Eiropas Savienībā ir spēkā 3 sankciju režīmi pret Irānu – par cilvēktiesību pārkāpumiem, par bezpilota lidaparātiem un raķetēm un par kodolprogrammu un kodolieročiem.
Irānas sankcijas aptver daudz dažādas jomas (ieroču embargo, dažādus eksporta un importa ierobežojumus, ierobežojumus pakalpojumu sniegšanai, ierobežojumus finansiālām atbalstam, ierobežojumus finanšu nozarē, ierobežojumus transporta nozarē, ierobežojumus specializētas apmācības sniegšanā, līdzekļu iesaldēšanu, ceļošanas ierobežojumus).
Jāņem vērā, ka sankcijas ir noteiktas ne tikai konkrētās nozarēs, bet arī pret konkrētām personām un uzņēmumiem, kuri ir norādīti attiecīgo Padomes Lēmumu un Regulu pielikumos (skatīt arī attiecīgos Lēmumu un Regulu grozījumus). Šādu personu un uzņēmumu līdzekļi tiek iesaldēti, un nekādi līdzekļi un ekonomiskie resursi nevar tikt darīti tām pieejami.
Minētie ierobežojumi ir saistoši visā Eiropas Savienības teritorijā, tostarp tās gaisa telpā, un tie ir saistoši visām ES jurisdikcijā esošām fiziskām un juridiskām personām.
Sankcijas saistībā ar cilvēktiesību pārkāpumiem Irānā
Sankcijas pret Irānu saistībā ar cilvēktiesību pārkāpumiem ietver:
- ceļošanas ierobežojumus;
- līdzekļu un saimniecisko resursu iesaldēšanu un aizliegumu darīt tos pieejamus;
- telefonsakaru un interneta uzraudzīšanas un pārtveršanas aprīkojuma un programmatūras eksporta aizliegumu;
- aprīkojuma, ko var izmantot iekšējām represijām, eksporta aizliegumu;
- atsevišķu pakalpojumu (saistītu ar aprīkojumu iekšējām represijām) sniegšanas aizliegumu.
Padomes Lēmums 2011/235/KĀDP (2011. gada 12. aprīlis) par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām un vienībām saistībā ar situāciju Irānā (konsolidētā versija 26.06.2024.)
Padomes Regula (ES) Nr. 359/2011 (2011. gada 12. aprīlis) par ierobežojošiem pasākumiem, kas vērsti pret konkrētām personām, vienībām un struktūrām saistībā ar situāciju Irānā (konsolidētā versija 13.09.2024.)
Sankcijas saistībā ar Irānas militāro atbalstu Krievijai
Sankcijas pret Irānu saistībā ar tās militāro atbalstu Krievijai ietver:
- ceļošanas ierobežojumus;
- līdzekļu un saimniecisko resursu iesaldēšanu un aizliegumu darīt tos pieejamus;
- aizliegumu tieši vai netieši iesaistīties jebkādos darījumos ar ostām un slūžām;
- aizliegumu tieši vai netieši pārdot, piegādāt, nodot vai eksportēt preces un tehnoloģijas, kas varētu veicināt Irānas spējas ražot bezpilota lidaparātus vai raķetes
Padomes Lēmums (KĀDP) 2023/1532 (2023. gada 20. jūlijs) par ierobežojošiem pasākumiem sakarā ar Irānas militāro atbalstu Krievijas agresijas karam pret Ukrainu un bruņotām grupām un vienībām Tuvajos Austrumos un Sarkanās jūras reģionā (konsolidētā versija 18.11.2024.)
Padomes Regula (ES) 2024/2897 (2024. gada 18. novembris), ar ko groza Regulu (ES) 2023/1529 par ierobežojošiem pasākumiem sakarā ar Irānas militāro atbalstu Krievijas agresijas karam pret Ukrainu un bruņotām grupām un vienībām Tuvajos Austrumos un Sarkanās jūras reģionā
Padomes Regula (ES) 2023/1529 (2023. gada 20. jūlijs) par ierobežojošiem pasākumiem sakarā ar Irānas militāro atbalstu Krievijas agresijas karam pret Ukrainu un bruņotām grupām un vienībām Tuvajos Austrumos un Sarkanās jūras reģionā (konsolidētā versija 14.10.2024.)
Sankcijas saistībā ar Irānas kodolprogrammu
Sankcijas pret Irānu saistībā ar tās kodolprogrammu ietver:
- ceļošanas ierobežojumus;
- līdzekļu un saimniecisko resursu iesaldēšanu un aizliegumu darīt tos pieejamus;
- aizliegumu ieroču eksportam uz Irānu.
Sankcijas tirdzniecības nozarē:
- aizliegums eksportēt divējāda lietojuma preces un tādas preces, ko varētu izmantot ar kodolmateriālu bagātināšanu saistītās darbībās;
- aizliegums importēt jēlnaftu, dabasgāzi, naftas ķīmijas produktus un naftas produktus;
- aizliegums pārdot vai piegādāt svarīgu aprīkojumu, ko izmanto enerģētikas nozarē;
- aizliegums pārdot vai piegādāt zeltu, citus dārgmetālus un dimantus;
- aizliegums attiecībā uz noteiktām jūrniecības iekārtām;
- aizliegums attiecībā uz noteiktām programmatūrām.
Sankcijas finanšu nozarē:
- Irānas Centrālās bankas un Irānas lielāko komercbanku aktīvu iesaldēšana;
- paziņošanas un autorizācijas mehānisma izveide attiecībā uz līdzekļu pārskaitīšanu Irānas finanšu iestādēm, ja tie pārsniedz noteiktu summu.
Sankcijas transporta nozarē:
- Irānas kravu pārvadājumu lidojumiem ir liegta piekļuve ES lidostām;
- aizliegums sniegt uzturēšanas un apkopes pakalpojumus Irānas kravas gaisa kuģiem vai kuģiem, kas pārvadā aizliegtus materiālus vai preces.
Padomes Lēmums 2010/413/KĀDP (2010. gada 26. jūlijs), ar ko paredz ierobežojošus pasākumus pret Irānu un atceļ Kopējo nostāju 2007/140/KĀDP (konsolidētā versija 30.07.2024.)
Padomes Regula (ES) Nr. 267/2012 (2012. gada 23. marts) par ierobežojošiem pasākumiem pret Irānu un Regulas (ES) Nr. 961/2010 atcelšanu (konsolidētā versija 13.09.2024.)
Šis pārskats sagatavots informatīviem nolūkiem. Visas Eiropas Savienības tiesību aktu publikācijas pieejamas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.
Plašāka informācija par ES noteiktajiem ierobežojošajiem pasākumiem pret Irānu ir pieejama Eiropas Savienības Padomes tīmekļvietnē. Vispārīga informācija par ES noteiktajiem ierobežojošajiem pasākumiem pieejama Eiropas Ārējās Darbības Dienesta tīmekļvietnē.