Ziņas
Ārlietu ministrijas ģerbonis

Ārlietu ministre Baiba Braže kopā ar Elektronikas un datorzinātņu institūta direktoru Dr. Modri Greitānu parakstīs Saprašanās memorandu par kvantu tehnoloģiju attīstību Latvijā. Līdz ar to memorandam būs pievienojušies jau 13 partneri.

Pasākums notiks ceturtdien, 18.jūlijā, plkst. 10.00, VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC) Rīgas radio un televīzijas torņa un tehniski administratīvajā ēkā Zaķusalā. Paredzētas arī mediju (TV, foto, intervijas) iespējas. Pieteikšanās: LVRTC e-pasts sanita.abrate@lvrtc.lv (t.: +371 25660663).

Pievienojoties Saprašanās memorandam par kvantu tehnoloģiju attīstību Latvijā, Ārlietu ministrija veicinās Latvijas panākumu atpazīstamību starptautiskā mērogā. Tāpat Ārlietu ministrija atbalstīs Latvijas iesaisti konkrētos starptautiskās sadarbības mehānismos, ES un NATO ietvaros, kuri palīdzēs Saprašanās memoranda apvienības, kā arī Latvijas Kvantu iniciatīvas dalībniekiem veidot vienotu izpratni par kvantu mehānikas attīstību un standartizāciju sabiedroto valstīs. 

Ārlietu ministre Baiba Braže: “Latvijā ir liels izaugsmes un inovāciju potenciāls kvantu tehnoloģiju attīstībai, un mums ir zināšanas un pieredze, lai kļūtu par testa un attīstības vidi nākotnes tehnoloģijām. Ārlietu ministrija un Latvijas diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības ārvalstīs – 38 vēstniecības un 167 goda konsuli – jau šobrīd pastāvīgi popularizē Latvijas akadēmiskos un lietišķos sasniegumus kvantu tehnoloģijās. Memorands partneriem ļaus gūt vienotu izpratni par esošajām zināšanām un iespējām un veicinās ilgtspējīgu sadarbību, lai kopīgiem spēkiem palīdzētu Latvijā attīstīt kvantu tehnoloģiju, popularizēt sasniegumus starptautiski un piesaistīt sadarbības partnerus. Tādēļ Ārlietu ministrija pievienosies Saprašanās memorandam”. 

Viens no svarīgākajiem kvantu tehnoloģiju attīstības virzieniem ir drošības joma. Līdz ar kvantu datoru ienākšanu tirgū esošie šifrēšanas principi būs apdraudēti. Gatavojoties “kvantu ērai”, pētnieki intensīvi veido jaunus datu kodēšanas algoritmus un modificē, testē, pielāgo sakaru kanālus kvantu stāvokļu plūsmām. Pašlaik Latvijā īsteno Nacionāla līmeņa kvantu komunikāciju infrastruktūras un tīklu izveides projektu ar mērķi atbalstīt zināšanas, prasmes, tehnoloģijas un idejas, kas saistītas ar kvantu mehānikas praktiskiem pielietojumiem, kā arī citus projektus ar kvantu tehnoloģiju pielietojumiem. Paredzēts, ka kvantu tīkls drošu pakalpojumu izmantošanai publiskā sektora institūcijām, komersantiem un privātpersonām Latvijā būs pieejams jau 2025. gada nogalē. 

Kvantu jomā Latvijā akadēmiskais sektors, industrija un valsts pārvalde jau veiksmīgi sadarbojas, lai radītu un realizētu inovācijas. Latvija līdz šim starptautiski izcēlusies dažādās kvantu tehnoloģiju jomās, tostarp, kvantu algoritmu, kvantu sensoru, kvantu komunikāciju un kvantu nanoelektronikas jomās. Latvijas Universitātes zinātnieki – tenūrprofesors Andris Ambainis un profesors Mārcis Auziņš – jau šobrīd  ir starp pasaulē atzītākajiem zinātniekiem kvantu algoritmu un kvantu sensoru izstrādē. Savukārt kvantu komunikāciju jomā, veidojot drošu kvantu sakaru tīklu Latvijā, aktīvi darbojas Evijs Taube, Leo Trukšāns no Latvijas Valsts radio un televīzijas centra, Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jurģis Poriņš, uzņēmums “Tet”,  kā arī Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta zinātnieki. Latvijas Universitātes tenūrprofesors Vjačeslavs Kaščejevs guvis starptautisku atpazīstamību kvantu nanoelektronikas jomā. 

Par Saprašanās memorandu par kvantu tehnoloģiju attīstīšanu Latvijā

Eksperti, zinātnieki, IKT nozares pārstāvji un politikas veidotāji memorandu parakstīja 2023. gada 19. oktobrī Rīgā starptautiskā foruma “5G Techritory” laikā. Pašlaik memorandam pievienojušies 11 sadarbības partneri.

Memorands paredz sekmēt Latvijas augsto tehnoloģiju starptautisko konkurētspēju kvantu tehnoloģiju jomā, tostarp (1) attīstot vietējo kompetenci un inovācijas; (2) izveidojot, attīstot un kopīgi lietojot tehnoloģisko risinājumu testa vidi; (3) atbalstot kvantu tehnoloģiju jaunradi, adaptāciju un inovatīvu risinājumu saskaņotu veidošanu; (4) veicinot akadēmiskā sektora sadarbību ar industriju, lai aktivizētu zināšanu pārnesi Latvijas tautsaimniecībā; (5) rīkojot kopīgas sanāksmes vairākas reizes gadā, lai pārrunātu esošo iniciatīvu, aktuālo projektu un kopdarbu statusu kvantu tehnoloģiju attīstībā.