Ziņas

2020. gada 1. februārī Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas draugu samitā (Friends of Cohesion Summit) Bežā (Beja), Portugālē, kura mērķis ir sūtīt klātesošo dalībvalstu vienotu vēstījumu par Kohēzijas politikas nozīmīgumu valstu sociālekonomiskajā attīstībā. Samita laikā ir plānots apstiprināt dalībvalstu kopīgo deklarāciju.

Samits notiek pēc Portugāles premjerministra Antoniu Kostas (António Costa) uzaicinājuma un tajā piedalīsies Čehijas, Grieķijas, Horvātijas, Igaunijas, Itālijas, Kipras, Lietuvas, Maltas, Polijas, Rumānijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Ungārijas pārstāvji, kā arī Eiropas komisārs budžeta un administrācijas jautājumos Johanness Hāns (Johannes Hahn) un Eiropas komisāre kohēzijas un reformu jautājumos Elisa Fereira (Elisa Ferreira).

Šis ir trešais Kohēzijas draugu samits un tas tiek rīkots nepilnu mēnesi pirms ārkārtas Eiropadomes sanāksmes 2020. gada 20. februārī, kas ir veltīts ES daudzgadu budžetam 2021.-2027. gada periodam.

Savukārt 31. janvārī parlamentārajai sekretārei ir paredzēta tikšanās ar Portugāles Ārlietu ministrijas valsts sekretāri Eiropas lietās Anu Paulu Zakarias (Ana Paula Zacarias), lai pārrunātu gaidāmo samitu, aktualitātes Eiropas Savienības dienaskārtībā, kā arī divpusējās attiecības.

Informācijai

ES Kohēzijas politikas mērķis ir ES reģionu sociālekonomisko atšķirību izlīdzināšana. 2014.-2020. gada periodā no ES budžeta līdzekļiem Latvijai ir piešķirts kohēzijas finansējums 4.9 mljrd. EUR, kas tiek izmantoti investīcijām reģionu attīstībā, tostarp skolu, augstskolu un slimnīcu rekonstrukcijā, uzņēmējdarbības attīstībā un citās jomās. Kopš iestāšanās ES, pateicoties ES struktūrfondiem, Latvija ir konsekventi tuvinājusies ES vidējam sociālekonomiskās attīstības līmenim, 2018. gadā sasniedzot 70% no ES vidējā IKP uz vienu iedzīvotāju. Arī pēc 2020. gada kohēzijas līdzekļi Latvijai būs nepieciešami, lai turpinātu izaugsmi un tuvināšanos ES vidējam sociālekonomiskās attīstības līmenim.