Latvijas vēstnieku ikgadējās sanāksmes laikā Maltas vēstniece ANO Ņujorkā Vanesa Freizere (Vanessa Frazier) ar ārlietu ministri Baibu Braži, Latvijas vēstniekiem un Ārlietu ministrijas darbiniekiem dalījās Maltas pieredzē ANO Drošības padomes (DP) dalībvalsts statusā (2023–2024). Latvija savu kandidatūru ANO Drošības padomē ir pieteikusi pirmo reizi. Ievēlēšanas gadījumā dalība ANO DP ilgtu divus gadus – 2026. un 2027.gadā.
Divpusējā sarunā B. Braže ar V. Freizeri pārrunāja Latvijas un Maltas sadarbību daudzpusējos formātos, atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas agresiju, tostarp ANO ietvaros, kā arī situāciju Tuvajos Austrumos.
Latvijas diplomātisko pārstāvniecību vadītāji ar V. Freizeri diskutēja par mazu valstu dalību ANO DP, kāda (ievelēšanas gadījumā) ir to loma un ietekme pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā, kā arī par praktiskiem lobija kampaņas un dalības ANO DP jautājumiem.
Latvijas kandidatūra ANO Drošības padomē (2026–2027)
- Latvija kandidē uz dalību ANO Drošības padomē 2026.–2027. gadā. Tas ir viens no Latvijas ārpolitikas ilgtermiņa mērķiem, kas minēts arī Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027. gadam.
- Dalība ANO DP būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.
- Latvijas kampaņas moto ir “Kopā par mieru un noturību”.
- Vēlēšanas paredzētas šogad jūnijā, Ņujorkā. Lai Latvija tiktu ievēlēta, ir nepieciešams iegūt 2/3 ANO dalībvalstu atbalstu.
- Latvijas kandidatūra ANO Drošības padomē (2026–2027)
Par Maltas paveikto ANO DP laikā (2023–2024)
- Malta dalības ANO DP laikā (2023–2024) izvirzīja trīs prioritātes:
- bērni un bruņoti konflikti (CAAC);
- klimats un drošība;
- sievietes, miers un drošība (WPS).
- Kā CAAC darba grupas priekšsēdētāja Malta izstrādāja rezolūcijas par smagiem pārkāpumiem pret bērniem un organizēja misijas uz konfliktu zonām - Nigērijā, Kolumbijā. Uzsverot klimata pārmaiņas kā drošības apdraudējumu, Malta veicināja dialogu par to globālo ietekmi ilgtermiņā. Malta stiprināja sieviešu balsis, aizsargājot viņu lomu miera procesos un uzsverot iekļaujošas politikas formulējumu miera misiju mandātos.