Valsts aizsardzības dienests (VAD) sniedz iespēju pilsoņiem iegūt zināšanas un sapratni par valsts aizsardzību, uzlabot individuālās rīcībspējas, kā arī piedalīties valsts aizsardzības stiprināšanā. Valsts aizsardzības dienesta likums Saeimā tika pieņemts 2023. gada 5. aprīlī. Aizsardzības ministrijas vietnē par VAD pieejama informācija diasporai.

Valsts aizsardzības militārajam dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsoņi – vīrieši un sievietes – no 18 gadu vecuma līdz 27 gadu vecuma sasniegšanai.

Valsts aizsardzības dienestam ir pakļauti Latvijas pilsoņi – vīrieši, kuri dzimuši pēc 2004. gada 1. janvāra – viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas. Pilsonis, kas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību), ir pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas vai izglītības procesa pārtraukšanas. Ja pilsonis pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību) un nav absolvējis izglītības iestādi līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, viņš ir pakļauts valsts aizsardzības dienestam viena gada laikā pēc 24 gadu vecuma sasniegšanas.

Pilsonim, kurš savu domu, apziņas vai reliģiskās pārliecības dēļ nevar pildīt valsts aizsardzības militāro dienestu, to var aizstāt ar valsts aizsardzības civilo dienestu.

Līdz 2027. gadam valsts aizsardzības dienestā neiesauc pilsoņus, kuri pastāvīgi dzīvo ārvalstīs un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā savu dzīvesvietas adresi ārvalstīs ir paziņojuši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei.

Diasporas jauniešu iesaistes kārtība VAD, sākot no 2027. gada, vēl tiks precizēta.

Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienestam

Valsts aizsardzības militārajam dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsoņi – vīrieši un sievietes vecumā no 18 līdz 27 gadiem.

Pieteikuma anketa

Lai iegūtu plašāku informāciju, pilsoņi var zvanīt uz tālruni 1827 vai rakstīt uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv.

Valsts aizsardzības dienesta veidi

  • 11 mēneši Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā;
  • 5 gadi Zemessardzē kopumā, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā 7 kolektīvās apmācības dienas katru gadu;
  • augstskolu un koledžu studentiem paredzētā rezerves virsnieka programma, kuras kopējais apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiks nav mazāks par 180 dienām.

Valsts aizsardzības dienesta ieguvumi

Infografika par VAD ieguvumiem

Valsts aizsardzības dienesta atlases process

Pieredzes stāsti

Vairāk informācijas