Ārlietu ministrijas mājaslapā ir publicēta tās rīcībā esošā oficiālā informācija. Vēršam uzmanību, ka šī informācija var nebūt pilnīga, jo valstīm ir tiesības operatīvi noteikt izmaiņas ieceļošanas kārtībā un uzturēšanās nosacījumos. Tādēļ aicinām vienmēr precizēt šos jautājumus konkrētās ārvalsts diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā. Ārlietu ministrija nevar uzņemties atbildību par zaudējumiem, kas radušies minēto ieteikumu neievērošanas rezultātā.

Informācija par došanos uz ārvalstīm: šeit.

Drošības situācija

Francijā ir paaugstināts teroraktu iespējamības līmenis līdz 4. pakāpei (visaugstākais līmenis), kas nozīmē, ka ielās var būt  izvietots liels militārpersonu skaits. Saistībā ar augsto terorisma risku Francijā, Ārlietu ministrija iesaka ievērot īpašu piesardzību un modrību, atrodoties publiskās vietās, kurās pulcējas liels skaits cilvēku.

Kopumā situācija valstī ir mierīga. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus neiesaistīties iespējamās demonstrācijās, izvairīties no protesta vietām, sekot līdzi vietējiem masu medijiem un ievērot Francijas varasiestāžu paziņojumus un ieteikumus. Tā kā Parīzē protesta demonstrācijas bieži pāraug vardarbīgās sadursmēs ar policiju, kā arī ēku un ielu bojāšanā, apmeklējot Parīzi vai citas lielās pilsētas, aicinām izvairīties no publiskām vietām, kurās pulcējas liels skaits cilvēku.

Fracijā bieži notiek dažāda veida streiki, protesti un demonstrācijas, tāpēc ceļojot uz Franciju, it īpaši Parīzi, jārēķinās ar satiksmes un sabiedriskā transporta ierobežojumiem. Aicinām pirms ceļošanas pārliecināties par transportu pieejamību, kā arī paredzēt iespējamu maršruta maiņu un papildu laiku pārvietojoties Francijas teritorijā. Reāllaika informācijas par transportu Parīzē pieejama RATP.fr mājas lapā.

Apmeklējot Parīzi iesakām būt īpaši uzmanīgiem tālāk minētajos Parīzes rajonos un vietās, kurās ir augstāks noziedzības līmenis kā Parīzē vidēji – Gare du Nord, Gare de l’Est, Les Halles, Porte de La Chapelle, Barbès-Rochechouart, Porte de Clignancourt, Bois de Vincennes, Pigalle, Les Fougères, Les Amandiers, La Brillat, Chevaleret, Porte de Vanves, La Roquette, Les Perichaux, kā arī 19. rajonā, 18. rajonā, 10. rajonā un Buloņas mežā. Parīzē aktīvi uzdarbojas kabatzagļi, it īpaši tūristu iecienītās apmeklējuma vietās un metro, tādēļ āicinām turēt maku un dokumentus drošā vietā. Ņemot vērā, ka pēdējā laikā notikuši vairāki uzbrukumi neaizsargātām sievietēm, tajā skaitā nakts laikā Pompidū centra un Eifeļa torņa apkaimē, vēstniecība aicina sievietes būt īpaši uzmanīgām Parīzē nakts stundās.

Pirms došanās uz Francijas kalnu kūrortiem, iesakām pārliecināties par gaidāmajiem laikapstākļiem, tai skaitā lavīnu riskiem, kā arī sekot līdzi vietējo iestāžu sniegtajai informācijai. 

Vietējie likumi un paražas

2017. gada 15. janvārī Francijā ir stājies spēkā dekrēts, kurš paredz, ka nepilngadīgiem bērniem, neatkarīgi no to valstiskās piederības, izceļojot no Francijas bez vecāku pavadības, ir nepieciešama vismaz viena vecāka vai aizbildņa atļauja, kā arī šī vecāka vai aizbildņa personu apliecinoša dokumenta kopija. Atļaujas veidlapa pieejama šeit. Šī prasība attiecas uz bērniem, kuri Francijā uzturas pastāvīgi (ir Francijas rezidenti).

No 2017. gada janvāra Francijā ir ieviests Gaisa kvalitātes sertifikāts, lai kontrolētu transportlīdzekļus (vieglos un kravas automobiļus, autobusus, motociklus) ar kuriem drīkst pārvietoties lielākajās Francijas pilsētās dienās, kurās tiek konstatēts liels piesārņojuma līmenisSertifikāts tiek izsniegts uzlīmes formā, un tā izsniegšanai tiek ņemti vērā transportlīdzekļa tehniskie dati. Minētais regulējums ir saistošs arī ārvalstniekiem, kuri ar transportlīdzekli plāno pārvietoties Francijas teritorijā. Gaisa kvalitātes sertifikātu iespējams noformēt un apmaksāt tiešsaistē. Francijas galvaspilsētā Parīzē gaisa sertifikāts ir obligāts transportlīdzekļiem, kuri pilsētā uzturas darba dienās no plkst. 8:00 līdz plkst. 20:00. Ja transportlīdzekļa nolietojuma dēļ gaisa sertifikāts nevar tikt piešķirts, iebraukšana Parīzē šajā laika posmā ir aizliegta. Detalizēta informācija par Gaisa kvalitātes sertifikātu ir pieejama Ilgtspējīgas attīstības ministrijas tīmekļa vietnē.

Ieceļošanas noteikumi un vīzas

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var ieceļot Francijā bez vīzas. Ja plānotais uzturēšanās laiks valstī pārsniedz 90 dienas, iesakām pieteikties savai dzīvesvietai Francijā tuvākājā mērijā un noformēt uzturēšanās karti (carte de séjour).

Latvijas pilsoņi var ieceļot Francijā ar eID karti, savukārt nepilsoņiem ceļošanai ir nepieciešama pase.

Veselība

Informācija var mainīties, tāpēc aicinām ar jaunāko informāciju pirms ceļojuma vienmēr iepazīties Francijas valdības mājaslapā.

Informācija par slimībām un to izplatības teritorijām iegūstama Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kā arī angļu valodā Pasaules veselības organizācijas mājaslapā, savukārt konsultācijas par ceļotāju un tropu slimību profilaksi pirms ceļojumiem uz ārzemēm, kā arī iespēja vakcinēties pieejama Latvijas Infektoloģijas centra mājaslapā.

Ja esat nonācis ārkārtas situācijā:

aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Francijā pa tālruni + 33 1 53 64 58 10 vai Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26 33 77 11 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.

Pirms došanās ceļā lūdzam savu ceļojumu reģistrēt Konsulārajā reģistrā. Vienlaikus aicinām viedtālrunī lejuplādēt Ārlietu ministrijas lietotni “Ceļo droši” un sekot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta Facebook kontam.

Ceļojumu brīdinājumam ir rekomendējošs raksturs un tas neierobežo ar Satversmes 98. pantu noteiktās tiesības personām izbraukt no Latvijas.