2023. gada 5. jūlijā Rīgas pilī otro reizi norisinājās Ārlietu ministrijas organizētais Starptautiskajās organizācijās strādājošo Latvijas profesionāļu forums, lai stiprinātu neformālo sadarbību starp Latvijā un starptautiskajās organizācijās strādājošiem profesionāļiem, kā arī pārrunātu Latvijas attīstības un ārpolitikas prioritātes.
Atklājot forumu, Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Gunda Reire norādīja, ka “sadarbība ar starptautiskajās organizācijās strādājošajiem Latvijas profesionāļiem sekmē Latvijas ārpolitikas prioritāšu īstenošanu. Pirmkārt, tā ir Latvijas atpazīstamība starptautiski, ko nodrošina gan mūsu diaspora, gan Latvijas pārstāvniecība dažādās organizācijās un institūcijās. Otrkārt, tā ir starptautisko tiesību un cilvēktiesību aizstāvība. Latvija 2025. gadā kandidē uz vietu ANO Drošības padomē, un mēs vēstām visai pasaulei, cik svarīgi ir saglabāt likuma varā balstītu starptautisko kārtību. Tieši tāpēc Latvija nelokāmi aizstāv nepieciešamību veidot īpašo starptautisko tribunālu Krievijas pastrādāto agresijas noziegumu izmeklēšanai Ukrainā un nerimstoši atbalsta Ukrainu cīņā par brīvu pasauli."
Latvijas ekspertus uzrunāja Valsts prezidents Egils Levits, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un ANO ģenerālsekretāra vietniece cilvēktiesību jautājumos, ANO augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos biroja vadītāja Ilze Brands-Kehris.
Ieklausoties profesionāļu iepriekš izteiktajos priekšlikumos, forumam tika izvēlēts apaļo galdu diskusiju formāts, tādējādi dodot vairāk iespēju pašiem profesionāļiem paust viedokli un apmainīties idejām komunikācijā ar ministriem, parlamentārajiem sekretāriem, ministriju augstākajām amatpersonām un Valsts kancelejas vadību. Apaļo galdu diskusijās ar Latvijas profesionāļiem piedalījās finanšu ministrs Arvils Ašeradens, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Čuda un Valsts kancelejas pārstāvji.
Ārpolitikas diskusiju vadīja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Gunda Reire un valsts sekretārs Andris Pelšs. Diskutējot par karu Ukrainā, Ārlietu ministrijas pārstāvji uzsvēra, ka Latvija turpina sniegt visa veida atbalstu Ukrainai attīstības sadarbības ietvaros, kā arī divpusējo atbalstu rekonstrukcijas un militārajā jomā. Arī Latvijas prezidentūra Eiropas Padomē sniedz pienesumu, jo tiek veidots Krievijas radīto zaudējumu Ukrainā reģistrs. Šobrīd tiek turpināts darbs starptautiskajā vidē, lai sarunās ar tālo reģionu valstīm veidotu izpratni par Krievijas karu Ukrainā un tā sekām. Ārlietu jautājumu apaļā galda diskusijā tika pārrunāts arī Ārlietu dienesta ieguldījums ekonomikā – investīciju piesaiste, eksporta veicināšana. Tika secināts, ka ir nepieciešams efektīvāk un gudrāk izmantot attīstības sadarbības iespējas, tai skaitā, izmantojot Eiropas Savienības finansējumu un sakārtojot procesa koordināciju, kā arī valsts pārvaldes institūcijām nepieciešams vairāk izmantot sekondēšanas iespējas un veidot atbalstošu vidi Latvijas profesionāļu iekļūšanai starptautiskajās institūcijās gan ES, gan ANO.
Forumā piedalījās vairāk nekā 80 starptautiskajās organizācijās strādājošo Latvijas ekspertu no 25 valstīm, tostarp ANO, OECD, Pasaules Veselības organizācijas (PVO), Eiropas Parlamenta, Eiropas Komisijas, ES Padomes.
Forumu organizēja Ārlietu ministrija sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, Valsts kanceleju, Pasaules Brīvo latviešu apvienību (PBLA) un partnerībā ar biedrību “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” #esiLV.
Diasporas profesionāļu tīklošanās ir svarīga valsts tēla veidošanā, tādēļ Ārlietu ministrija jau 2007. gadā rīkoja konferenci par Latvijas iespējām starptautiskajās organizācijās. Pirmais starptautiskajās organizācijās strādājošo Latvijas profesionāļu forums notika 2022. gadā Ārlietu ministrijā.