2024. gada 4. jūnijā ārlietu ministre Baiba Braže tikās ar Eiropas Komisijas (EK) starptautisko partnerību komisāri Jutu Urpilainenu (Jutta Urpilainen), kura Latvijā ieradusies darba vizītē. Ārlietu ministre sarunā uzsvēra, ka šā brīža ģeopolitiskajā situācijā stiprināt sadarbību ar līdzīgi domājošiem partneriem ir stratēģiski svarīgi, īpaši ilgtermiņā. Eiropas Komisijas “Global Gateway” stratēģijai ir svarīga loma, lai pozicionētu ES kā spēcīgu un uzticamu partneri globālā mērogā. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka savienojamības projektu plānošanā ir svarīgi neaizmirst cilvēkkapitāla attīstību.
Vizītes laikā EK starptautisko partnerību komisāre J. Urpilainena tikās ar Ārlietu ministrijas valsts sekretāru Andri Pelšu, kā arī Latvijas privātā sektora, nevaldības organizāciju un nozaru ministriju pārstāvjiem, lai pārrunātu ES lomu attīstības sadarbībā globālā līmenī. Valsts sekretārs norādīja, ka Latvijai ir svarīga privātā sektora, īpaši mazo un vidējo uzņēmumu iesaiste, lai īstenotu “Global Gateway” stratēģiju. Būtiski, lai ES finansējuma sadalē un projektu īstenošanā līdzsvarotu ES un partnervalstu ģeopolitiskās intereses visos dalībvalstīm svarīgos reģionos. Komisāre uzsvēra publiskā un privātā sektora sadarbības nozīmīgumu savienojamības attīstībā, aicinot Latvijas privātā sektora pārstāvjus būt aktīviem un īstenot “Global Gateway” stratēģijas projektus. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka kritiski svarīga ir aktīva ES dalībvalstu un partnervalstu sadarbība.
Uzņēmēju pārstāvji sarunā uzsvēra interesi un gatavību plašāk izmantot iespējas Āfrikas reģionā un Centrālāzijā. Uzklausot privātā sektora jautājumus, komisāre aicināja aktīvi sekot aktualitātēm un izmaiņām par to, kā uzņēmēji un uzņēmumi var iekļauties kopējā Eiropas Komisijas “Global Gateway” stratēģijā.
Informācijai
ES stratēģija “Global Gateway” ir publisku un privātu investīciju piedāvājums, kura mērķis ir laikposmā no 2021. līdz 2027. gadam visā pasaulē mobilizēt investīcijas līdz 300 miljardu eiro apmērā.
Plašāk par “Global Gateway”: www.consilium.europa.eu