Tiekoties ar attīstības sadarbības projekta “Sadraudzības tilts Rīga-Ņižina” pārstāvjiem, ārlietu ministre Baiba Braže uzsvēra, ka attīstības sadarbībā Ukraina ir Latvijas prioritāte – puse no 2024. gadā apstiprinātajiem projektiem ir saistīti ar Ukrainu. Īpaša uz uzmanība tiek pievērsta atbalstam Černihivas apgabalā.
Ārlietu ministre Baiba Braže: “Teju divus ar pusi gadus Krievija diendienā īsteno pilna mēroga agresijas karu pret Ukrainu, pastāvīgi veicot uzbrukumus civiliedzīvotājiem, civilajiem objektiem un stratēģiskajai infrastruktūrai. Ukraina un tās iedzīvotāji nepadodas, turklāt paralēli cīņai par savu brīvību un neatkarību Ukraina ir ceļā uz dalību Eiropas Savienībā un NATO. Ukrainai un katram tās iedzīvotājam ir jāzina, ka mēs katru dienu par viņiem atceramies un cīnāmies visos iespējamos formātos un ar visiem pieejamiem instrumentiem – Latvija ir viens no uzticamākajiem Ukrainas atbalstītājiem. Kara apstākļos svarīgi nezaudēt ticību un cīņas sparu, un turpināt uzņemto eirointegrācijas kursu. Attīstības sadarbības projekts “Sadraudzības tilts Rīga-Ņižina” ir viens no Ārlietu ministrijas praktiskiem atbalsta instrumentiem, tostarp, lai sniegtu informatīvo un psihoemocionālo atbalstu Ukrainas pedagogiem – viņu loma sabiedrības izglītošanā un noturētspējā ir kritiski svarīga.”
Projekta “Sadraudzības tilts Rīga-Ņižina” ir viens no attīstības sadarbības projektiem Ukrainā, ko finansē Ārlietu ministrija. Projekta mērķis ir palīdzēt Ukrainas cilvēkiem pārvarēt Krievijas militārās agresijas sekas, attīstot ilgtermiņa divpusējos kontaktus un organizējot Ukrainas pārstāvju vizītes uz Latviju, tostarp sniedzot informatīvo un psihoemocionālo atbalstu Ukrainas pedagogiem un pašvaldības darbiniekiem no Černihivas apgabala Ņižinas pilsētas.
Šonedēļ Černihivas apgabala Ņižinas pilsētas pārstāvji ieradušies vizītē Latvijā, lai piedalītos projekta atklāšanas pasākumos, kā arī noklausītos lekciju ciklu par psiholoģiskā atbalsta mentoringu.
Par attīstības sadarbības projektu “Sadraudzības tilts Rīga-Ņižina”
- Projektā plānots sagatavot izglītības un pašvaldības iestāžu darbiniekus ES projektu iesniegšanai.
- Projekts ļauj sniegt nozīmīgu atbalstu Ņižinas pilsētas pedagogiem un pašvaldības darbiniekiem, organizējot mācības eirointegrācijas jomā un ES projektu sagatavošanā. Tāpat tas veicina jaunu kontaktu dibināšanu starp Ņižinu un Rīgu, kā arī rada potenciālu jaunu projektu ieviešanai nākotnē.
- Projektu koordinē Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra.
- Projekta finansējuma kopējais apjoms ir 66 817,55 eiro (56 197 eiro ir piešķirtais granta finansējums; 10 620,55 eiro – Rīgas investīciju un tūrisma aģentūras līdzfinansējums).
Latvijas atbalsts Ukrainai
- Pēc Ārlietu ministrijas apkopojuma atbalsts (valsts un sabiedrības) Ukrainai ir ap 1 % no IKP jeb aptuveni 770 milj. eiro (2024. gada jūnija dati).
Attīstības sadarbība
- Ārlietu ministrija divpusējās attīstības sadarbības ietvaros Ukrainā 2024. gadā atbalsta 13 granta projektus par kopējo summu 643 751,69 eiro (36,15 % no visa Ārlietu ministrijas divpusējā attīstības sadarbības budžeta). Projekti tiek realizēti šādās jomās: psihoemocionālais atbalsts sievietēm; rehabilitācija; mikroķirurģija; finanšu uzraudzība; tiesu ekspertīzes un kara noziegumu dokumentācija; mazo un vidējo uzņēmumu attīstība; eirointegrācija un ES likumi; lauksaimniecība; audits un cilvēktiesības.