Ziņas
Baiba Braže uzrunā pasākuma dalībniekus
Foto: EDSO/ Maltas Ārlietu ministrija

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) 31. Ministru padomes sanāksmē ārlietu ministre Baiba Braže nosodīja Krievijas nelikumīgo pilna mēroga agresijas karu Ukrainā un uzsvēra EDSO lomu Ukrainas drošībā.

Plenārsesijas uzrunā Baiba Braže uzsvēra:

“Krievijas politika ir karš, un visu valstu uzdevums ir to piespiest pārtraukt karu un atgriezties pie miera. Krievija neapstāsies – Krieviju ir jāiegrožo un jāaptur. Jau vairāk nekā 10 gadus – kopš 2014. gada – Ukrainas tauta cieš no brutālas Krievijas agresijas. Jau vairāk nekā 1000 dienas Krievija imperiālistiskajā karā pret Ukrainu veic agresijas noziegumus, pilnībā pārkāpjot starptautisko tiesību un ANO Statūtu pamatprincipus. Neatkarīgā Starptautiskā izmeklēšanas komisija par Ukrainu ir ziņojusi, ka Krievijas varas iestādes ir veikušas spīdzināšanu. Tas ir noziegums pret cilvēci. EDSO eksperti ziņojuši par nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem un norādījuši uz pierādījumiem par Krievijas kara noziegumiem. Tas viss ir jāizskata starptautiskajos tribunālos. Atzinīgi novērtēju Pamatgrupas paveikto pie Īpašā tribunāla kara noziegumiem pret Ukrainu izveides. Krievijas agresijas noziegumu izskatīšana un vainīgo tiesāšana ir visu valstu uzdevums, lai nekļūtu līdzvainīgi šajos noziegumos. Tā ir visu EDSO dalībvalstu atbildība – aizstāvēt valstu suverenitāti un teritoriālo integritāti. Mums visiem jāturpina atbalstīt Ukrainu līdz tās uzvarai.”  

Sākot runāt Krievijas pārstāvim, ārlietu ministre izgāja no sanāksmes zāles, tā demonstrējot attieksmi pret agresorvalsti Krieviju: “Nesēdēšu un neklausīšos agresora melus par mūsu draugiem un sabiedrotajiem, neizrādīšu tādu godu.”

Ukrainas atbalstam veltītajā sanāksmē, kas notika 4. decembra vakarā, B. Braže izteica Latvijas atbalstu faktu iegūšanas un pierādījumu apkopošanas darbam, lai tiktu dokumentēti Krievijas noziegumi Ukrainā, kas nepieciešams, lai vainīgos varētu saukt pie atbildības.

Ārlietu ministre uzsvēra EDSO “Maskavas mehānisma” nozīmi – ar tā palīdzību nozīmē neatkarīgus ekspertus cilvēktiesību situācijas izvērtēšanai kādā konkrētā valstī. 2024. gada 25. aprīlī publicēts nesenākais ekspertu Ziņojums par cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumiem, kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci saistībā ar Krievijas patvaļīgu brīvības atņemšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem. Viena no trīs misijas ekspertēm, kura sagatavoja ziņojumu, ir Elīna Šteinerte no Latvijas.

B. Braže izteica atbalstu EDSO Ukrainas atbalsta programmai, vienlaicīgi uzsverot, ka to nepieciešams efektivizēt. Viņa uzsvēra, ka šobrīd nepieciešama visa veida militārā, finansiālā un humānā palīdzība, kā arī spēcīgs starptautisks diplomātiskais atbalsts, lai Ukrainai kaujas laukā nodrošinātu iespējami spēcīgākas pozīcijas. “EDSO būtu aktīvāk jāizmanto pieejamie instrumenti, lai panāktu taisnīgumu Ukrainas iedzīvotājiem,” norādīja B. Braže.

Ukrainas atbalstam veltītajā sanāksmē Krievijas un Baltkrievijas pārstāvji dalībai diskusijā netika aicināti.

Amatpersonas pārrunāja ģeopolitiskos izaicinājumus, tostarp politisko krīzi Gruzijā, situāciju Baltkrievijā u.c.

Ar Ukrainas ārlietu ministru Andriju Sibihu Baiba Braže pārrunāja Latvijas turpmāko atbalstu Ukrainai, tostarp piegāžu jautājumus. Ministrei bija vairākas divpusējas tikšanās, kā arī NB8 formāta tikšanās.

EDSO Ministru sanāksme notiek no 4. līdz 6.decembrim, un to organizē prezidējošā valsts Malta.

2025. gadā EDSO prezidējošā valsts būs Somija.

Par EDSO

  • EDSO ir pasaulē lielākā reģionālās drošības organizācija, kas apvieno 57 Eiropas, Āzijas un Ziemeļamerikas valstis. Organizācija īsteno visaptverošu pieeju drošībai un risina politiski militāros, ekonomiskās un vides drošības, kā arī cilvēktiesību jautājumus. EDSO izmanto politisko dialogu, lai veicinātu mieru, stabilitāti un demokrātiju.
  • Iepriekšējā EDSO Ministru padomes sanāksme norisinājās 2023. gadā Skopjē, Ziemeļmaķedonijas vadībā.
  • Latvija iestājās EDSO 1991. gada 10. septembrī.
  • EDSO Ministru padome notiek katru gadu, un to organizē EDSO prezidējoša valsts. Sanāksme piedalās EDSO dalībvalstu ārlietu ministri. Tā ir organizācijas centrālā lēmumu pieņemšanas un pārvaldes institūcija. Augstākā līmeņa sanāksmē kopīgos dalībvalstu lēmumus pieņem pēc vienprātības principa. 

Par “Maskavas mehānismu”

  • “Maskavas mehānisms” ir EDSO instruments, ar kura palīdzību nozīmē neatkarīgus ekspertus cilvēktiesību situācijas izvērtēšanai kādā konkrētā valstī. 2022.gada 3.martā ar Ukrainas atbalstu 45 EDSO dalībvalstis, tai skaitā Latvija, pieprasīja izveidot neatkarīgu ekspertu misiju jeb tā dēvēto EDSO “Maskavas mehānismu” cilvēktiesību un starptautisko humanitāro tiesību pārkāpumu vērtēšanai saistībā ar Krievijas veikto un Baltkrievijas atbalstīto iebrukumu Ukrainā. 

EDSO ārpusbudžeta atbalsta programma Ukrainai (SPU)

  • EDSO ārpusbudžeta atbalsta programmu Ukrainai (The OSCE Secretariat Extra-budgetary (ExB) Support Programme for Ukraine, SPU), kuras mērķis ir atbalstīt karā cietušos civiliedzīvotājus un vēl vairāk stiprināt Ukrainas institūcijas. Programma ietver vairāk nekā 20 projektus, aptverot plašu jomu klāstu – humāno, atmīnēšanu, ķīmisko apdraudējumu novēršanu, kara radītā videi nodarītā kaitējuma uzraudzību, pārvietoto personu aizsardzību pret cilvēku tirdzniecības riskiem u.c.
  • Latvija ir veikusi vairākas brīvprātīgas iemaksas programmā (nesenākā iemaksa – 100 000 eiro – veikta 2024.gada novembrī.)

Par Īpašo tribunālu agresijas noziegumam pret Ukrainu

05.-06.12.2024. Ārlietu ministres Baibas Bražes dalība EDSO Ministru padomes 31. sanāksmē Valletā, Maltā