"Agresijas kara uzsākšana ir smagākais starptautisko tiesību pārkāpums. Viens no starptautisko tiesību uzdevumiem ir karus novērst. Tādēļ Krievijas saukšana pie atbildības gan par kara noziegumiem, gan par agresijas kara uzsākšanu pret Ukrainu ir absolūti nepieciešama,” ar galveno runu, uzstājoties Vīnē notiekošajā paneļdiskusijā “From Fake Impunity to Full Accountability”, sacīja Latvijas īpašais pārstāvis starptautisko tiesību un valsts atbildības jautājumos Egils Levits. “Šai procesā nenovēršami sastopamie izaicinājumi tikai stiprina mūsu pārliecību par starptautiskās, uz tiesībām balstītās, kārtības universālo dabu," uzsvēra E. Levits.
Paneļdiskusija “From Fake Impunity to Full Accountability” norisinājās 2024. gada 7. novembrī Austrijas parlamenta ēkā, un to rīkoja Latvijas, Igaunijas un Lietuvas vēstniecības sadarbībā ar domnīcu NEOS Lab. Tās mērķis ir vērst sabiedriskās domas – politiķu, diplomātu, ekspertu – uzmanību uz Krievijas īstenotajiem starptautisko tiesību pārkāpumiem gan Ukrainā, gan plašākā mērogā jau kopš 20. gadsimta pirmās puses. Atbildība par starptautisko tiesību pārkāpumiem ietver gan civiltiesiskus, gan krimināltiesiskus elementus. Lai gan nākas sastapties ar tiesību ieviešanas izaicinājumiem, jo sevišķi starptautisko krimināltiesību jomā, ir būtiski neatteikties no tām, bet radīt atbilstošus juridiskus risinājumus tiesību ieviešanai. Papildus tiesiskajiem instrumentiem nepieciešams celt arī sabiedrības izpratni, lai starptautisko tiesību pārkāpumi netiktu paciesti un pie;nemti, un lai sabiedrība labāk apzinātos pastāvošos drošības riskus Eiropā un pasaulē.
Paneļduskusijā piedalījās NEOS Lab vadītājs, Eiropas Parlamenta loceklis, žurnālists Helmūts Brandšteters (Dr. Helmut Brandstätter), Viļņas Universitātes vadošā pētniece, prof. Irēna Vaišvilaite (prof. Irena Vaišvilaitė), Igaunijas Ārlietu ministrijas Valsts sekretāra vietniece juridiskajos un konsulārajos jautājumos Kerli Veski un ģeopolitikas un starptautiskās drošības politikas pētniece, domnīcas FACE vadītāja Velina Čakarova (Velina Tchakarova) no Vīnes.
Pasākums tika īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomē lobija kampaņas atbalstam. Tās mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētās dalībvalsts vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Kampaņas moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.