2023. gada 13. decembrī Ārlietu ministrijā norisinājās starptautisks seminārs “Atbildīgas uzņēmējdarbības metode un praktiskā īstenošana: Polijas piemērs”.
Ārlietu ministrijas OECD un ekonomiskās sadarbības nodaļas vadītāja Dace Liberte iepazīstināja ar OECD izstrādātajām atbildīgas uzņēmējdarbības vadlīnijām daudznacionāliem uzņēmumiem, nacionālajiem kontaktpunktiem, kā arī vadlīnijās noteikto “rūpības pienākumu”, ar kuru tiek apzīmēta uzņēmumu atbildība apzināt riskus un novērst to radīto negatīvo ietekmi cilvēkiem un videi. Stājoties spēkā Eiropas Savienības direktīvai par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju, “rūpības pienākums” kļūs par juridiski saistošu prasību visiem Latvijas uzņēmumiem, kuri vēlēsies iegūt vai saglabāt savu vietu starptautiskās vērtību ķēdēs.
Polijas nacionālā kontaktpunkta atbildīgai uzņēmējdarbībai pārstāve Dr. Žaklīna Kacpžaka (Jacqueline Kacprzak) pastāstīja par OECD Vadlīniju atjaunināšanu 2023. gadā, kā arī to ietekmi uz Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem – Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvu, Eiropas Savienības direktīvu par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju, Taksonomijas regulu. Dr. Kacpžaka iepazīstināja ar Polijas nacionālā kontaktpunkta izveidošanas vēsturi, paveikto atbildīgas uzņēmējdarbības standartu veicināšanā, sadarbojoties ar uzņēmējiem, nevalstiskajām organizācijām, arodbiedrībām, valsts pārvaldi un akadēmiskajām aprindām. Dr. Kacpžaka pastāstīja arī par izskatītajām lietām, kuras ierosinātas sakarā ar OECD Vadlīniju par atbildīgu uzņēmējdarbību pārkāpumiem.
Atbildīgas uzņēmējdarbības standartu ievērošanu aizvien plašāk pieprasa gan sabiedrība, gan uzņēmēji, jo apzinās, ka uzņēmumu radītā negatīvā ietekme uz vidi rada cilvēktiesību aizskārumu.