Pasākuma dalībnieki pie apspriežu galda
Foto: Ārlietu ministrija

2024. gada 26. septembrī, turpinot darba vizīti Ņujorkā, ANO Ģenerālās asamblejas Augsta līmeņa nedēļas laikā ārlietu ministre Baiba Braže piedalījās Turcijas un Somijas ārlietu ministru organizētajā ANO Mediācijas draugu grupas sanāksmē, kuras tēma “Turot kursu: mediācijas stiprināšana mainīgā konflikta vidē” raisīja valstu plašu interesi.

Ārlietu ministre uzsvēra mediācijas nozīmi īpaši mazām valstīm, tostarp Latvijai, kā arī pamatnosacījumu – ANO Statūtos nostiprināto principu un starptautisko tiesību ievērošanu starptautisko strīdu noregulēšanā.

“Latvija nemainīgi atbalsta Draugu grupas mērķi veicināt starpniecību jeb mediāciju konfliktu risināšanā, liekot galveno uzsvaru uz ANO principiem un instrumentiem,” sacīja B. Braže.

Dienas turpinājumā ārlietu ministre piedalījās Eiropas Savienības dalībvalstu un Latīņamerikas un Karību valstu kopienas ārlietu ministru sanāksmē (EU–CELAC), kurā sprieda par starpreģionālo dialogu, kā arī pārrunāja citus aktuālos jautājumus, tostarp starptautisko drošību un savstarpējo tirdzniecības saišu stiprināšanu. Ārlietu ministre uzrunā apliecināja

“Mūsdienu globāli savienotajā pasaulē, starpreģionu drošības un ekonomikas intereses ir nedalāmas, tāpēc mums ir mērķtiecīgi jāpaplašina un jāpadziļina divpusējās un daudzpusējās attiecības ar Latīņamerikas un Karību reģiona valstīm. Mums ir jāizprot citu valstu prioritārie izaicinājumi, jādalās ar savu vēstījumu un pieredzi, un jāveido jaunas globālas partnerības. Tas ietver divpusējās konsultācijas, ministru vizītes, un citus praktiskus pasākumus”.

Ministri apliecināja gatavību novērst un cīnīties pret uzbrukumiem ANO hartai, kā arī apņēmās rūpēties, lai Nākotnes pakts tiktu ieviests.

23. ikgadējā ministru sanāksmē ar sauszemes ieskauto attīstības valstu (Landlocked Developing Countries, LLDCs) partneriem B. Braže, uzrunājot klātesošos, izteica Latvijas gatavību dalīties pieredzē digitalizācijas, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos, e-pārvaldē un viedo tehnoloģiju izmantošanā dabas resursu pārvaldībā. Tas sekmētu klimata pārmaiņu, izglītības, mediju un informācijas pratības izaicinājumu risināšanu un palīdzētu mazināt digitālo plaisu. Ministre arī dalījās Latvijas pieredzē sieviešu iespējošanā līderībā un tehnoloģijās.

B. Braže piedalījās arī ministru līmeņa diskusijā par situāciju Tuvajos Austrumos, kuras iniciatori bija Arābu valstu līga, Islāma sadarbības organizācija un Norvēģija. Diskusijas laikā ministri sprieda par turpmākiem soļiem divu valstu risinājuma panākšanā un tālākas reģionālas eskalācijas novēršanā. 

Ministre piedalījās arī Mazo valstu foruma (Forum of Small States – FOSS) noslēguma sarīkojumā, kurā tika uzsvērtas mazo valstu intereses un lomu starptautisko tiesību un principu aizstāvībā.

2024. gada 26. septembrī notika divpusējas tikšanās ar Apvienoto Arābu emirātu ārlietu ministru Šeihu Abdullāhu bin Zājidu Āl Nahjānu (Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan)  un Džibutijas ārlietu ministru Mahamūdu Alī Jūsufu (Mahamoud Ali Youssouf).

ANO ĢA 79. sesijas Augsta līmeņa nedēļa Ņujorkā notiek no 21. līdz 30. septembrim. Paralēli diskusijām par starptautiskajām aktualitātēm šajā sesijā būtiska uzmanība tiks pievērsta starptautiskos noteikumos balstītās kārtības stiprināšanai.

Piedaloties ANO pasākumos, tiks uzsvērta Krievijas atbildība par pastrādātajiem noziegumiem Ukrainā, multilaterālisma un starptautiskās kārtības stiprināšana un nepieciešamība reformēt starptautiskās organizācijas atbilstoši mūsdienu izaicinājumiem.

Latviju Augsta līmeņa nedēļas pasākumos pārstāv Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, ārlietu ministre Baiba Braže un veselības ministrs Hosams Abu Meri.

Aicinām sekot aktuālajai informācijai par darba vizītes norisi Ārlietu ministrijas sociālo tīklu kontos.

Papildu informācijai

  • Latvija ir ANO Mediācijas draugu grupas dalībvalsts kopš 2019. gada un tradicionāli piedalās reizi gadā ārlietu ministru sanāksmē Ņujorkā
  • ES-CELAC (the Community of Latin American and Caribbean States; Latīņamerikas un Karību valstu kopiena; ietilpst 33 valstis) dialogs tiek uzturēts kopš 2010. gada. 2023. gada 17. un 18. jūlijā pēc astoņu gadu pārtraukuma Briselē notika trešais ES–CELAC samits. Latviju tajā pārstāvēja premjerministrs K. Kariņš. Samita mērķis bija likt pamatus modernizētai un dziļākai ES partnerībai ar Latīņameriku un Karību jūras reģionu (turpmāk – LAC) reģiona valstīm, kā arī atsākt augsta līmeņa dialogus, paplašināt tirdzniecību un ekonomisko sadarbību.
  • Divpusējās attiecības
26.09.2024. Ārlietu ministre Baiba Braže piedalās ANO Ģenerālās asamblejas 79. sesijas Augsta līmeņa nedēļas pasākumos