Latvijas un Somijas tradicionāli veiksmīgās attiecības ir balstītas uz kopīgām interesēm nodrošināt stabilitāti, drošību un labklājību Baltijas jūras reģionā un Eiropā. Būdamas ģeogrāfiski tuvas valstis, Latvija un Somija īsteno ciešu un praktisku sadarbību visdažādākajās jomās un līmeņos – ekonomikā, kultūrā, izglītībā, aizsardzībā, pilsonisko kontaktu jomā, pašvaldību starpā.

1921. gada 26. janvārī Somija atzina Latviju de iure. Somija atzina Latvijas inkorporāciju Padomju Savienība de facto, bet ne de iure. Diplomātiskās attiecības tika atjaunotas 1991. gada 29. augustā.

Latvijas pārstāvība Somijā

Latvijas Republikas vēstniecība atrodas Helsinkos.

Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Somijas Republikā no 2022. gada 25. augusta ir Dace Treija-Masī

Somijā darbojas pieci Latvijas goda konsuli:

  • Tapio Aho (Tapio Aho) Satakunta reģionā,
  • Kajs Holmbergs (Kai Holmberg) Kimenlākso un Dienvidkarēlijas reģionā,
  • Timo Levo (Timo Levo) Ziemeļostrobotnijas un Kainū reģionā,
  • Mervi Vidgrēna (Mervi Vidgrén) Ziemeļsavo, Dienvidsavo un Ziemeļkarēlijas reģionā;
  • Topi Pānanens (Topi Paananen) Peijethemes reģionā.

Somijas pārstāvība Latvijā

Somijas Republikas vēstniecība atrodas Rīgā.

Ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijas Republikā no 2022. gada 7. septembra ir Anne Saloranta (Anne Saloranta).

Plašāk

Latvijas amatpersonu vizītes Somijā
2024. g. 13.–14. jūnijs Ārlietu ministres B.Bražes darba vizīte Somijā, divpusējās tikšanās un dalība Baltijas jūras valstu padomes ārlietu ministru sanāksmē
2024. g. 16. februāris Saeimas priekšsēdētājas D.Mieriņas darba vizīte Somijā
2023. g. 14. decembris Ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa darba vizīte Somijā
2023. g. 24. novembris Ministru prezidentes Evikas Siliņas darba vizīte Somijā
2023. g. 28. septembris Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča darba vizīte Somijā
Somijas amatpersonu vizītes Latvijā
2024. g. 22.–23. augusts Somijas parlamenta priekšsēdētāja Jussi Hallaaho (Jussi Halla-aho) darba vizīte Latvijā, dalība NB8 parlamentu priekšsēdētāju sanāksmē
2024. g. 11. jūnijs Somijas prezidenta Aleksandra Stuba (Alexander Stubb) darba vizīte Latvijā, dalība B9 samitā viesa statusā
2024. g. 24. maijs Somijas premjerministra Peteri Orpo (Petteri Orpo) darba vizīte Latvijā
2023. g. 6.–7. septembris Somijas ārlietu ministres Elinas Valtonenas (Elina Valtonen) darba vizīte Latvijā, dalība NB8 ārlietu ministru sanāksmē
2023. g. 25. janvāris Somijas ārlietu ministra Pekas Hāvisto (Pekka Haavisto) darba vizīte Latvijā, dalība Latvijas vēstnieku sanāksmē goda viesa statusā
2022. g. 19. decembris Somijas prezidenta Sauli Nīnistes (Sauli Niinistö) darba vizīte Latvijā, dalība Apvienoto reaģēšanas spēku sanāksmē

Somija ir viens no nozīmīgākajiem Latvijas ārējās tirdzniecības partneriem un abu valstu starpā pastāv stabilas ekonomiskās attiecības.

Somijā darbojas Latvijas ārējā ekonomiskā pārstāvniecība, kas sniedz atbalstu Latvijas uzņēmējiem eksporta veicināšanā, informāciju par uzņēmējdarbības uzsākšanu, un iespējām realizēt investīciju projektus, kā arī sniedz palīdzību ārējās tirdzniecības veicināšanai.  

Plašāk

Kopš 2023. gada 4. aprīļa Somija ir Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) dalībvalsts. 

Somijas pieredzi Latvija izmanto visaptverošās valsts aizsardzības sistēmas ieviešanā. Abas valstis ir ieinteresētas attīstīt sadarbību iepirkumu jomā un apmācībās. Somija ir aktīva Baltijas valstu aizsardzības koledžas (BALTDEFCOL) atbalstītāja, nodrošinot Somijas instruktoru (pasniedzēju) iesaisti koledžas darbā.

