“Ārlietu dienests trīs politiskās prioritātes un galvenos mērķus – drošību, ekonomisko izaugsmi un cilvēku aizstāvību – ir integrējis katras struktūrvienības, vēstniecības, diplomāta un ministrijas nodaļas darbā. Kopš savas pirmās ministrēšanas dienas esmu izvirzījusi uzstādījumu, ka ārlietu dienestam ir jāsniedz aktīvs atbalsts valsts ekonomisko interešu veicināšanā. Ārlietu dienests vēlas un var dot būtisku pienesumu Latvijas ekonomisko interešu realizācijā ārvalstīs, strādājot gan divpusējā formātā, gan daudzpusējo organizāciju ietvarā,” 2024. gada 13. novembrī uzrunājot Valsts inovatīvo kapitālsabiedrību iniciatīvas foruma dalībniekus, uzsvēra ārlietu ministre Baiba Braže.
“Svarīgi, lai valdība būtu inovāciju – tostarp mazu un vidēju uzņēmumu – iespējotāja, veidojot partnerības, nodrošinot finansējumu un nepieciešamo infrastruktūru. Latvija ir starptautiski konkurētspējīga, un ciešā sadarbība starp valsti, tostarp kapitālsabiedrībām, MVU un akadēmisko vidi, to var sekmēt vēl vairāk. Latvijas, kā mazas valsts, priekšrocība ir elastīgums, kas ļauj salīdzinoši ātri pielāgoties un attīstīt inovācijas. Mums ir jāizmanto Latvijas spēja ātri izstrādāt un vienkāršot procesus, lai padarītu valsti par piemērotu vidi jaunu risinājumu izstrādei vai to līdzizstrādei,” norādīja B. Braže.
Kā izcilu piemēru ministre minēja “LMT” un “LVR Flote” sadarbības projektu “Seamless 5G Connectivity in the Baltic Sea”, kas 9. oktobrī Hamburgā ieguva Starptautiskās ostu asociācijas Ilgtspējas balvu kategorijā Digitalizācija”.
Saistībā ar Latvijas digitālās veselības nozari un tajā sasniegto, B. Braže izcēla Latvijas digitālās veselības jaunuzņēmumu “Longenesis” – lielākajā starptautiskajā jaunuzņēmumu konkursā, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 jaunuzņēmumu no visas pasaules, “Expand North Star 2024”, tas ieguva pirmo vietu. Tas ir apliecinājums, ka Latvijā tiek izstrādāti globālā mērogā konkurētspējīgi risinājumi.
Ministre uzsvēra arī Latvijas zinātniskos sasniegumus, īpaši kvantu, IKT un augsto tehnoloģiju jomā, kas uzskatāmi pierāda Latvijas pētniecības un attīstības jaudu: “Latvija pētniecība kvantu fizikā, viedo materiālu, pusvadītāju un kosmosa jomās ir nozīmīgs “magnēts” starptautiskajiem partneriem, kuri meklē progresīvus tehnoloģiskos risinājumus.”
FAKTI
- Latvija ir globāli atpazīstama kvantu tehnoloģiju jomā visos trīs pamatvirzienos:
- kvantu algoritmos (prof. Ambaiņa izstrādātajos algoritmos bāzējas līdz pat 10% pasaules kvantu algoritmu);
- kvantu komunikācijā: īpaši jāizceļ LVRTC un RTU, profesors Jurģis Poriņš. Latvija jau uzbūvējusi un tūlīt “palaidīs” savu iekšējo drošo kvantu sakaru tīklu;
- kvantu sensoros: tenūrprofesors Mārcis Auziņš veiksmīgi startējis jau vairākos NATO projektos šajā jomā. Tenūrprofesors Vjačeslavs Kaščejevs darbojas kvantu ierīču jomā un koordinē Latvijas, Vācijas un Francijas zinātnieku kopprojektu.
- Šogad QuantERA Stratēģiskajā konferencē Amsterdamā ar trim pārstāvētajiem projektiem Latvija ierindojās pirmajā vietā Eiropas valstu vidū pēc QuantERA projektu koordinatoru skaita uz IKP. Lēmums balstīts datos, kurus Latvija iesniegusi par laiku no 2019. gada.
- 2026. gada sākumā Latvijā notiks starptautiski nozīmīgā kvantu informācijas konference “QIP”. Tiesības organizēt šo konferenci Latvijas Universitāte ieguva globāla mēroga atklātā konkursā.
- LU Cietvielu fizikas institūts šogad uzsācis darbu Eiropas projektā “Ceļā uz izcilības centru kvantu fotonikā Latvijā”, kurā iesaistījusies arī LU, RTU, Trento Universitāte (Itālijā) un Trojas Tehnoloģiju universitāte (Francijā).
- Latvijā ir sagatavoti pirmie studenti jaunajos kvantu tehnoloģijām veltītajos studiju moduļos. Tas ir būtisks ieguldījums kvantu tehnoloģiju nākotnē Latvijā.
- Latvijas IKT un augsto tehnoloģiju jomas (īpaši elektronikas un fotonikas industrijas) pasaulē ir augsti novērtētas – gan pakalpojumu kvalitātes, gan novitātes dēļ: SAF Tehnika, Mikrotik, Aerones, Light Guide Optics, ISP Optics, MiraMotion, Tilde, LMT, SPH Engineering u.c.
- Šobrīd Latvija straujiem soļiem gatavojas 6G ieviešanai un padziļinātai sadarbība ar mūsu sabiedrotajiem/ASV, balstoties uz 6G principiem: integrētai drošībai, atvērtībai un noturībai.
- Latvija pasaulē izceļas augsto-tehnoloģiju jomā, īpaši elektronikas un fotonikas industrijās. Mūsu spēcīgā izglītības un pētniecības vide sektoros kā viedie materiāli, optiskie risinājumi un fotonika veicina sadarbības iespējas pat ar pasaules tehnoloģiju.
Papildu informācijai
Par LMT un LVR Flote sadarbības projektu “Seamless 5G Connectivity in the Baltic Sea