Kurās valstīs iespējams pieteikt projektus?
Projekta īstenošana iespējama visās valstīs, kas iekļautas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Attīstības palīdzības komitejas oficiālās attīstības palīdzības saņēmēju sarakstā:
Kāds ir projekta budžeta ietvars?
Viena projekta budžets katrā kalendārajā gadā (2022. vai 2023. attiecīgi) var būt no 20 000 līdz 60 000 EUR.
Vai projekta budžets var pilnā apmērā būt tikai saņemtais grants?
Jā, līdzfinansējums ir vēlams, taču nav obligāts.
Kādi ir divu gadu projekta noslēguma atskaišu termiņi?
Divu gadu projektā finanšu atskaites būs jāiesniedz par katru kalendāru gadu. Līdz 2022. gada 15. novembrim jāiesniedz finanšu atskaite par 2022. gadu, bet līdz 2033. gada 15. novembrim jāiesniedz pārskats par projekta īstenošanu (gala atskaite), kas sastāv no noslēguma ziņojuma un finanšu pārskata par 2023. gadu.
Kas var iesniegt projekta pieteikumu?
Projekta iesniegumu var iesniegt Latvijas Republikas tiešās un pastarpinātās valsts pārvaldes iestādes, pašvaldības, citas valsts iestādes, kā arī Latvijas Republikā reģistrētas biedrības, nodibinājumi, komersanti, arodbiedrības un citi subjekti (nevar politiskas partijas, to apvienības un fiziskas personas).
Vai biedrība var iesnieg savu projekta pieteikumu un vienlaikus būt partneris citā projektā? Vai iespējams iesniegt vairākus projektus un vai pastāv iespēja, ka konkursā tiek atbalstīti vairāki viena iesniedzēja projekti?
Jā, dalība vairākos projektos ir iespējama. Viens konkursa dalībnieks var iesniegt arī vairākus projektus. Projekti tiek vērtēti atbilstoši noteiktajiem izvērtēšanas kritērijiem, tādēļ pastāv iespēja, ka tiek atbalstīti vairāki viena iesniedzēja projekti.
Vai granta saņēmējs pastarpināti var būt saistīts ar partnerorganizāciju saņēmējvalstī, piemēram, būt viens no tās līdzīpašniekiem?
Jā, tas ir iespējams.
Vai projektā iespējams paredzēt vairākas saņēmējvalstis?
Jā, saņēmējvalstu skaits nav ierobežots.
Vai grants tiek izsniegts pirms projekta uzsākšanas?
Pēc lēmuma pieņemšanas projekta iesniedzējs un ministrija 30 darbdienu laikā noslēdz granta līgumu. Projekta iesniedzējam finansējums tiek pārskaitīts 10 darbdienu laikā pēc granta līguma parakstīšanas. Projekta aktivitāšu īstenošanas sākums ir 2022. gada 28. jūnijs.
Vai projekta laikā vizītē partnervalstī var piedalīties administratīvais personāls?
Jā, tas ir iespējams, ja administratīvajam personālam ir būtiska funkcija vizītes nodrošināšanā.
Vai vizīte partnervalstī ir obligāta projekta īstenošanas aktivitāte? Vai projektā jāparedz partneru organizācijas atbildes vizīte Latvijā?
Nē, vizītes nav obligātas. Pasākumus var organizēt arī attālināti. Galvenais ir projekta mērķu sasniegšana un atbilstošāko aktivitāšu izvēle.
Vai ir iespējas daļu granta līdzekļu uzticēt partnerim saņēmējvalstī?
Jā, finansējuma nodošana partnerorganizācijai ir iespējama. Projekta ietvaros nepieciešams uzrādīt visus maksājumu apliecinošos un attaisnojošos dokumentus par finansējuma nodošanu partnerim.
Konkursa nolikums nosaka, ka projektā nevar paredzēt aktivitātes apakšgrantu piešķiršanai.
Vai paredzētās izmaksās iekļauta ārvalstu ekspertu atlīdzība?
Jā, projektā iespējams paredzēt izdevumus ārvalstu ekspertu piesaistei. Atalgojums ekspertam par projekta īstenošanu, dienas naudas un viesnīcas (naktsmītnes) izdevumu apmērs noteikts Ministru kabineta 2010. gada 27. jūlija noteikumi Nr. 672 "Noteikumi par attīstības sadarbības projekta īstenošanā iesaistītās personas maksimālo atlīdzību, dienas naudu un viesnīcas (naktsmītnes) izdevumu apmēru".