Divpusējo līgumu par sadarbību aizsardzības jomā Latvija un Somija noslēdza 2009. gada 9. jūnijā. Savukārt 2017. gada 3. novembrī abas valstis parakstīja Saprašanās memorandu par sadarbību aizsardzības jomai nepieciešamā aprīkojuma iepirkumos, pētījumos un industrijā. 2018. gadā tika uzsākta divpusējā sadarbība apmācības jomā, Somijas bruņotajiem spēkiem nododot pieredzi Latvijas karavīriem pretgaisa aizsardzības raķešu sistēmu izmantošanā. 2021. gada 30. augustā Latvijas un Somijas aizsardzības ministri parakstīja vispārīgo vienošanos par 6x6 bruņu transportlīdzekļu iegādi no uzņēmuma “Patria”, kurā iekļauts Latvijas pasūtījums vairāk nekā 200 jauno bruņumašīnu piegādei. 2021. gada oktobrī Latvija saņēma pirmās bruņumašīnas. 2024. gada 24. maijā tika atklāta Patria militāro transportlīdzekļu ražotne Valmierā, un jau augustā Latvijas Nacionālie bruņotie spēki saņēma pirmo Latvijā ražoto bruņutransportieri. Pievienošanās "Patria" 6x6 programmai ļāvusi attīstīt arī "Patria" 6x6 klasteri, kurā patlaban darbojas un komponentes bruņumašīnām ražo seši Latvijas uzņēmumi. 

Kopš 2023. gada Somijas aizsardzības atašejs Latvijā ar rezidenci Tallinā ir Jouni Heiki Sakari Lamminens (Jouni Heikki Sakari Lamminen).  

Regulāra un cieša ir Latvijas Valsts policijas sadarbība ar radniecīgajiem dienestiem Somijā INTERPOLA ietvaros, kā arī izmantojot SIRENE un EIROPOLA sadarbības mehānismus. Valsts policija un tās struktūrvienības, piedalās ikgadējās Baltijas valstu un Somijas kārtības policijas, kriminālpolicijas un iestāžu vadības priekšnieku sanāksmēs, pārrunājot aktualitātes un iezīmējot stratēģiskās sadarbības prioritātes.

Somija ir viena no valstīm, kas svarīgu izmeklēšanas pasākumu koordinēšanai komplicētās lietās, ir norīkojusi Somijas sakaru virsnieku (ar rezidenci Tallinā). Virsnieks īsteno saskaņotu darbību ar visām trim Baltijas valstīm. Tāpat starp Latvijas un Somijas tiesībsargājošām iestādēm notiek sadarbība ES pretterorisma vienību asociācijas “ATLAS” ietvaros un tiek organizētas pieredzes apmaiņa un apmācības.

Latvijas Republikas Valsts robežsardzes divpusējā sadarbība ar Somijas Robežsardzi notiek, pamatojoties uz 2010. gada 14. oktobra Protokolu par sadarbību starp Latvijas Valsts robežsardzi un Somijas Valsts robežsardzi. Saskaņā ar minēto protokolu Latvijas un Somijas robežapsardzības dienestu vadītāji tiekas reizi gadā, tiek organizētas ekspertu vizītes riska analīzes, kriminālizmeklēšanas, informācijas tehnoloģiju, kinoloģijas un citās jomās. Turklāt Latvijas un Somijas robežapsardzības dienestu sadarbība tiek turpināta Eiropas Komisijas pilotprojektu ietvaros, kā arī BSRBCC, FRONTEX un citu starptautisko forumu ietvaros.

Somijas robežsardze sniegusi ieguldījumu Latvijas Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldes kapacitātes stiprināšanā. Latvijas Valsts robežsardzes koledžai un Somijas robežsardzes Krasta apsardzes akadēmijai izveidojusies cieša sadarbība akadēmiskā personāla un kadetu pieredzes apmaiņas jomās. Regulāra sadarbība un informācijas apmaiņa notiek ar Somijas robežsardzes sakaru virsnieku Baltijas valstīs, Ukrainā un Baltkrievijā.   

Interreg Baltijas jūras reģiona programmā 2014.–2020. gadam Latvija ar partneriem no Somijas īstenojusi 64 transnacionālās sadarbības projektus. Projektu ietvaros veiktas aktivitātes Baltijas jūras ostu sadarbībā, Baltijas jūras ūdeņu piesārņojuma mazināšanā un ūdens resursus pārvaldībā, biotehnoloģiju attīstībā, jūras telpiskajā plānošanā, pētniecības un inovāciju veicināšanā uzņēmējdarbībā, digitālo inovāciju tīkla attīstībā. Sadarbība veidota arī projektos esošās infrastruktūras izmantošanā transnacionālai pētniecībai, jaunu energoefektivitātes risinājumu un sociālās sfēras infrastruktūras attīstībā visā reģionā. Partnerība veidota starp nacionāla, reģionāla un vietēja līmeņa iestādēm, universitātēm, nevalstiskajām organizācijām un uzņēmumiem.

