2024. gada 10. jūnijā ANO, Ņujorkā, notika Latvijas organizētā paneļdiskusija “Bēgļu un migrantu ar invaliditāti aizsardzības stiprināšana”.
Paneļdiskusijā piedalījās Latvijas nevalstiskās organizācijas “Sustento” vadītāja Gunta Anča, Bangladešas pārstāvniecības ANO Ņujorkā vadītāja vietnieks Tufia Islams Šati (Toufiq Islam Shati), Kolumbijas Vienlīdzības ministrijas personu ar invaliditāti tiesību garantiju direktors Orosko Andersons Enoa (Orozco Anderson Henoa) un ANO Starptautiskais Bērnu fonda (UNICEF) invaliditāti iekļaujošu humanitāro programmu speciāliste Kirstina Lange (Kirstin Lange).
Paneļdiskusijas dalībnieki dalījās ar izaicinājumu un labās prakses piemēriem par bēgļu un migrantu ar invaliditāti aizsardzību uzņemošajās valstīs un vietējās kopienās. Bangladešas pārstāvis vēstīja par izaicinājumiem 1,2 miljonu rohindžu (rohingua) bēgļu no Mjanmas uzņemšanā Bangladešā.
Kolumbijas pārstāvis pievērsās bēgļu un migrantu ar invaliditāti nepietiekamas aizsargātības apstākļiem, kas savstarpēji pārklājas, jo droša patvēruma meklējumi jāveic papildu apgrūtinošos apstākļos, kas izriet no invaliditātes.
UNICEF pārstāve analizēja īpaši mazaizsargātas grupas – bērnu un jauniešu ar invaliditāti – izaicinājumus, kā iekļauties uzņemošās valsts vidē un izglītības sistēmā. Latvijas nevalstiskās organizācijas “Sustento” pārstāve dalījās ar stāstiem par Ukrainas cilvēku ar invaliditāti apstākļiem kara laikā, ceļu uz drošu patvērumu Eiropas valstīs un iespējām atgriezties Ukrainā.
Pasākumu organizēja Latvija pārstāvniecība ANO Ņujorkā kopā ar Bangladešas, Kolumbijas, Tunisijas pārstāvniecībām ANO Ņujorkā un UNICEF.
Pasākums noritēja Personu ar invaliditāti tiesību konvencijas (The Convention on the Rights of Persons with Disabilities; CRPD) dalībvalstu 17. konferences ietvaros.
Pasākums tika īstenots publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.