2024. gada 16. augustā Ārlietu ministrijā notiekošais 3. Starptautiskajās organizācijās strādājošo Latvijas profesionāļu forums pulcēja vairāk nekā 80 ekspertus no 27 starptautiskajām organizācijām – Eiropas Padomes, Eiropas Parlamenta, Eiropas Ārējās darbības dienesta, Eiropas Komisijas, Apvienoto Nāciju Organizācijas, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas u.c. Dalībnieki Rīgā ir ieradušies no Ēģiptes, Francijas, Ukrainas, Vjetnamas, Gruzijas, ASV, Somijas, Šveices, Vācijas, Austrijas, Beļģijas, Luksemburgas, Azerbaidžānas, Turkmenistānas un citām valstīm.
Atklājot forumu, Latvijas Republikas ārlietu ministre Baiba Braže uzsvēra:
“Ikviens mūsu tautietis, strādājošs starptautiskā organizācijā, ir svarīgs atbalsts Latvijas ārpolitikas mērķu īstenošanai. Mūsu visu kopīgas trīs ārpolitikas prioritātes ir drošība, ekonomika un mūsu cilvēki. Ikvienam ir iespēja sniegt ieguldījumu, lai tās īstenotu. Jāatceras, ka Latvijas balss starptautiskajās organizācijās ir svarīga un nozīmīga, un katrs no mums ir Latvijas vēstnieks pasaulē.”
“Tāpat mums visiem kopā ir jāturpina atbalstīt Ukrainu un ierobežotu Krievijas kaujas spējas, jo mūsu, visas ES un sabiedroto drošība ir cieši saistīta ar Ukrainas panākumiem kaujaslaukā. Latvija – mūsu valdība, uzņēmēji un sabiedrība kopumā – ir Ukrainas atbalstam ir darījusi ļoti daudz, un šī palīdzība un atbalsts Ukrainai nedrīkst mazināties – ne individuāli, ne valsts līmenī, ne starptautisku organizāciju līmenī,” norādīja B. Braže.
“Savukārt ikdienā aicinu jūs savstarpēji sazināties un komunicēt, iedvesmot un iespējot vienam otru, meklēt iespējas piesaistīt finanšu un citus resursus Latvijai – mums ir cilvēki, kas to var un spēj ,” aicina ārlietu ministre B. Braže.
Forumā eksperti un foruma dalībnieki pārrunāja Latvijas ekonomiskās izaugsmes un tautsaimniecības attīstības izaicinājumus un iespējamos risinājumus to pārvarēšanai. Dalībnieki pārrunāja arī valsts drošības un aizsardzības spēju stiprināšanu, valsts un sabiedrības noturības spēju attīstību un sagatavotību, ņemot vērā dezinformācijas un jauno tehnoloģiju radītos riskus, tostarp mākslīgā intelekta pieaugošo ietekmi uz politiskajiem un ekonomiskajiem procesiem.
Nozīmīga foruma daļa bija sarunai par ES nākotni un ar to saistītajiem jautājumiem – jaunā daudzgadu budžeta izstrādei un Latvijas interesēm, ES paplašināšanās procesam, uzdevumiem, gatavojoties Latvijas prezidentūrai ES Padomē 2028. gada otrajā pusē u.c.
Noslēgumā profesionāļi apsprieda valsts pārvaldes modernizācijas jautājumus – kā piesaistīt profesionāļus un jauniešus valsts pārvaldes sektoram un aktīvāk iekļaut pilsonisko sabiedrību lēmumu pieņemšanas procesā dažādās valsts pārvaldes institūcijās.
Foruma mērķis ir uzturēt pastāvīgu saikni ar starptautiskajās organizācijās strādājošajiem tautiešiem, pārrunāt iespējas, lai šo potenciālu iespējami veiksmīgāk izmantotu Latvijas interešu pārstāvēšanai, īstenot savstarpēju pieredzes apmaiņu, kā arī informēt dalībniekus par Latvijas attīstībai, ekonomikai un drošībai svarīgiem jautājumiem.
Forumu rīko Ārlietu ministrija sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, Valsts kanceleju un Pasaules Brīvo latviešu apvienību.