2021. gada 15. jūnijā Eiropas Savienības (ES) un ASV samita laikā tika izveidota Tirdzniecības un tehnoloģiju padome (Trade and Technology Council). Tās mērķis ir padziļināt transatlantiskās tirdzniecības un ekonomiskās attiecības, kā arī ciešāk koordinēt abu pušu politiku globālo tehnoloģiju, ekonomikas un tirdzniecības izaicinājumu risināšanā, balstoties uz kopīgām demokrātiskām vērtībām.

Līdz šim notikušas sešas augsta līmeņa ES-ASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomes sanāksmes un kopīgais darbs rezultējies ar ievērojamiem sasniegumiem vairākās jomās, īpaši tehnoloģiju atzarā.

Starp galvenajiem rezultātiem izceļami konkrētie ieguvumi ilgtspējīgas un vienkāršotas transatlantiskās tirdzniecības veicināšanā, piemēram, kopīgi publicēts zaļa publiskā iepirkuma labās prakses katalogs, izveidots Derīgo izrakteņu drošības partnerības forums (Minerals Security Partnership Forum) un publicētas rekomendācijas mazo un vidējo uzņēmumu konkurētspējas uzlabošanai, saskaroties ar digitālo transformāciju. Puses ir arī koordinējušas un saskaņojušas e-rēķinu sistēmu tehniskos standartus, lai veicinātu digitālo rīku izmantošanu tirdzniecībā, kā arī vedušas sarunas par kritiski svarīgo derīgo izrakteņu nolīgumu, ar mērķi stiprināt elektroauto akumulatoru piegādes ķēdes.

Savukārt tehnoloģiju jomās ES un ASV koncentrējušas uzmanību uz kvantu tehnoloģijām, biotehnoloģijām un strādājušas pie drošām un uzticamām mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģijām, tostarp vienotas terminoloģijas, vienlaikus izveidojot jaunu dialogu starp atbildīgajām institūcijām, kā arī panākušas vienošanos G7 līmenī par MI principiem un rīcības kodeksu. Iesaistoties ar nevalstiskā sektora partneriem, puses izstrādājušas 6G ceļa karti un vīziju, tostarp sekmēti globālie standarti šajā jomā. Līdzās publiskots digitālās identitātes kartēšanas ziņojums un panākta vienošanās par standartiem uzlādes sistēmām lieljaudas transportlīdzekļiem u.c.

Turklāt ES-ASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomei ir bijusi instrumentāla loma, koordinējot kopīgus ierobežojošos pasākumus (piemēram, sankciju un eksporta kontroles jomās) pret Krieviju, atbildot uz tās īstenoto agresiju Ukrainā, un vēršoties pret Krievijas plaši īstenoto dezinformāciju visā pasaulē.

Plašāk par ES-ASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomi (angļu valodā)

Pēdējā augsta līmeņa sanāksme tika organizēta 2024. gada 4. un 5. aprīlī Lēvenē (Beļģijā) pirms politisko ciklu nomaiņas ES un ASV, tādējādi iezīmējot pirmā posma sadarbības noslēgumu šajā formātā. Šobrīd darbs tehniskajā līmenī turpinās un puses paudušas nodomu cieši sadarboties arī turpmāk, lai sekmētu kopīgās intereses ilgtspējīgu, drošu tirdzniecības un ieguldījumu attiecību veicināšanā, kā arī tehnoloģiju un standartu jautājumos, īpašu uzmanību pievēršot MI un digitālajai infrastruktūrai, ieskaitot zemūdens kabeļus.

ES-ASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomes darbs norisinās 10 tematiskajās darba grupās:

  • Tehnoloģiju standarti;
  • Klimata un tīrās tehnoloģijas;
  • Drošas piegāžu ķēdes;
  • Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju drošība un konkurētspēja;
  • Datu pārvaldība un tehnoloģiju platformas;
  • Tehnoloģiju ļaunprātīga izmantošana, apdraudot drošību un cilvēktiesības;
  • Eksporta kontrole;
  • Ieguldījumu caurskatīšana;
  • Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) piekļuves digitāliem instrumentiem un izmantošanas veicināšana;
  • Globālie tirdzniecības izaicinājumi.

Eiropas Komisija aicina iesaistīties uzņēmumus, valsts iestādes, novatorus, pētniekus, pilsonisko sabiedrību un politikas veidotājus, lai kopīgi turpinātu veicināt ES un ASV sadarbību Tirdzniecības un tehnoloģiju padomē.

Plašāka informācija un līdzdalības iespējas: futurium.ec.europa.eu