Eiropas Savienībai (ES) un NATO ir cieša sadarbība, jo tās vieno kopīgas vērtības, stratēģiskās intereses un lielākā daļa dalībvalstu. Līdz ar Zviedrijas pievienošanos NATO 2024. gada 7. martā, šobrīd 23 ES dalībvalstis ir arī NATO dalībvalstis[1].
Abas organizācijas vieno izpratne, ka Eiroatlantiskā reģiona drošība saskaras ar lielākajiem drošības izaicinājumiem pēdējo gadu desmitu laikā. Konflikti, nestabilitāte kaimiņvalstīs rada pastiprinātus drošības izaicinājumus.
Cieša ES un NATO sadarbība ir būtisks drošības un stabilitātes garants eiroatlantiskajā reģionā, tādēļ tās loma uzsvērta gan NATO Stratēģiskajā koncepcijā, gan ES stratēģiskajā kompasā.
ES un NATO kā centrālos sadarbības virzienus identificējušas vēršanos pret hibrīddraudiem, kiberdrošību un aizsardzību, krīžu pārvaldību, aizsardzības industrijas attīstību un pētniecību, kā arī citus virzienus.
Plašāk
- EU-NATO: a cooperation through the years (angļu valodā)
- Relations with the European Union (angļu valodā)
- Joint Declaration on EU-NATO Cooperation (2023. gads) (angļu valodā)
[1] Zviedrija, Somija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Čehija, Slovākija, Ungārija, Slovēnija, Horvātija, Rumānija, Bulgārija, Grieķija, Dānija, Vācija, Nīderlande, Beļģija, Luksemburga, Itālija, Francija, Spānija un Portugāle.