ES misijas un operācijas
ES misijas un operācijas ir daļa no Eiropas Savienības Kopējās drošības un aizsardzības politikas (KDAP). Tās tiek veidotas, lai risinātu drošības un stabilitātes problēmas ārpus ES, sekmējot mieru, likuma varu un cilvēktiesību ievērošanu. Misijas un operācijas tiek īstenotas krīžu skartajās vai konfliktu apdraudētajās valstīs un reģionos un ir vērstas uz krīžu pārvaldību, konfliktu novēršanu un atbalsta sniegšanu reģioniem, kur nepieciešama drošības, tiesiskuma un cilvēktiesību stiprināšana. ES misijas un operācijas aptver plašu uzdevumu spektru, kas definētas to mandātos: likuma varas stiprināšana, drošības sektora reformas, robežu pārvaldības uzlabošana, konfliktu novēršanas un stabilizācijas pasākumi.
Šobrīd KDAP ietvaros tiek īstenotas 13 civilās misijas, 10 militārās operācijas un 1 civili‑militāra iniciatīva Āzijā, Āfrikā, Tuvajos Austrumos, Austrumeiropā, Dienvidkaukāza un Rietumbalkānu reģionos. ES misijās piedalās civilie eksperti, kuri ar savām zināšanām un pieredzi palīdz vietējām iestādēm kļūt spēcīgākām un efektīvākām. Latvijas civilie eksperti darbojas tiesiskuma, pretterorisma, labas pārvaldības, robežu novērošanas un robežu pārvaldības uzlabošanā. Civilo ekspertu darbs ir būtisks ES kā globāla miera un stabilitātes tēla stiprināšanā.
Šobrīd Latvija ir pārstāvēta 8 KDAP misijās un operācijās. Civilie eksperti no Latvijas piedalās ES Padomdevēja misijā civilā sektora reformām Ukrainā (EUAM Ukraine), ES Novērošanas misijā Gruzijā (EUMM Georgia), ES Misijā Armēnijā (EUM AR), ES Padomdevēja misijā Irākā (EUAM Iraq) un ES Partnerattiecību misijā Moldovā (EUPM Moldova). Savukārt Latvijas militārpersonas sniedz ieguldījumu ES militārajā atbalsta misijā Ukrainā (EUMAM Ukraine), ES militārajā operācijā Vidusjūrā EUNAVFOR MED operation IRINI, kā arī ES jūras drošības operācijā kuģošanas brīvības aizsardzībai Sarkanajā jūrā EUNAVFOR ASPIDES.
Plašāk
EDSO misijas
Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) redzeslokā ir politiski militārie, ekonomiskie, vides un cilvēka drošības jautājumi. EDSO īsteno misijas konfliktu novēršanas, krīzes pārvaldības un pēckonfliktu situācijas stabilizācijas jomās. Pašlaik EDSO īsteno misijas Dienvidaustrumu un Austrumeiropā, Dienvidkaukāzā un Centrālāzijā.
Latvija ir piedalījusies EDSO novērotāju misijās, savus novērotājus nosūtot robežu uzraudzības misijās uz Bosniju-Hercegovinu, Ziemeļkaukāzu, Maķedoniju un Kosovu, kā arī uz novērošanas misiju Gruzijā.
Reaģējot uz notikumiem Ukrainā, 2014. gadā tika izveidota EDSO speciālā novērošanas misija Ukrainā. Misija tika izveidota, pamatojoties uz Ukrainas valdības lūgumu, kā arī ar visu EDSO dalībvalstu piekrišanu misijas izveidei. Kopš tās izveides sākuma Latvijas civilie eksperti piedalījās misijas darbā un ir veikusi obligātās un brīvprātīgās atbalsta iemaksas misijā. Šīs misijas darbs tika pārtraukts 2022. gada 31. martā, līdz ar Krievijas uzsākto pilna apmēra agresijas karu pret Ukrainu.
Plašāk
ANO misijas un operācijas
Dalība Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) misijās un operācijās ir stratēģisks līdzeklis, kā sekmēt globālu mieru pasaulē un nacionālo drošību savai valstij. ANO operācijas būtībā sastāv no diviem posmiem: pirmajā posmā tiek īstenoti miera uzturēšanas pasākumi, kurā primārā loma ir militārajam personālam, bet otrajā posmā tiek īstenoti nepieciešamie institucionālie un tiesiskie pasākumi miera veidošanai. Otrajā posmā pamatā iesaistās civilais personāls, kas ietver policijas personālu (individuālos policistus un vienības), kā arī ANO brīvprātīgos darbiniekus. Šo personālu miera uzturēšanas operācijām nodrošina ANO dalībvalstis.
2022. gada aprīlī Saeima atbalstīja Latvijas dalību ANO Pamiera uzraudzības organizācijā (United Nations Truce Supervision Organization – UNTSO) Tuvajos Austrumos. No 2023. gada augusta uzsākta Latvija dalība ANO miera uzturēšanas misijā Libānā (United Nations Interim Force in Lebanon – UNIFIL).
No 2016. gada līdz 2022. gadam Latvija piedalījās ANO daudzpusējā integrētajā stabilizācijas misijā Mali (MINUSMA). Šīs misijas mandāts 2023. gadā tika apturēts.
Vienlaikus Latvija ir sniegusi savu atbalstu ANO miera uzturēšanas centieniem, papildus obligātajām iemaksām veicot arī vairākas brīvprātīgās iemaksas ANO miera uzturēšanas operācijām. ANO dalībvalstu brīvprātīgās iemaksas ir būtisks elements pietiekošu resursu nodrošināšanai ANO miera uzturēšanas aktivitāšu efektīvai veikšanai.
Plašāk
Citu formātu starptautiskās operācijas
Kopš 2016. gada Latvija ir Starptautiskās koalīcijas ISIL sakāvei dalībvalsts un piedalās koalīcijas Apvienoto spēku militārajā operācijā Inherent Resolve.
Līdz 2024. gada 1. decembrim Latvija atbalstīja Starptautiskās kuģniecības drošības atjaunošanas iniciatīvas jūras drošības operāciju Sentinel Persijas līcī.
Plašāk