Latvijas un Somijas partneri īsteno kopīgus projektus arī starpreģionu sadarbības programmā INTERREG EUROPE, starpreģionu sadarbības programmā pilsētvides attīstībai URBACT III. 2022. gadā apstiprināti 30 transnacionālās sadarbības projekti ar Somiju. Kā piemēru var minēt Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projektu “GreenIndustrialAreas”, kur partneru vidū ir Latvijas pārstāvji – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Zemgales plānošanas reģions, kā arī Centrālās Somijas reģiona padome un Jivaskiles pilsētas pašvaldība. Projekta mērķis ir izstrādāt un ieviest standartu zaļo industriālo zonu sertificēšanai, lai veicinātu to mērķtiecību uz klimatneitralitāti un plaši ieviestu inovācijas CO2 emisiju samazināšanai rūpnieciskajās zonās. Projektu plānots īstenot līdz 2025. gada decembrim.

Latvijas augstskolām izveidojusies cieša sadarbība ar Somijas augstskolām Eiropas Savienības izglītības programmas Socrates/Erasmus+ ietvaros, ES Mūžizglītības programmu un projektu ietvaros, ZMP izglītības programmas NORDPLUS projektos. Daudzi studenti no Somijas augstāko izglītību iegūst Rīgas Stradiņa universitātē un Latvijas Universitātē. Somu valodu Latvijā var apgūt Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijā un Latvijas  Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Somugru valodu bakalaura studiju programmas ietvaros.

Vairākas kultūrizglītības iestādes, piemēram, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola, Valmieras Mākslas vidusskola, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola sadarbojas ar Somijas kultūrizglītības iestādēm.

Latvijas Lauksaimniecības universitāte īsteno sadarbību ar Somijas partneriem lauksaimniecības pētniecības jomā. Latvijai ir aktīva sadarbība ar Somiju Starptautiskās jūras pētniecības padomes (ICES) un HELCOM (Baltijas jūras vides aizsardzības komisijas – Helsinku Komisija) darba un izpētes grupu ietvaros.

Sadarbība ar Somiju kultūrā ir plaša un daudzveidīga daudzās kultūras jomās un pamatojas uz ciešu sadarbību starp ieinteresētajām institūcijām. Abu valstu mākslinieki regulāri viesojas otrā valstī rīkotajos starptautiskajos pasākumos – izstādēs, mūzikas, kino un citos festivālos. Somu mākslinieki Latvijā bieži ir pārstāvēti Ziemeļvalstu kopīgi rīkotajos pasākumos.

Pieaug somu interese par latviešu literatūru, kā arī latviešu interese par somu. 2021. gadā latviešu valodā ir iznākusi somu dzejnieces Heli Lāksonenas (Heli Laaksonen) un Aleksandra Čaka grāmata "Paņēmi manu sirdi no plaukta". Dzejoļu krājumā ir publicēti 15 Aleksandra Čaka un 15 Heli Lāksonenas dzejoļi, kas veido savdabīgu dialogu. Tāpat 2020. gadā somu valodā ir tulkota Vizmas Belševicas bērnības trioloģija “Bille”, 2019. gadā Māras Zālītes romāns “Pieci pirksti”.

No 2021. gada 11. līdz 26. augustam Latvijā – Stāmerienā un Rīgā – tika īstenots Latvijas Kultūras akadēmijas un Tamperes Universitātes Teātra mākslas programmas sadarbības projekts “Aktierspēle svešā valodā”. Tā ir īpaša aktiermākslas studiju metodika, kas paredz iestudēt izrādi aktieriem nezināmā valodā, tādējādi aktivizējot citus – ārpus teksta – izteiksmes līdzekļus.

Stimulu sadarbības turpināšanai deva abu valstu dibināšanas 100. gadadienu svinības (2017./2018.). Tika īstenota virkne kultūras un mākslas kopprojektu: Valsts Akadēmiskā kora "„Latvija” koncerti Somijā; Latvijas bruņoto spēku orķestra koncerti Valmierā un Jelgavā, Somijas Aizsardzības spēku orķestra koncerti; Somijas dabai veltīto filmu “Ezera stāsts” un “Meža stāsts” demonstrēšana. Tika arī izveidota dokumentāro liecību izstāde “Somu jēgeri Latvijā”, kas tika eksponēta Latvijā, Somijā un citās valstīs. 

Plaša un daudzveidīga ir Latvijas un Somijas pašvaldību sadarbība tādās jomās kā izglītība, sports, kultūra, tūrisms, uzņēmējdarbība, ekoloģija, reģionālā attīstība, sociālā un veselības aprūpe, NVO jautājumi.

Rīgas senākā sadraudzības pilsēta ir Pori (kopš 1964. gada). Abas pilsētas sadarbojas gan ES projektu ietvaros, kultūras mantojuma saglabāšanā, pilsētas attīstības jautājumos, uzņēmējdarbībā un tūrismā, kultūrā, izglītībā un sportā. Aktīva un cieša ir arī Rīgas un Helsinku sadarbība, arī Jūrmalas un Pietarsāri, Olaines novada un Rīhimeki, Kocēnu novada un  Vammala.