2022. gada 14. decembrī Ārlietu ministrijā notika seminārs “Latvija Arktikā”, kurā piedalījās Latvijas zinātnieki, uzņēmēji, sabiedriskie darbinieki un valsts pārvaldē strādājošie, kā arī ārvalstu pārstāvji.
Seminārs ir pirmā šāda veida diskusija par Arktikas jautājumiem, Latvijas interesēm Arktikā un Arktikas Padomes darbu, kopš Latvijas valdība pieņēma lēmumu pieteikt Latvijas kandidatūru Arktikas Padomes novērotājvalsts statusa iegūšanai.
Semināra pirmajā daļā Latvijas Universitātes pētnieki Kristaps Lamsters un Jānis Karušs kopā ar uzņēmējiem no SIA MP Industries, SIA North Grip Innovations un biedrības N-LAB diskutēja par to, kādu potenciālu Latvijas uzņēmējiem sniedz Latvijas zinātnieku īstenotie pētījumi ne tikai Arktikā, bet arī Dienvidpolā, tādās jomās, kā robotika un radošās industrijas. Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietniece Zane Vāgnere, kultūras darbinieki un pētnieki informēja par iespēju veidot savstarpējos kontaktus ar Arktikas reģiona iedzīvotājiem. Savukārt Latvijas Universitātes Lībiešu institūta direktors Valts Ernštreits stāstīja par Latvijas pieredzi pirmiedzīvotāju kultūras mantojuma saglabāšanā un datēšanā.
Otrajā semināra daļā Ūmeo Universitātes profesors Pēters Šēlds (Peter Sköld) informēja par Arktikas Padomes darbību. P. Šēlda diskusijai sekoja Norvēģijas vēstnieces Īne Morenga (Ine Måreng) prezentācija par Norvēģijas Arktikas politiku un potenciālajiem prioritārajiem virzieniem Norvēģijas prezidentūrā Arktikas Padomē 2023.–2025.gadā.
Diskusiju vadīja Latvijas TV žurnāliste Eva Johansone. Ierosmi pētīt dabas procesus viņa guva tieši pēc ekspedīcijas Arktikā 2017. gadā, kad pēc sarunām ar polāro apgabalu pētniekiem, pievērsās klimata komunikācijas jautājumiem.
Informācijai
Arktika ir reģions, kurā klimata pārmaiņas notiek straujāk nekā citās pasaules daļās. Arktikas tuvums Baltijas jūras reģionam un tās potenciāls kļūt par sava veida izmēģinājuma lauku klimatu pārmaiņu seku mazināšanā un pielāgošanā ir radījis Latvijas zinātnieku, vides ekspertu un uzņēmēju interesi par reģionu.
Tāpēc Latvijas valdība 2021. gadā lēma par nepieciešamību pieteikt kandidatūru Arktikas Padomes novērotājvalsts statusa iegūšanai. Šāds statuss ļautu Latvijai sniegt savu ieguldījumu klimata pārmaiņu mazināšanā, iegūt plašākas zināšanas par Arktikas reģionā notiekošajiem procesiem un būt daļai no tiem.