“Kalifornija ir piektā lielākā pasaules ekonomika, un mūsu intereses abpusēji ir ļoti praktiskas – attīstīt sadarbību jomās ar augstu potenciālu, un tās ir – tehnoloģiju attīstība, tostarp aizsardzībā un duālās izmantošanas tehnoloģiju izstrādē, radošās industrijas, atjaunojamie energoresursi u.c. Pārrunājām arī mūsu ģeopolitiskās prioritātes, robežu pārvaldības risinājumus, sasniegumus inovācijās un citur. Iespējas sadarbībai ir daudz, un tās ir mērķtiecīgi jāizmanto,” pēc tikšanās ar Kalifornijas pavalsts finanšu ministri (California State Treasurer) Fionu Ma (Fiona Ma), senatoru Džošu Ņūmenu (Josh Newman), bijušo senatoru Bobu Hercbergu (Bob Hertzberg), kā arī uzņēmēju delegāciju uzsvēra ārlietu ministre Baiba Braže.
Augsta līmeņa amatpersonu un uzņēmēju delegācija no Kalifornijas pavalsts Latvijā ieradusies trīs dienu darba vizītē no 25. līdz 28. jūlijam. Delegācijas mērķis ir iepazīt Latvijas tautsaimniecības potenciālu, uzņēmumus un aktuālos investīciju projektus.
B. Braže delegāciju informēja par Latvijas sasniegumiem tehnoloģiju un IT jomās, augstas pievienotās vērtības digitālajiem risinājumiem, kā arī 5G pakalpojumiem.
”Latvijas un Kalifornijas pavalsts ekonomiskā sadarbība pēdējo gadu laikā pastāvīgi pieaug, un Latvijai ir svarīgi ir izvērst un attīstīt ekonomisko sadarbību ar līdzīgi domājošām valstīm, un mums ir zināšanas, prasmes un sasniegumi, lai stiprinātu savstarpējās tirdzniecības un ekonomiskās saites. Pievienojos Fionas Ma sacītajam, ka “mēs – gan Latvija, gan Kalifornija – esam “sapņotāji un darītāji”,” uzsver B. Braže.
Ārlietu ministre arī izcēla ievērojamās Latvijas valsts investīcijas drošībā, kas 2024. gadā ir 4 % no IKP. Drošības jomā ministre akcentēja arī Latvijas atbildību un ieguldījumu drošībā uz ES un NATO Austrumu robežas. B. Braže uzsvēra, ka 1 % no IKP ir novirzīts atbalstam Ukrainai, militārā un humānā palīdzībā, kā arī sabiedrības ziedojumos.
Tikšanās laikā attālināti pieslēdzās un Kalifornijas pavalsts delegāciju uzrunāja arī Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis. Viņš uzsvēra investīciju iespējas, ko Latvijas un Eiropas Savienība (ES) var piedāvāt ASV uzņēmumiem, kā arī to, ka ASV ir ES lielākais un nozīmīgākais tirdzniecības partneris. 2022. gadā ES un ASV divpusējās tirdzniecības apjoms bija 1,6 triljoni dolāru. ASV un ES ekonomikas kopumā veido 42 % no pasaules IKP.
Pēc tikšanās ārlietu ministre B. Braže, ekonomikas ministrs V. Valainis un ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons (Christopher Robinson) atklāja Latvijas un Kalifornijas pavalsts uzņēmējdarbības forumu. Lai pastiprināti veicinātu Latvijas un Kalifornijas divpusējo tirdzniecību, kā arī ASV investīciju piesaisti tehnoloģiju un inovāciju sektorā, atslēgas diskusija veltīta ilgtspējīgas enerģijas tehnoloģijām un inovācijām. Tajā piedalījās ASV uzņēmums Clean Energy Technologies un vairāki Latvijas uzņēmumi – Lightspace Labs, Change Ventures, kā arī RTU Inovāciju prorektore Liene Briede.
Biznesa forumā no Kalifornijas piedalījās Hermes Deployment Corporation, Morrison Consulting, Clean Energy Technologies pārstāvji, kuri pārstāv ASV enerģētikas, finanšu, privātā kapitāla un robotikas nozares.
No Latvijas forumā piedalījās 55 uzņēmumi, pārstāvot augsto tehnoloģiju – zaļo tehnoloģiju un enerģijas, IKT risinājumu, kā arī juridisko konsultāciju nozares. Forumā piedalījās arī universitāšu pārstāvji, akcentējot sadarbības nozīmi augstākās izglītības nozarē.
Vizītes laikā Kalifornijas pavalsts amatpersonas un uzņēmēji tikās ar Ministru prezidenti Eviku Siliņu, Saeimas priekšsēdētājas biedri Zandu Kalniņu-Lukaševicu, finanšu ministru Arvilu Ašaradenu, Valsts kases pārstāvjiem, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Rīgas investīciju un tūrisma aģentūras vadību un Valmieras pašvaldības pārstāvjiem.
Delegācija apmeklēja Startup house, uzņēmumus TestDevLab un SAF Tehnika, kā arī Rīgas Tehnisko universitāti.
FAKTI / STATISTIKA
- Tirdzniecība: 2023. gadā (CSP dati) kopējais ārējās preču tirdzniecības apjoms Latvijai ar ASV bija 737 milj. eiro (ASV attiecīgi ieņēma 15. vietu). Pērn ārējās tirdzniecības bilance Latvijai ar ASV bija pozitīva – 278,4 milj. eiro.
- Galvenās eksporta preces uz ASV: koks un koka izstrādājumi, kokogles, elektroierīces un elektroiekārtas un to detaļas, skaņu ierakstīšanas un atskaņošanas aparatūra, televīzijas attēla un skaņas ierakstīšanas un reproducēšanas aparatūra un šādu izstrādājumu detaļas un piederumi, optiskās ierīces un aparatūra, foto un kino ierīces un aparatūra, mērierīces un kontrolierīces un aparatūra, precīzijas instrumenti un iekārtas, medicīnas un ķirurģiski instrumenti un aparatūra, to daļas un piederumi.
- Galvenās importa preces no ASV: gaisa kuģi, kosmosa kuģi un to daļas, elektroierīces un elektroiekārtas un to detaļas, skaņu ierakstīšanas un atskaņošanas aparatūra, televīzijas attēla un skaņas ierakstīšanas un reproducēšanas aparatūra un šādu izstrādājumu detaļas un piederumi, optiskās ierīces un aparatūra, foto un kino ierīces un aparatūra, mērierīces un kontrolierīces un aparatūra, precīzijas instrumenti un iekārtas, medicīnas un ķirurģiski instrumenti un aparatūra, to daļas un piederumi.
- Pakalpojumi: saskaņā ar Latvijas Bankas (LB) datiem pakalpojumu eksports ar ASV 2023. gadā bija 444 milj. eiro, savukārt pakalpojumu imports – 270 milj. eiro.
- Investīcijas: saskaņā ar LB datiem ASV investīciju atlikumi Latvijā 2024. gada I ceturksnī bija 451 milj. eiro. Savukārt Latvijas tiešo investīciju atlikums ASV – 61 milj. eiro.