2020. gada 31. janvārī notika Apvienotās Karalistes (turpmāk – AK) izstāšanās no Eiropas Savienības (turpmāk – ES) jeb breksits.
Lai nodrošinātu sakārtotu izstāšanās procesu, ir noslēgts Izstāšanās līgums, kas regulē tādus būtiskus jautājumus kā pilsoņu tiesības, AK finanšu saistības, kā arī noteica pārejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim. Šajā laikā būtisku izmaiņu pilsoņiem un uzņēmējiem nebija. Paralēli norisinājās ES-AK sarunas par nākotnes attiecībām.
2020. gada 30. decembrī EK prezidente un Eiropadomes priekšsēdētājs no vienas puses un AK premjerministrs no otras puses parakstīja nākotnes attiecību vienošanos, kas ietver trīs līgumus:
- ES un AK Tirdzniecības un sadarbības līgumu;
- ES un AK Līgumu par drošības procedūrām klasificētās informācijas apmaiņai un aizsardzībai;
- AK valdības un EURATOM Līgumu par sadarbību kodolenerģijas drošā izmantošanā miermīlīgiem mērķiem.
Līgumi stājās spēkā 2021. gada 1. maijā, taču līdz to ratifikācijai Eiropas Parlamentā tika piemēroti provizoriski. Vienlaikus jāatzīmē, ka spēkā esošs ir arī Izstāšanās līgums.
Eiropas Komisijas informatīvais materiāls, izskaidrojot ES un AK Tirdzniecības un sadarbības līgumu.
Latvijas pilsoņi AK
Lai pēc 2021. gada 1. janvāra turpinātu likumīgi uzturēties AK, Eiropas Savienības pilsoņiem līdz 2021. gada 30. jūnijam bija jāpiesakās pagaidu vai pastāvīgā iedzīvotāja statusam.
Papildu informācija par reģistrācijas kārtību kādam no statusiem pēc pieteikumu termiņa beigām ir pieejama AK valdības mājas lapā angļu valodā.
Tā kā pieteikšanos pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam administrē AK kompetentās iestādes, jautājumu un neskaidrību gadījumā iesakām sazināties ar AK Iekšlietu ministriju (Home Office):
- Zvanot pa tālruni 0300 123 7379 (no pirmdienas līdz piektdienai (izņemot banku brīvdienas) no plkst. 8.00 līdz 20.00; sestdienās un svētdienās no plkst. 9.30 līdz 16.30 pēc AK laika). Ja šobrīd atrodaties ārpus AK, ar pilnu kontaktinformāciju varat iepazīties Home Office mājaslapā;
- Uzdodot jautājumu tiešsaistē (online).
Skotijas teritorijā darbojas papildu programma ES pilsoņu atbalstam, ko finansē Skotijas valdība. Visi Skotijā dzīvojošie ES pilsoņi var saņemt praktisko palīdzību ar pieteikšanos pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusam, zvanot uz tālruni 0800 916 9847 vai apmeklējot tuvāko Citizens Advice biroju.
AK izstājoties no ES, dubultpilsonības izveidošanās un pastāvēšanas nosacījumi, kas ir noteikti Latvijas Republikas Pilsonības likumā, nemainīsies. Tā kā AK ir Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts, tad Latvijas pilsonim arī turpmāk varēs izveidoties dubultpilsonība ar AK. Papildu informāciju par dubultpilsonību iespējams iegūt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājas lapā.
Vēršam uzmanību, ka no 2021. gada beigusies brīva personu kustība starp ES un AK un ES pilsoņiem vairs nav automātisku tiesību ilgstoši uzturēties un strādāt AK. Latvijas pilsoņiem, kuru tiesības negarantē Izstāšanās līgums, un kuri, sākot no 2021. gada, vēlās studēt, strādāt vai uzturēties ilgtermiņā AK, jāpiesakās vīzai jaunās imigrācijas sistēmas ietvaros. Tāpat no 2021. gada 1. jūlija Latvijas pilsoņiem, kuri plāno noslēgt laulību vai reģistrēt civilās partnerattiecības AK, pirms došanās uz AK ir jāsaņem laulību vīza.
Plašāka informācija pieejama AK valdības mājas lapā.
Arī turpmāk Latvijas pilsoņiem īstermiņa ceļošana (līdz 6 mēnešiem) uz AK būs iespējama bez vīzas, piemēram, lai apmeklētu AK kā tūristam, apciemotu ģimeni un draugus, piedalītos īstermiņa mācību vai ar uzņēmējdarbību saistītās darbībās, piemēram, pasākumos un konferencēs.
Kas jāņem vērā ceļotājiem?
Ieteikumi, kas jāņem vērā ceļotājiem uz AK. Lasīt vairāk