“Šodien dzīvojam pārmaiņu laikā, piedzīvojam bruņotu konfliktu pieaugumu, nedemokrātisku valstu centienus veidot ciešāku sadarbību un vēršanos pret demokrātijām. Aizvien biežāk rodas jautājumi, kāda turpmāk būs pasaules kārtība,” uzrunājot auditoriju par drošības izaicinājumiem pasaulē, “Rīgas konferences 2023” atklāšanas sesijā 20. oktobrī Rīgā uzsvēra ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš.
Saskaņā ar ārlietu ministra teikto, lai novērstu ieslīgšanu brutāla spēka dominētā pasaulē, demokrātijām visā pasaulē ir jāstiprina savas aizsardzības spējas, kas jau notiek, un savstarpējā sadarbība, tostarp daudz aktīvāk runājot ar tiem starptautiskajiem partneriem, kuri nav vēl izlēmuši par savu attieksmi attiecībā uz vardarbīgo konfliktu Izraēlā, karu Ukrainā un konfliktiem Āfrikas valstīs.
“Rīgas konferencē 2023” atklāšanas sesijā pārdomās par globālajiem drošības izaicinājumiem attiecībā uz Eiropas ekonomiku dalījās Eiropas Savienības iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons (Thierry Breton).
Šogad Rīgas konferences dalībnieki spriež par visaptverošas stratēģijas nepieciešamību Ukrainas atbalstam, starptautiskā tiesiskuma aspektiem, vēršoties pret Krievijas agresiju Ukrainā, kā arī šīs agresijas ietekmi uz starptautisko ekonomiku. Tiek vērtēts NATO sasniegtais progress virzībā uz Vašingtonas samitu, pievēršoties arī drošības stiprināšanai Baltijas jūras reģionā, kā arī tiek runāts par izaicinājumiem Eiropas militārajai industrijai. Konferencē starptautiskie eksperti dalās pārdomās arī par Indijas un Klusā okeāna reģiona pieaugošo ietekmi uz ģeopolitiskajiem procesiem. Atsevišķa diskusija konferencē šogad notiek par sieviešu lomu miera un drošības uzturēšanā, par sievietēm kara apstākļos.
Rīgas konference, kura notiek jau 18. reizi, šo gadu laikā ir kļuvusi par ietekmīgu starptautisku forumu, kurā pulcējas augsta līmeņa politiķi, diplomāti, viedokļu līderi, akadēmisko aprindu pārstāvji, starptautisko notikumu žurnālisti un lēmumu pieņēmēji no visiem kontinentiem.