Kā aktīva un atbildīga Apvienoto Nāciju Organizācijas locekle Latvija ir sniegusi ieguldījumu svarīgās ANO struktūrās – Cilvēktiesību padomē, Ekonomikas un sociālo lietu padomē un Miera veidošanas komisijā. Latvijas pieredze ir pārstāvēta Starptautiskajā tiesību komisijā un Klimata pārmaiņu starpvaldību padomē.

Latvijas ANO Jauniešu delegātu programmas pārstāve Melisa Matvejeva
Latvijas ANO Jauniešu delegātu programmas pārstāve Melisa Matvejeva Apvienoto Nāciju Organizācijas Ekonomikas un sociālo lietu padomes (ECOSOC) Jaunatnes forumā 2023. gadā. Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas arhīvs.

Latvija nodrošina aktīvu sabiedrības un jauniešu dalību lēmumu pieņemšanas procesos savā valstī un iestājas par pārredzamību un atklātību Apvienoto Nāciju Organizācijā. Latvija ir ieguldījusi līdzekļus ANO Jauniešu delegātu programmas izveidē.

Pēdējos 20 gadus Latvija ir bijusi attīstības sadarbības veicinātāja. Savā starptautiskajā darbībā Latvija ir pievērsusies labas pārvaldības, demokrātijas, cilvēktiesību ievērošanas, dzimumu līdztiesības un vides ilgtspējas jautājumiem.

Papildus saistībām īstenot ilgtspējīgas attīstības mērķus savā valstī Latvija ir iesaistījusies arī starptautiskos pasākumos, kas veicina rīcību klimata jomā, digitālo pārveidi un kvalitatīvu izglītību.

Latvija ir uzkrājusi pieredzi viedo risinājumu izmantošanā ūdens un mežu apsaimniekošanā un lauksaimniecībā. Tā sniedz savu pieredzi, strādājot pie ilgtspējīgiem risinājumiem tīra ūdens pieejamības nodrošināšanai un jūras piesārņojuma novēršanai.

Dzimumu līdztiesība un sieviešu dalība ir bijusi ilgstoša Latvijas prioritāte starptautiskajās organizācijās un attīstības sadarbībā. Esam pierādījuši savu apņemšanos veidot un īstenot starptautiskos standartus un politiku, būdami vēlēti ANO Sieviešu statusa komisijas un ANO Sieviešu izpildpadomes locekļi. Kā valsts ar augstu sieviešu IT profesionāļu un zinātnieču īpatsvaru pievēršam uzmanību sieviešu digitālo iespēju nodrošināšanai visā pasaulē.

Latvijas miera uzturētāji UNIFIL 2023. gadā
Latvijas miera uzturētāji UNIFIL 2023. gadā. Foto: Christian Donadeo (ITA), UNIFIL/ SHAMA/SW HQ PIO.

Latvija piedalās militārajās un civilajās misijās visā pasaulē. Latvija ir piedalījusies ANO daudzpusējā integrētajā stabilizācijas misijā Mali (MINUSMA), ANO Pamiera uzraudzības organizācijas misijā (UNTSO) un ANO miera uzturēšanas operācijā Libānā (UNIFIL). Pēdējos gados Latvija arvien vairāk iesaistās ANO miera veidošanas centienos un ieroču neizplatīšanas, kontroles un eksporta kontroles režīma stiprināšanā.

Gadu gaitā Latvija ir sniegusi brīvprātīgu finansiālu atbalstu dažādām ANO aģentūrām un fondiem, tostarp ANO Drošības padomei, UN OCHA[1], UNHCR[2], OHCHR[3], PBF[4], ANO Sievietes[5], UNICEF[6], UNESCO[7], ANO Palīdzības un darba aģentūrai Palestīnas bēgļiem UNRWA[8], OSRSG-SVC[9], SIDS4[10] un ICC[11] Trasta fondam cietušajiem.

Latvija ir demonstrējusi vadošo lomu un pieredzi dezinformācijas jautājumu risināšanā ANO, tādējādi veicinot sabiedrības noturību. Covid-19 kontekstā Latvija pirmo reizi rosināja starpreģionālu paziņojumu par infodēmiju, kam sekoja vienprātīga ANO rezolūcijas pieņemšana par starptautisko informācijas un plašsaziņas līdzekļu lietotprasmes nedēļu.

 


[1] ANO Humānās palīdzības koordinācijas birojs (UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs, UN OCHA)

[2] ANO Bēgļu aģentūra (UN Refugee Agency, UNHCR)

[3] ANO Augstā cilvēktiesību komisāra birojs (Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights, OHCHR)

[4] ANO Miera veidošanas fonds (UN Secretary-General’s Pecabuilding Fund, PBF)

[5] UN Women, the UN Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women

[6] ANO Bērnu fonds (UN Children’s Fund, UNICEF)

[7] ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UN Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO

[8] ANO Palīdzības un darba aģentūra Palestīnas bēgļiem (Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East, UNRWA)

[9] ANO ģenerālsekretāra īpašās pārstāves seksuālās vardarbības konfliktos novēršanas birojs (Office of the Special Representative of the Secretary-General on Sexual Violence in Conflict, OSRSG-SVC)

[10] Mazo salu jaunattīstības valstu augsta līmeņa konference (4th International Conference on Small Island Developing States, SIDS4)

[11] Starptautiskās krimināltiesas (International Criminal Court, ICC) Trasta fonds cietušajiem (Trust Fund for Victims, TFV)