OECD Ziņas
Sanāksmes dalībnieki pie apspriežu galda
Foto: Laura Celmiņa, Ārlietu ministrija

2024. gada 5. jūnijā Ārlietu ministrijā notika Latvijas Nacionālā kontaktpunkta atbildīgai uzņēmējdarbības praksei sanāksme, kuru vadīja Ārlietu ministrijas Ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības sadarbības direkcijas vadītāja Alise Balode. Sanāksmē tika apspriests 2023. gada decembra Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojums par nacionālā kontaktpunkta izvērtējumu un rekomendācijas tā darbības uzlabošanai.

Tieslietu ministrijas pārstāvji iepazīstināja ar šogad maijā pieņemto Eiropas Savienības direktīvu par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju. Direktīvā uzņēmumiem un to ražošanas un piegādes ķēžu partneriem ir noteikts pienākums mazināt vai izbeigt negatīvo ietekmi uz sabiedrību un vidi, piemēram, kaitējumu ekosistēmai, dabas mantojuma iznīcināšanai. Pieaugošās globalizācijas un tehnoloģiju straujās attīstības apstākļos aizvien lielāka sabiedrības uzmanība tiek pievērsta atbildīgas uzņēmējdarbības prasību ievērošanai un to nostiprināšana juridiski saistošos tiesību aktos un standartos. Ar to tiek atzīta uzņēmumu lielā nozīme ekonomiskā, vides un sociālā progresa veicināšanā.

Latvijas Nacionālā kontaktpunkta atbildīgai uzņēmējdarbībai sekretariāta funkcijas pilda Ārlietu ministrija.

Sanāksmē piedalījās pārstāvji no Tieslietu ministrijas, Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas un Labklājības ministrijas, Valsts kancelejas, Valsts darba inspekcijas, kā arī no Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta, Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras un Latvijas Darba devēju konfederācijas.

Informācijai

2004. gadā Latvija pievienojās OECD Vadlīnijām multinacionālajiem uzņēmumiem. Tās ir valdību rekomendācijas atbildīgai uzņēmējdarbībai attiecībā uz tādām jomām kā cilvēktiesības, darba tiesības, vide, korupcija, patērētāju tiesības, informācijas nodošana atklātībai, zinātne un tehnoloģijas, konkurence un nodokļi. Vadlīnijām ir pievienojusies 51 pasaules valsts. Visās šajās valstīs ir izveidots nacionālais kontaktpunkts vadlīniju ieviešanai. Saskaņā ar OECD 2017. gada Ministru padomes lēmumu reizi septiņos gados tiek veikts visu nacionālo kontaktpunktu salīdzinošais izvērtējums.

05.06.2024. ĀM Ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības sadarbības direkcijas vadītāja Alise Balode vada Latvijas Nacionālā kontaktpunkta sanāksmi atbildīgai uzņēmējdarbības praksei