Attīstības sadarbības politikas konsultatīvajā padomē pārrunā Latvijas atbalstu Ukrainai un nākamā gada prioritātes

2022. gada 16. decembrī notika Attīstības sadarbības politikas konsultatīvās padomes (turpmāk – padome) sanāksme, kuru vadīja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Gunda Reire. Padome izvērtēja 2022. gadā paveikto Latvijas attīstības sadarbības politikā un diskutēja par 2023. gadā plānotajām aktivitātēm, kā arī pārrunāja Latvijas prioritātes Ukrainas atjaunošanā un Attīstības sadarbības aģentūras izveides procesu.

Apkopojot 2022. gadā paveikto, G. Reire informēja, ka šogad ir ievērojami palielinājies īstenoto projektu skaits 43 projekti salīdzinājumā ar 27 projektiem 2021. gadā. Tāpat šogad ir bijusi iespēja paplašināt Latvijas attīstības sadarbības politikas ģeogrāfisko tvērumu, pirmo reizi aktivitātes uzsākot arī Āfrikas valstīs.

Parlamentārā sekretāre norādīja, ka pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā atbalsta sniegšana Ukrainai ir noteikta kā galvenā attīstības sadarbības prioritāte kā šogad, tā 2023. gadā: “Šogad teju puse no ikgadējā granta projektu konkursa finansējuma bija tieši Ukrainas atbalstam, sniedzot palīdzību Ukrainas medicīnas iestādēm, tieslietu un robežpārvaldes institūcijām, ekonomikas atjaunošanai, kā arī izglītības un dzimuma līdztiesības jomās.”

Viens no nākamā gada svarīgākajiem uzdevumiem būs Latvijas atbalsts Ukrainai atjaunošanas procesā. Latvija koncentrēsies uz palīdzību Čerņihivas apgabalam. Īpaši svarīgi jau šobrīd veicināt ražošanas un kritiskās infrastruktūras atjaunošanu.

Latvija turpinās sniegt atbalstu arī Moldovai, Gruzijai, Centrālāzijas un Āfrikas valstīm, kā arī Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai. 2023. gada granta projektu konkursu plānots izsludināt jau gada sākumā. G. Reire arī atzīmēja, ka vēl viens nākamā gada uzdevums būs jaunā Attīstības sadarbības politikas plāna izstrāde 2024.2027. gadam.

Padomes locekļi diskutēja par aktualitātēm Latvijas attīstības sadarbības aģentūras izveidošanā. Jau šobrīd Centrālā finanšu un līgumu aģentūra, kurai uzticētas Attīstības sadarbības aģentūras funkcijas, ir uzsākusi aktīvu darbu pirmā aģentūras koordinētā projekta realizēšanā Uzbekistānā. Un redzams, ka Latvijas pieredze ir augsti novērtēta attīstības valstīs. Ārlietu ministrijas vadībā tiek izstrādāti Ministru kabineta noteikumi par Attīstības sadarbības aģentūras sniegto atbalstu dalībai attīstītības sadarbības projektos. Ir arī uzsākts aģentūras akreditācijas process Eiropas Komisijā un sagaidāms, ka process noslēgsies nākamgad. 

Informācijai

Attīstības sadarbības politikas konsultatīvā padome ir institūcija, kas izveidota, lai sekmētu Latvijas aktīvu un atbildīgu iesaistīšanos Eiropas Savienības attīstības sadarbības politikas veidošanā un īstenošanā, stiprinātu Latvijas kā divpusējā donora lomu, veicinātu sabiedrības izpratni par attīstības sadarbības mērķiem un politiku un sniegtu atbalstu tās īstenošanā. Saskaņā ar Attīstības sadarbības politikas konsultatīvās padomes nolikumu tajā pārstāvētas publiskās pārvaldes iestādes un pilsoniskās sabiedrības organizācijas.