Ārlietu ministrijas īpašā pārstāve Zanda Grauze Palestīnas ārlietu un diasporas lietu valsts ministrei, premjerministra un ārlietu ministra vietniecei Varsenai Agabekjanai Šāhīnai (Varsen Aghabekian Shahin) oficiāli iesniegusi Latvijas ārlietu ministres vēstuli par nozīmēšanu īpašā pārstāvja Palestīnā amatā. Vēstule iesniegta 2025. gada 12. februārī, Rāmallā.
Palestīnā darbojas 22 ES valstu diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības, tostarp Lietuvas pārstāvniecība Rāmallā. Piecām ES valstīm, tostarp Latvijai un Igaunijai, ir nerezidējoši pārstāvji.
Latvijas īpašais pārstāvis Palestīnā, ar rezidenci Rīgā, tiek iecelts kopš 2014. gada. Pārstāvja pienākumos ietilpst Latvijas un Palestīniešu pašpārvaldes divpusējo kontaktu uzturēšana. Z. Grauze ir kļuvusi par ceturto Latvijas īpašo pārstāvi Palestīnā. No 2022. gada līdz 2024. gadam Latvijas īpašais pārstāvis Palestīnā bija Juris Pogrebņaks, no 2018. līdz 2020. gadam – Gints Apals, no 2014. līdz 2018. gadam – Zanda Grauze.
Sarunā Latvijas īpašā pārstāve uzsvēra, ka pašreizējā situācija Izraēlas un palestīniešu konfliktā vēlreiz pierāda politiska risinājuma nepieciešamību. Latvija iestājas par visaptveroša, taisnīga un ilgstoša miera panākšanu, kur divas valstis – Izraēla un Palestīna – dzīvo līdzās mierā, drošās un atzītās robežās.
Z. Grauze atzīmēja Rīgas Juridiskās augstskolas Eiropas tiesību un ekonomikas intensīvo programmu, kurā kopš 2017. gada ir piedalījušies arī Palestīnas publiskās administrācijas darbinieki, kā arī sadarbību starp Betlēmes (kristiešu) universitāti un Latvijas Kristīgo akadēmiju, kas tiek īstenota ES apmaiņas programmas Erasmus+ ietvaros kopš 2016. gada. Sarunas laikā puses pieminēja arī ES iespējamo iesaisti palestīniešu bērnu rehabilitācijas aktivitātēs, kas izriet no ES dalībvalstu pievienošanās ANO piecu punktu plānam 2024. gada septembrī par atbalstu palestīniešu bērniem Gazā un Rietumkrastā.
Palestīnas ārlietu un diasporas lietu valsts ministre iepazīstināja Z. Grauzi ar humāno situāciju Gazas joslā, Rietumkrastā un Austrumjeruzalemē, sniedza vērtējumu par pēdējiem priekšlikumiem Tuvo Austrumu Miera procesā, kā arī Palestīniešu pašpārvaldes stiprināšanas plāniem.
Z. Grauze tikās arī ar ES valstu pārstāvniecību Palestīnā vadītājiem.
Par Palestīniešu pašpārvaldi
Palestīniešu pašpārvalde tika izveidota 1994. gadā pēc Oslo miera vienošanās starp Izraēlu un Palestīnas Atbrīvošanas organizāciju noslēgšanas. Palestīniešu pašpārvalde nodrošina de iure kontroli pār Rietumkrastu, Austrumjeruzalemi un Gazas joslu. Pašpārvalde zaudēja faktisko kontroli pār Gazas joslu 2007. gadā, kad to pārņēma teroristiskā kustība Hamās. Kopš 2012. gada Palestīniešu pašpārvaldei ir pastāvīgā novērotāja statuss ANO, un tā ir galvenais starptautiskās sabiedrības, tostarp Izraēlas sadarbības partneris.