Pasākuma dalībnieku kopbilde

2024. gada 21. novembrī Erevānā norisinājās Latvijas Republikas vēstniecības Gruzijā sadarbībā ar Armēnijas Mediju iniciatīvas centru (Media Iniciative Center, MIC), Baltijas Mediju izcilības centru (BMIC) un Latvijas Transatlantisko organizāciju (LATO) organizētais pasākums “Kapacitātes stiprināšanas seminārs Armēnijas žurnālistiem: Latvijas ES dalības pieredzes nodošana un Latvijas kandidatūras ANO DP kampaņas analīze”.

Seminārā piedalījās vairāk nekā divdesmit žurnālisti no galvaspilsētā Erevānā, kā arī reģionos bāzētiem medijiem. 

Latvijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Edīte Medne, atklājot semināru, uzsvēra mediju lomu profesionālas un faktos balstītas informācijas nodošanā sabiedrībai. Īpaši svarīgi tas ir konfliktsituācijās, kad valsts saskaras ar izaicinājumiem tās drošībai, arī kad jāskaidro smagas reformas, kas prasa padziļinātu sabiedrības izpratni un iesaisti. Latvija ir gatava dalīties pieredzē, ko tā guvusi pārejas procesā, kļūstot par līdzvērtīgu spēlētāju ES, no zināšanu un palīdzības saņēmējas – par zināšanu un palīdzības donori. Vēstniece informēja, ka 2025. gads būs svarīgs Latvijai, jo tā kandidēs vēlēšanās, lai kļūtu par Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes (ANO DP) dalībvalsti. Tā ir Latvijas vēlme sniegt ieguldījumu starptautiskās drošības veicināšanā. Latvijas prioritātes ANO DP dalībvalsts statusā – ANO Hartā pausto principu, likuma varas, valstu suverenitātes un teritoriālās vienotības aizstāvība, svarīgas arī Armēnijai. Vēstniece mudināja mediju pārstāvjus diskutēt, kā šīs prioritātes var ietekmēt Armēnijas sabiedrības ieinteresētību globālās drošības jautājumos. 

LATO eksperte Inna Šteinbuka un eksperte mediju, politikas komunikācijas un ES jautājumos Marta Rībele un eksperte mediju, politikas komunikācijas un ES jautājumos Marta Rībele iepazīstināja Armēnijas žurnālistus ar Latvijas reformu pieredzi ceļā uz ES, ar kādiem izaicinājumiem Latvija saskārās, kā arī skaidroja, kā reformu process un dalība ES veicināja Latvijas drošības, ekonomiskās labklājības un globālās ietekmes pieaugumu. Tika diskutēts par žurnālistu lomu sabiedrības informēšanā par ES jautājumiem, kā arī iespējām, kādas sniedz ES institūcijas šādiem mērķiem. Latvijas kampaņas ANO Padomes kandidatūras kontekstā tika pārrunātas iespējas mazām valstīm sniegt ieguldījumu globālajā diplomātijā. I. Šteinbuka informēja par Latvijas kandidatūras ANO Drošības Padomē kampaņu un izvirzītajām prioritātēm. 

Praktiskus ieteikumus žurnālistikas standartu un sabiedrības interešu atspoguļošanā Armēnijas žurnālistiem sniedza mediju eksperte Rita Ruduša. Caur reāliem piemēriem tika pārrunāts, kā labāk skaidrot sabiedrībai ES jautājumus, veidojot stāstus, kuru centrā ir cilvēks. 

Projekts īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomē lobija kampaņas atbalstam, ar mērķi nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur Latvija kandidē pirmo reizi. Kampaņas moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.