Vai ir iespējams projekta budžeta tāmē iekļaut mājaslapas izstrādi? Vai drīkst iekļaut reklāmas izdevumus?
Veidojot projekta budžeta tāmi jāņem vērā attiecināmās izmaksas, kas notiktas konkursa nolikuma 1. pielikumā. Jāņem vērā, ka izvērtēšanas komisija vērtēs to, cik lielā mērā iesniegtajā budžeta tāmē iekļautās izmaksu pozīcijas atbilst projekta mērķim un konkursa nolikumā noteiktajām attīstības sadarbības prioritātēm.
Cik lielas var būt projekta budžeta tāmē norādīto izmaksu izmaiņas projekta īstenošanas laikā?
Budžeta tāme ietver sadalījumu “Izmaksu kategorijas” un “Izmaksas” kā apakškategorijas. Projekta īstenošanas laikā jebkuras izmaiņas “Izmaksu kategorijā”, kas pārsniedz 20% nepieciešams saskaņot ar ministriju. Izmaiņas apakškategorijās “Izmaksas” saskaņot nebūs nepieciešams. Piemēram, ja “Izmaksu kategorijā” tiek norādītas kancelejas preces, tad sadaļā “Izmaksas” nepieciešams uzskaitīt kategorijai atbilstošās preces. Ja kopējās kancelejas preču izmaksu izmaiņas pārsniedz 20%, tās nepieciešams saskaņot ar ministriju. Tikmēr izmaiņas atsevišķu kancelejas preču izdevumos saskaņot nav nepieciešams.
Ja ir vairāki sadarbības partneri, vai labāk izvēlēties nevalstiskā vai privātā sektora pārstāvjus?
Partneri no visiem sektoriem tiek vērtēti vienlīdzīgi. Ja projektā vienlaikus iesaistīti partneri no dažādiem sektoriem, ir iespējams iegūt papildus punktus izvērtēšanā. Tajā pat laikā, iespējams pieteikt projektus ar tikai vienu partneri. Izvērtēšanas komisija vērtē, cik liels ir katra projekta ieguldījums partnervalsts attīstībā un konkrētā projekta mērķu sasniegšanā.
Vai projekta īstenošanas laikā ir iespējams veikt izmaiņas plānotajās aktivitātēs? Kas notiek, ja piesaistot brīvprātīgos, izdodas ietaupīt sākotnēji plānotos izdevumus?
Par jebkurām izmaiņām projekta norisē un budžeta tāmē nepieciešams savlaicīgi informēt. Saskaņā ar noslēgtā granta līguma nosacījumiem pastāv iespēja vienoties par izmaiņām projektā, ja radušies apstākļi, kuri var būtiski ietekmēt projekta īstenošanu. Jebkurā gadījumā nedrīkst veikt tādas izmaiņas, kuras būtu pretrunā granta projekta konkursa nolikumam vai būtu varējušas ietekmēt lēmumu par finansējuma piešķiršanu projekta īstenošanai.
Vai kā projekta līdzfinansējums drīkst būt piesaistīts cita projekta finansējums?
Līdzfinansējuma piesaiste izvērtēšanā ļauj iegūt papildus punktus. Taču nevar būt situācija, ka tiek iesniegts viens un tas pats projekta iesniegums finansēšanai no dažādiem finanšu avotiem un pretendē saņemt dubultu finansējumu par vienu un to pašu aktivitāšu īstenošanu. Tāpat projektā nedrīkst piedalīties personas, kas pretendē saņemt dubultu finansējumu par vienu un to pašu aktivitāti.
Kādi dokumenti jāparaksta ar elektronisko parakstu?
Ar drošu elektronisko parakstu jābūt parakstītam projekta iesnieguma veidlapai, projekta budžeta tāmei un projekta iesniedzēja apliecinājumam.
Kādi dokumenti ir jāiesniedz no sadarbības partneriem?
