-
Kad un kāpēc tika izveidota ANO Drošības padome?
- ANO Drošības padome tika izveidota 1945. gadā līdz ar Apvienoto Nāciju Organizāciju pēc Otrā pasaules kara, lai nodrošinātu starptautisko mieru un drošību.
-
Kas ir Drošības padomes galvenā atbildība?
- ANO Statūtu 24. pants nosaka, ka ANO dalībvalstis uzliek Drošības padomei galveno atbildību par starptautiskā miera un drošības uzturēšanu un piekrīt, ka, pildot pienākumus, kas izriet no šīs atbildības, Drošības padome darbojas viņu vārdā.
-
Kas ir Drošības padomes sastāvā?
- Drošības padome sastāv no piecām pastāvīgajām un desmit ievēlētām dalībvalstīm.
-
Kas ir pastāvīgās Drošības padomes dalībvalstis?
- Tās ir Amerikas Savienotās Valstis, Francijas Republika, Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste, Krievijas Federācija un Ķīnas Tautas Republika, kurām ir veto tiesības.
-
Kā tiek noteiktas ievēlētās dalībvalstis?
- Katru gadu jūnijā piecas no Drošības padomes ievēlētām dalībvalstīm tiek pārvēlētas uz divu gadu termiņu (valsts, kurai termiņš beidzas, nav tiesīga kandidēt uz tūlītēju atkārtotu pārvēlēšanu).
- Ievēlēto dalībvalstu vēlēšanās tiek ievērots reģionālais sadalījums – piecas vietas ir Āfrikas un Āzijas valstu grupām, divas – Latīņamerikas un Karību jūras valstu grupai, divas – Rietumeiropas un citu valstu grupai, un viena – Austrumeiropas valstu grupai. Latvija pieder pie Austrumeiropas valstu grupas, un vēl nekad nav bijusi ANO Drošības padomes dalībvalsts.
- Katrai valstij balsojumā ir viena balss.
- Plašāka informācija par dalībvalstīm.
-
Kāds ir lēmumu pieņemšanas process Drošības padomē?
- Drošības padomes procesuālie lēmumi tiek pieņemti, vismaz 9 valstīm balsojot PAR, savukārt saturiskie lēmumi tiek pieņemti, vismaz 9 valstīm balsojot PAR un nevienai no pastāvīgajām dalībvalstīm nebalsojot PRET (neizmantojot veto tiesības), un to dēvē par "lielvaru vienprātības lēmumu".
- Ja tomēr kāda no piecām pastāvīgajām dalībvalstīm lēmumam nepiekrīt, tā balsojumā var izmantot veto tiesības. Tiesa, kopš 2022. gada spēkā ir t.s. “veto iniciatīva”, starp kuras virzītājiem bija arī Latvija, kas uzliek par pienākumu veto izmantotājai skaidrot savus apsvērumus visai Ģenerālajai Asamblejai, kā arī dod iespēju visām ANO dalībvalstīm paust savu viedokli par tematu un uzlikto veto.
-
Kāda ir ANO Drošības padomes rezolūciju nozīme?
- Atšķirībā no citām ANO institūcijām Drošības padomes rezolūcijas ir juridiski saistošas. Ja tās netiek pildītas, var tikt piemērotas sankcijas.
-
Kādas ir Drošības padomes darbības jomas?
- Drošības padome ir iesaistīta dažādās darbības jomās, kas saistītas ar starptautisko mieru un drošību:
- Miera uzturēšanas operācijas: Drošības padome var izvietot miera uzturēšanas spēkus konfliktu zonās, lai nodrošinātu mieru un drošību.
- Sankcijas: Drošības padome var noteikt sankcijas pret valstīm vai indivīdiem, kas apdraud starptautisko mieru un drošību.
- Konfliktu novēršana un risināšana: Drošības padome var iesaistīties diplomātiskajos centienos, lai novērstu vai atrisinātu konfliktus.
- Starptautiskā tiesiskuma nodrošināšana: Drošības padome var nodot lietas Starptautiskajai Krimināltiesai, lai sauktu pie atbildības par kara noziegumiem un citiem smagiem noziegumiem.
- Drošības padome veic arī citus uzdevumus saskaņā ar ANO Statūtos noteiktajām funkcijām un pilnvarām.
- Drošības padome ir iesaistīta dažādās darbības jomās, kas saistītas ar starptautisko mieru un drošību:
-
Vai Drošības padomei ir apakšstruktūras?
- Drošības padome var izveidot tādas apakšstruktūras, kādas tā uzskata par nepieciešamām savu funkciju veikšanai. Drošības padomes struktūras sastāvā ietilpst gan pastāvīgās komitejas, gan sankciju komitejas, gan ad hoc (uz aktuālu jautājumu izveidotas) komitejas, gan darba grupas, gan konsultatīvās struktūrvienības, gan ad hoc tribunāli.
- Plašāka informācija par apakšstruktūrām.
Publicēts: 10.01.2025.