“Mēs visi zinām, ka eksports ir Latvijas ekonomikas mugurkauls – tas veido aptuveni divas trešdaļas no valsts IKP. Lai veicinātu Latvijas uzņēmumu attīstību, eksportu, kā arī investīciju un partneru piesaistei nepieciešama cieša un stratēģiska sadarbība starp valsts iestādēm, uzņēmējiem un starptautiskajiem partneriem,” Ārējās ekonomiskās politikas koordinācijas padomē uzsvēra ārlietu ministre Baiba Braže.
B.Braže atgādināja, ka 2024. gadā valsts institūciju, tostarp ārlietu dienesta, Ekonomikas ministrijas (EM), Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) un citu organizāciju ieguldītais darbs rezultējies lielo investīciju projektu piesaistē un īstenošanā, piemēram, “Fibenol”, “VanOord”, “Golden Fields”, “Syfood”. Pieauguši arī Latvijas uzņēmumu eksporta apjomi ne tikai uz Eiropas valstīm, bet arī uz attālākiem tirgiem – ASV, Indiju, Japānu, Ēģipti, Korejas Republiku, Austrāliju un Kanādu. Tāpat, piemēram, pateicoties Ārlietu ministrijas iesaistei, uzņēmums “Origin Robotics” ir ieguvis 4,5 milj. eiro no Eiropas Aizsardzības fonda (European Defence Fund) portatīva ISTAR bezpilota lidaparāta izstrādei ar lāzera mērķa iezīmēšanas funkciju.
Trešdien, 22. janvārī, notika jau 21. padomes sanāksme. Svarīgākie darba kārtības jautājumi – Latvijas ekonomiskā izaugsme un starptautiskā konkurētspēja. Padomes mērķis ir nodrošināt saskaņotu valsts pārvaldes, dažādu institūciju un nevalstiskā sektora sadarbību, lai pēc iespējas sekmīgāk veidotu un īstenotu ārējo ekonomisko politiku.
Ministre padomi iepazīstināja ar ārlietu dienesta 2024. gadā paveikto un iecerēto darbu Latvijas ārpolitikā un ES jautājumos. Viņa arī uzsvēra, ka līdzās drošībai un aizsardzībai un sabiedrības līdzdalībai, ekonomikas izaugsme ir ārlietu dienesta prioritāte, un arī turpmāk vēstniecības un goda konsuli, aktīvi atbalstīs Latvijas eksportējošos uzņēmējus, risinot problēmsituācijas un veidojot biznesa kontaktus.
Padomes locekļi atzinīgi novērtēja līdzšinējo sadarbību ar Latvijas vēstniecībām un pārstāvniecībām ārvalstīs, kā arī pārrunāja valsts augstāko amatpersonu ekonomisko vizīšu plānus 2025. gadam.
Ekonomikas ministrs Viktors Valainis uzsvēra EM prioritātes – atbalstu uzņēmējdarbībai, birokrātijas mazināšanu un konkurētspējas celšanu.
LIAA direktore Ieva Jāgere informēja par paveikto 2024. gadā, 2025. gada plāniem, kā arī izcēla LIAA īstenotās reformas un turpmākos plānus investīciju piesaistei.
Izglītības ministre Anda Čakša informēja par Latvijas paveikto kosmosa nozarē, dalību un ieguvumiem no Eiropas Kosmosa aģentūras. Sēdes dalībnieki atzīmēja, ka svarīgi ir iekļauties ES kosmosa nozares ekosistēmā, lai gūtu plašākus ieguvumus Latvijas uzņēmējiem. Latvijas kosmosa industrija ir plaši attīstīta, un ir palielināts uzsvars uz drošības jautājumiem.
Kultūras ministre Agnese Lāce norādīja, ka Latvija Eiropā ierindojas trešajā vietā pēc kultūras preču eksporta īpatsvara un ka kino nozarei ir būtiska loma Latvijas starptautiskās atpazīstamības veicināšanā, kā arī tā nodrošina ekonomisko atdevi Latvijai. Dalībnieki vienojās, ka kino un kultūras projektiem jāsniedz lielāks atbalsts, lai piesaistītu investīcijas un palielinātu eksporta apjomus.
Papildu informācijai
- Sēdē piedalījās ekonomikas, izglītības, kultūras un zemkopības ministri, Satiksmes ministrijas un Ministru prezidentes padomnieki, kā arī LIAA, Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītāji.
- Ārējās ekonomiskās politikas koordinācijas padome ir Ministru kabineta 2012. gadā izveidota koleģiāla un koordinējoša institūcija ārlietu ministra vadībā. Tās mērķis ir nodrošināt saskaņotu valsts pārvaldes, dažādu institūciju un nevalstiskā sektora sadarbību, lai pēc iespējas sekmīgāk veidotu un īstenotu ārējo ekonomisko politiku.