Autentisks ir tikai runātais teksts
Priekšsēdētāja kungs!
Esmu pagodināta uzrunāt Padomi trīs Baltijas valstu – Igaunijas, Lietuvas un manas valsts Latvijas – vārdā.
Es pateicos Padomes prezidentūrai par šīs sanāksmes sasaukšanu, un pateicos ģenerālsekretāra vietniecei Dikarlo kundzei par sniegto visaptverošo informāciju, sīki atspoguļojot Krievijas uzbrukumus un Krievijas agresijas noziegumus pret Ukrainu.
Šodien paiet trīs gadi, kopš Krievija sākusi pilna mēroga agresiju pret savu suverēno kaimiņu – Ukrainu.
Pirms trim gadiem Krievija, ANO Drošības padomes pastāvīgā locekle, bloķēja Padomes lēmumu veikt ANO Statūtos paredzētās darbības, lai uzturētu starptautisko mieru un drošību.
Pirms trim gadiem Starptautiskā tiesa pieprasīja Krievijai pārtraukt karadarbību Ukrainā.
Pagājuši trīs gadi, un redzam, ka Ukraina ir liegusi Krievijai, kodolvalstij ar 140 miljoniem iedzīvotāju, īstenot savus impēriskos mērķus. Krievijai nav izdevies salauzt 40 miljonu ukraiņu apņēmību, viņiem aizstāvot savu dzimto zemi.
Baltijas valstis atzinīgi vērtē visus centienus panākt taisnīgu, vispārēju un ilgstošu mieru Ukrainai. Mieru, kas sakņojas ANO Statūtu un starptautisko tiesību principos. Mieru, kas garantē Ukrainas suverenitāti, neatkarību, teritoriālo integritāti un brīvību pašai izvēlēties savas alianses. Mieru, kas apturētu Krievijas brutālo agresiju uz visiem laikiem, bez atkārtošanās iespējām.
Principā mieru panākt ir viegli. Krievijai ir jāpārtrauc karot – tad iestāsies kara beigas. Ja cīnīties pārtrauks Ukraina, tās būs Ukrainas beigas.
Krievijas agresija pret Ukrainu sākās 2014. gadā, Krievijai pretlikumīgi okupējot un anektējot Ukrainas reģionu – Krimas pussalu un uzsākot tiešu militāru iebrukumu Austrumukrainā. Krievija izvērš brutālu, koloniālu karu, kura mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu, valodu, identitāti un sagrābt tās resursus un teritoriju, pārkāpjot ANO Statūtus un starptautiskās tiesības.
Baltijas valstu atbalsts Ukrainas suverenitātei, neatkarībai un teritoriālajai integritātei tās starptautiski atzītajās robežās ir nelokāms un bez nosacījumiem. Tas atspoguļo mūsu pārliecību, ka Ukrainas aizsardzība ir tādas mūsu kopējās nākotnes aizsardzība, kur taisnība nav stiprākajam. Robežas nedrīkst mainīt ar spēku, un mēs nekad neatzīsim ne Krimas, Doņeckas un Luhanskas, ne kāda cita Ukrainas reģiona nelikumīgu aneksiju. Agresoram nevar būt nekādas prerogatīvas izlemt, kādus variantus Ukraina, suverēna nācija, varētu apsvērt, veidojot savu nākotni.
Ukraina nenoliedzami ir tiesības uz pašaizsardzību, kas skaidri paredzētas ANO Statūtu 51. pantā. Tāpēc valstis, kas sniedz palīdzību Ukrainai, nav konflikta puses.
Priekšsēdētaja kungs!
Uzsveram, ka tikai Ukrainas uzvara var nodrošināt ilgstošu drošību un izbeigt Krievijas imperiālistisko agresiju. Mēs esam cieši pārliecināti, ka sasteigts pamiers neveicinās ilgtspējīgu mieru; tas tikai iedrošinās Krieviju un varbūt arī citus un mudinās uz turpmāku paplašināšanos, nopietni apdraudot globālo drošību. Mums ir jāaizstāv ANO Statūtu principi, lai pasargātu nākamās paaudzes no turpmāko karu posta.
Ukraina bijusi pakļauta neiedomājamām ciešanām. Kā dokumentēts ģenerālsekretāra vietnieces Dikarlo brīfingā, tūkstošiem iedzīvotāju ir nogalināti, miljoni pārvietoti, veselas pilsētas pārvērstas gruvešos. Paliekoši postījumi nodarīti tās dabiskajai videi, un vienlaikus notiek pastāvīgi uzbrukumi valsts enerģētikas infrastruktūrai. Ukrainas iedzīvotāju pārciestās zvērības atstāj dziļas rētas, kas saglabājas paaudžu paaudzēs.
Un tomēr ukraiņi joprojām ir spēkpilni un nelokāmi, Ukrainas demokrātija attīstās, parlaments strādā. Viņi aizstāv savu zemi un vērtības, kas ir arī ANO Statūtu un globālās drošības pamatā. Mums ir jāsaglabā vienotība un apņēmība sniegt Ukrainai ilgtermiņa atbalstu.
Globālajiem centieniem sniegt palīdzību, palīdzēt rekonstrukcijā un atbalstīt pārvietotos iedzīvotājus ir prioritāte, jo šis nav izolēts, vietēja mēroga karš. Tas nav arī tikai Eiropas jautājums. Tā sekas ir jūtamas visā pasaulē, ietekmējot dažu pasaules visneaizsargātāko reģionu pārtikas nodrošinājumu un energoapgādes drošību. Saskaņā ar dažām aplēsēm karš, ko Krievija sāka pret Ukrainu, izmaksājis ap 2% no pasaules IKP. Netaisnība un nesodāmība vienā vietā rada domino efektu, iedrošinot mēģinājumus apdraudēt starptautiskās tiesības citur.
Krievija ir jāsauc pie atbildības par agresiju pret Ukrainu. Bezdarbība grautu taisnīga un ilgstoša miera izredzes Ukrainā.
Priekšsēdētāja kungs!
Tā dēvētie kara pamatcēloņi, par kuriem šodien dzirdam, ir Krievijas impēriskās, koloniālās ambīcijas. Tieši tāds ir pamatcēlonis. Krievija tiecas atjaunot savu impērisko ietekmes sfēru un mainīt starptautisko kārtību. Krievija vēlas kontrolēt suverēnu valstu un tautu nākotni un izvēli. Ne vien Eiropā, bet arī citos kontinentos. Mēs nedrīkstam to pieļaut.
Mēs aicinām visas valstis, parlamentus, valdības un sabiedrību ievērojami palielināt palīdzību Ukrainai – politisko, ekonomisko, humāno un militāro – visu veidu atbalstu, jo mums jābūt kopā ar Ukrainu eksistenciālajā cīņā, ko tā izcīna atbilstīgi ANO Statūtiem. Tad būs iespējams panākt mieru, ilgstošu un taisnīgu mieru.
Paldies!
Slava Ukraini!