Projekta iesniegšanas nosacījumi aprakstīti Nolikuma 3.1. punktā. No sadarbības partnera nepieciešamas apliecinājuma vēstules par to gatavību piedalīties projektā saskaņā ar nolikuma 5. pielikumu “Sadarbības partnera apstiprinājuma vēstule” (iesniedz dokumenta oriģinālu, apliecinātas vai neapliecinātas kopijas), kā arī visu par projekta īstenošanu atbildīgo personu dzīves aprakstus (Curriculum vitae) (iesniedz dokumenta oriģinālu vai neapliecinātas kopijas). Šos dokumentus iespējams iesniegt latviešu, angļu vai krievu valodās. Ja projekta iesniedzējs paredzējis iesniegt dokumentus citā svešvalodā, tiem pievienojami neoficiālie tulkojumi latviešu valodā, ko apliecinājusi projekta iesniedzēja paraksta tiesīga vai pilnvarota persona.
Cik būtisks kritērijs vērtēšanā ir iepriekšēja pieredze līdzīgā projektā?
Tas ir viens no vērtēšanas kritērijiem, kas norāda uz projekta iesniedzēja kompetenci. Taču tas nenozīmē, ka pieredze ir obligāta.
Kā jāpierāda, ka projektā piesaistīts līdzfinansējums?
Ja projektā tiek piesaistīts līdzfinansējums, nepieciešams iesniegt projektā piesaistītā līdzfinansētāja apstiprinājuma vēstuli, kurā tas apņemas segt daļu no projekta budžetā paredzētās summas, norādot precīzu summu (iesniedz līdzfinansējuma sniedzēja dokumenta oriģinālu vai neapliecinātu kopiju). Projektā piesaistītā ārvalstu līdzfinansētāja apstiprinājuma vēstuli var iesniegt angļu vai krievu valodā, un to tulkojums latviešu valodā nav nepieciešams. Ja projekta iesniedzējs paredzējis iesniegt dokumentus citā svešvalodā, tiem pievienojami neoficiālie tulkojumi latviešu valodā, ko apliecinājusi projekta iesniedzēja paraksta tiesīga vai pilnvarota persona.
Vai iespējams īstenot projektus, kuros notiek pieredzes nodošana vai apmācības?
Jā, dalīšanās ar pieredzi un zināšanu nodošana atbilst attīstības sadarbības aktivitāšu mērķiem. Aicinām izvērtēt, kā plānotās aktivitātes sasaucas ar nolikumā noteiktajām tematiskajām prioritātēm.
Vai iespējams pieteikt projektus Ukrainas bēgļu atbalstam Latvijā?
Primārais konkursa mērķis ir sniegt atbalstu attīstības valstīm. Attīstības sadarbības mērķis Ukrainā ir sniegt atbalstu, apvienojot humānās palīdzības, attīstības sadarbības un miera aktivitātes. Atbalsta sniegšanai bēgļiem un to integrācijai Latvijā ir citi atbalsta instrumenti.
Vai iespējams pieteikt projektus humānās palīdzības sniegšanai Ukrainai?
Kā viena no konkursa prioritātēm noteikta atbalsta sniegšana personām, jo īpaši, Ukrainā, kā arī ārpus tās, kas ir cietušas no Krievijas militāras agresijas, tām sniedzot medicīnisku, psiholoģisku, juridisku un praktisku palīdzību. Konkursa nolikuma 1. pielikumā “Attiecināmās izmaksas” noteikts, ka iespējama priekšmetu (preces, kuru vērtība nav augstāka par 500,00 euro un kuru kalpošanas ilgums nepārsniedz vienu gadu) un pamatlīdzekļu (preces, kuru vērtība ir augstāka par 500,00 euro un kuru kalpošanas ilgums pārsniedz vienu gadu) iegāde. Vienlaikus jāuzsver, ka kā prioritāri noteikti pasākumi, kas apvieno humānās palīdzības, attīstības sadarbības un miera aktivitātes, ņemot vērā drošības situāciju valstī. Līdz ar to projektu īstenošanā pieļaujama sasaiste ar humānās palīdzības aktivitātēm, taču granta mērķis nav humānās palīdzības preču iegāde.
Vai iespējams īstenot projektu Baltkrievijas pilsoniskās sabiedrības atbalstam sadarbībā ar partnerorganizāciju, kas reģistrēta ārpus Baltkrievijas?
Jā, Baltkrievijas pilsoniskās sabiedrības atbalstam sadarbības partneris var būt ārpus Baltkrievijas. Jāņem vērā, ka pilsoniskās sabiedrības organizāciju darbība Baltkrievijā režīma represiju dēļ ir ievērojami apgrūtināta, tādēļ daudz plašākā sadarbība iespējama ar baltkrievu organizācijām ārpus Baltkrievijas.