Starptautiskās drošības aktualitātes, divpusējās sadarbības drošības un ekonomikas jomās stiprināšana, atbalsts Ukrainai, ņemot vērā Krievijas agresijas kara Ukrainā radīto negatīvo ietekmi un riskus globālā mērogā – nozīmīgākie jautājumi, ko darba vizītē pārrunāja Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže un Austrālijas ārlietu ministre Penija Vonga (Penny Wong). Abas amatpersonas ir vienisprātis, ka Ukrainas uzvara ir vienlīdz svarīga gan Indijas un Klusā okeāna, gan eiroatlantiskajam reģionam un, ka ANO Statūtos balstītie noteikumi ir svarīgi un saistoši visiem reģioniem.
Ārlietu ministres augstu novērtēja līdzšinējo veiksmīgo divpusējo sadarbību starp Latviju un Austrāliju, kas aizvien jāstiprina. B. Braže uzaicināja P. Vongu darba vizītē apmeklēt Latviju, ko Austrālijas ārlietu ministre pieņēma.
Ārlietu ministre Baiba Braže: “Austrālijai ir nozīmīga loma Indijas un Klusā okeāna reģionā. Atbalstot Ukrainu un paužot stingru nosodījumu Krievijas agresijai, Austrālija ir sniegusi būtisku ieguldījumu gan Eiropas, gan globālās drošības situācijas stiprināšanā.
Latvija un Austrālija ir līdzīgi domājoši partneri daudzos jautājumos arī par izaicinājumiem eiroatlantiskā un Indijas un Klusā okeāna reģionā, īpaši šī brīža ģeopolitiskā situācijā. Tas ir sekmējis ciešu sadarbību starp Latviju un Austrāliju, tostarp jomās ar lielu potenciālu – kinētisko un hibrīdo apdraudējumu un to novēršanu. Augstu novērtēju Austrālijas lēmumu pievienoties Latvijas iniciētajai Dronu koalīcijai Ukrainas atbalstam, kā arī Austrālijas eksperta darbību NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrā Rīgā.”
Uzstājoties hibrīdajam apdraudējumam veltītajā konferencē “Sidnejas Dialogs” (The Sydney Dialogue 2024), B. Braže uzsvēra hibrīdo draudu specifiku – tam nav robežu, un to var novērst vien starptautiskā sadarbībā.
Vieslekcijā Melburnas Karaliskā tehnoloģiju institūta (Royal Melbourne Institute of Technology) studentiem ārlietu ministre dalījās Latvijas pieredzē un ekspertīzē cīņā ar hibrīdo apdraudējumu, īpaši Krievijas hibrīdajām aktivitātēm, kas pret Latviju un Baltijas valstīm vērstas jau vairākas desmitgades. Ārlietu ministre norādīja, ka līdzekļi hibrīddraudu novēršanai ietverti Latvijas visaptverošā valsts aizsardzības koncepcijā.
Apaļā galda diskusijā Jaundienvidvelsas Biznesa kamerā (Business NSW), piedaloties arī lielāko Austrālijas dronu ražošanas nozares uzņēmumu pārstāvjiem, B. Braže dalījās Latvijas pieredzē par jaunajām tehnoloģijām un digitālajām inovācijām, tostarp dronu tehnoloģijām un to testēšanu, personāla profesionālu sagatavošanu un Ukrainā gūtajām mācībām. Tika pārrunātas arī Latvijas un Austrālijas sadarbības iespējas starp šīs nozares uzņēmumiem un ekspertiem.
Ar Latvijas diasporas Austrālijā pārstāvjiem ārlietu ministre pārrunāja Latvijas iekšpolitikas un ārpolitikas aktualitātes, tostarp situāciju Ukrainā, kā arī dažādus citus diasporas pārstāvjus interesējošos jautājumus.
Papildu informācija / fakti:
- 1991. gada 27. augustā Austrālija atzina Latvijas neatkarību, kļūstot par vienu no pirmajām valstīm, kas paziņoja par lēmumu dibināt diplomātiskās attiecības ar Baltijas valstīm.
- Latvijas un Austrālijas attiecības aizsākās jau 1921. gadā.
- Iepriekš Austrāliju darba vīzītē 2022. gada augustā apmeklēja bijušais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kad oficiāli atklāja Latvijas vēstniecību Austrālijā.
- Austrālijā ir viena no lielākajām latviešu diasporām pasaulē, dažādām diasporas organizācijām apvienojot ap 25 000 latviešu.
- Ārlietu ministre Baiba Braže darba vizītē apmeklēs Austrāliju, Singapūru, Indonēziju un Korejas Republiku