2022. gada 7. jūnijā Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs vadīja Trīs jūru iniciatīvas (3JI) nacionālo koordinatoru sanāksmi. Sanāksmē piedalījās 3JI valstu, kā arī ASV, Vācijas un Eiropas Komisijas pārstāvji. Sanāksmes laikā tika apspriests 3JI attīstības potenciāls, kā arī atbalsta sniegšanas iespējas Ukrainai.
Šī gada 3JI samits notiek ģeopolitiskiem un ekonomiskiem izaicinājumiem piepildītā laikā, kas vienlaikus akcentē diskusiju nozīmi par 3JI prioritātēm – reģiona savienojamības stiprināšanu, ES līmeņa kohēzijas vecināšanu un sadarbības attīstību ar transatlantiskajiem partneriem. Samitā aicināts piedalīties arī Ukrainas Valsts prezidents V. Zelenskis.
“Šobrīd nevaram atļauties nevienu reģionālās sadarbības platformu, kurā netiktu pausts atbalsts Ukrainas pievienošanās procesam ES un meklētas iespējas sniegt palīdzību un iedrošinājumu,” uzsvēra A. Pelšs.
Sanāksmes dalībnieki bija vienisprātis, ka būtiski ir stiprināt reģionāla līmeņa sadarbību un veicināt stratēģiski nozīmīgu infrastruktūras projektu īstenošanu reģionā. Vienlaikus 3JI valstis un Iniciatīvas stratēģiskie partneri pauda atbalstu Ukrainas dalībai Rīgas 3JI samitā, kā arī ciešākai sadarbībai konkrētu projektu ietvaros, lai veicinātu Ukrainas atlabšanu.
ASV Valsts departamenta pārstāve Dr. Karena Donfrīda (Karen Donfried) uzsvēra: “Krievijas izvērstais brutālais karš Ukrainā ļoti skaidri apliecina 3JI stratēģisko nozīmi un reģiona vajadzību pēc drošas un spēcīgas enerģētikas, transporta un komunikācijas infrastruktūras, kas stiprina reģiona noturību un turpmāku integrāciju ES transporta un komunikācijas tīklā. Šis ir izšķirošs brīdis, kad jāveicina tīras un uzticamas enerģijas sektora stiprināšana ES, vienlaikus uzsverot ASV gatavību sniegt nepieciešamo atbalstu.”
“Šobrīd ir svarīgi sniegt starptautiska līmeņa atbalstu, domājot par Ukrainas nākotni. 3JI reģiona valstīm ir ļoti nozīme loma Ukraina integrācijas procesa veicināšanā. Vajadzīgi reāli infrastruktūras projekti, kas stiprina reģiona drošību un noturību,” sacīja K. Donfrīda. ASV pārstāve apliecināja ASV gatavību palīdzēt, vienlaikus uzsverot, ka ASV DFC (International Development Finance Corporation) aktīvi meklē investīciju iespējas reģiona enerģētikas sektorā
Valsts sekretārs akcentēja, ka šobrīd ļoti liela nozīme ir ciešas sadarbības attīstībai ar uzticamām un līdzīgi domājošām valstīm un partneriem ārpus 3JI reģiona, vienlaikus paužot gandarījumu par izrādīto interesi arī no Japānas, Lielbritānijas, Francijas, Kanādas, kā arī citām valstīm gan politiskā, gan privātā sektora līmenī.
Lai diskutētu par ilgtspējīgu investīciju piesaisti, kas stiprinās reģiona infrastruktūras savienojamību enerģētikas, transporta un digitālajā sektorā, 20.–21. jūnijā Rīgā notiekošais 3JI Samits un biznesa forums pulcēs valstu vadītājus, starptautisku institūciju, kā arī uzņēmumu pārstāvjus.
Plašāk par 3JI, kā 3JI Samitu un Biznesa foruma Rīgā: https://www.3seas.eu/