Ziņas Atbalsts Ukrainai
Ārlietu ministrs Bukarestes devītnieka sanāksmē uzsver NATO kolektīvās aizsardzības nozīmi

2022. gada 31. martā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs piedalījās Bukarestes devītnieka (B9) ārlietu ministru sanāksmē Bratislavā, Slovākijā. Tikšanās laikā ministri pārrunāja Krievijas agresiju Ukrainā, reģiona drošības jautājumus, gatavošanos gaidāmajai NATO valstu un valdību vadītāju sanāksmei Madridē jūnijā, kā arī turpmāko atbalstu Ukrainai.

Sanāksmē piedalījās arī NATO ģenerālsekretāra vietnieks Mirče Dževana (Mircea Geoană) un ASV valsts sekretāra palīdze Eiropas un Eirāzijas jautājumos Kārena Donfrīda (Karen Donfried), savukārt Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba (Dmytro Kuleba) uzrunāja ministrus video formātā.

Eiropa saskaras ar jaunu ģeopolitisko realitāti. Stratēģiskā drošības vide kopš šī gada 24. februāra kardināli mainījusies. Vienlaikus transatlantiskā vienotība un solidaritāte ir NATO un Eiropas Savienības (ES) spēcīgākais ierocis laikā, kad Krievija uzsākusi brutālu karu Ukrainā. Ministri bija vienisprātis, ka svarīga ir cieša koordinācija ar sabiedrotajiem, gan sniedzot atbalstu Ukrainai, gan uzturot stingru sankciju un starptautiskās izolācijas politiku iepretim Krievijai un Baltkrievijai. E. Rinkēvičs atzīmēja: “Ukraina viena šajā karā nevar uzvarēt. Nedrīkstam akceptēt esošo situāciju, bet ar visiem iespējamiem līdzekļiem un starptautiska spiediena palīdzību jāpanāk karadarbības pārtraukšana. Ukrainas drošības virziena izvēlei jābūt saskaņā ar Ukrainas valsts suverēno gribu.”

Pārrunājot gaidāmā NATO samita dienaskārtību, tostarp, nākamās NATO Stratēģiskās koncepcijas apstiprināšanu un NATO ilgtermiņa atturēšanas un aizsardzības pasākumus, jo sevišķi, NATO austrumu flangā, E. Rinkēvičs uzsvēra: “Spēcīga NATO kolektīvā aizsardzība joprojām ir izšķiroši svarīga, lai atturētu Krieviju no agresīvām darbībām mūsu reģionā. Madrides samitā sagaidām konkrētus lēmumus un īstenojamus īstermiņa un ilgtermiņa mērķus, jo īpaši attiecībā uz aizsardzību un atturēšanu NATO austrumu flangā.” Attiecībā uz NATO Stratēģisko koncepciju ministrs uzsvēra, ka Latvijai ir svarīgi, lai tā ir visaptveroša un lai stratēģiskā drošības vide tajā tiek atspoguļota atbilstoši reālajai drošības situācijai. Vienlaikus Koncepcijai jāparedz Alianses sekmīga politiskā un militārā adaptācija nākamajā desmitgadē, tostarp noturības un gatavības stiprināšanas, kā arī jauno tehnoloģiju jomā.

B9 formātā piedalās Bulgārija, Čehija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Rumānija, Slovākija, Ungārija.