2024. gada olimpiskās spēles norisināsies no 26. jūlija līdz 11. augustam Parīzē, Francijā. Paraolimpiskās spēles Parīzē norisināsies no 28. augusta līdz 8. septembrim.
Aicinām būt uzmanīgiem sabiedriskajā transportā, tūrisma objektu vietās, restorānos, kafejnīcās, kā arī uz ielas, kur iespējamas zādzības. Aicinām neturēt personu apliecinošus dokumentus kopā ar mobilo tālruni, izmantot somas, kuras var droši aizvērt, un turēt tās redzamā vietā, neglabāt maku un mobilo tālruni apģērba kabatās.
Zagļi nereti darbojas grupās – kamēr viens novērš uzmanību, cits atver somu. Zagļi aktīvi darbojas Parīzes metro un RER līnijās, kā arī stacijās. Aicinām neturēt vērtslietas un dokumentus vienkopus, izmantot somu iekšējās kabatas, kā arī nēsāt somu pāri ķermenim nevis uz pleca vai uz muguras. Kafejnīcās, restorānos, bāros un veikalos iesakām neatstāt somu uz krēsla.
Ceļotājiem, kuriem ir noformēta pase un personas apliecība (eID karte), iesakām ņemt līdzi abus dokumentus, bet tos neglabāt kopā un neatstāt automašīnās. Ceļotāju grupās aicinām visus dokumentus neglabāt pie vienas personas.
Ja ir zudis personu apliecinošs dokuments, aicinām vērsties tuvākajā policijas iecirknī, lai saņemtu izziņu par dokumenta zudumu.
Aicinām sekot līdzi olimpisko spēļu oficiālajai tīmekļvietnei un Francijas varasiestāžu paziņojumiem par plānotajiem ierobežojumiem olimpisko spēļu laikā.
- noformēt EVAK karti un ceļojumu apdrošināšanu;
- reģistrēties Konsulārajā reģistrā, nosūtot e-pastu ar informāciju par plānoto ceļojumu uz konsularais.registrs@mfa.gov.lv;
- viedtālrunī lejupielādēt Ārlietu ministrijas mobilo lietotni Ceļo droši.
Ieceļošanai Francijā ir nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments:
- Latvijas pilsoņiem – pase vai personas apliecība (eID karte);
- Latvijas nepilsoņiem – pase.
Latvijas valstspiederīgie, uzturoties citā ES dalībvalstī un uzrādot Nacionālā veselības dienesta izsniegto Eiropas Veselības apdrošināšanas karti (EVAK), var saņemt valsts garantēto neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko palīdzību tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta šīs valsts iedzīvotājiem.
Informāciju par EVAK noformēšanu pirms plānotā ceļojuma var saņemt Nacionālā veselības dienesta mājas lapā vai, zvanot uz bezmaksas tālruni 80001234.
Papildus EVAK aicinām noformēt arī ceļojuma apdrošināšanas polisi, kas sedz arī repatriācijas izdevumus smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, kā arī var kompensēt izdevumus, ja kavējas avioreiss, ir pazudusi bagāža vai nozagts personu apliecinošs dokuments. Aicinām informēt radiniekus vai draugus par noformēto apdrošināšanas polisi.
Ja brauciena laikā Francijā personu apliecinošs dokuments ir zudis vai kļuvis lietošanai nederīgs, aicinām nekavējoties sazināties ar Latvijas vēstniecību Francijā, Parīzē, lai saņemtu pagaidu ceļošanas dokumentu – atgriešanās apliecību. Atgriešanās apliecība ir derīga uz laiku līdz 30 dienām, lai ceļotājs varētu atgriezties Latvijā vai pastāvīgās dzīvesvietas valstī.
Lai saņemtu atgriešanās apliecību, personīgi jāierodas vēstniecībā, jāaizpilda un jāparaksta iesniegums, jāiesniedz divas krāsainas fotogrāfijas (35 x 45 mm), kā arī ar bankas karti vai pārskaitījumu jāsamaksā valsts nodeva 15 eiro.
Informāciju par palīdzību ārkārtējā situācijā iespējams saņemt, zvanot Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta 24/7 dežurantam pa tālruni +371 26337711 vai rakstot uz e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv.
Ja ceļotājs ir palicis bez iztikas līdzekļiem, aicinām izmantot ātro naudas pārvedumu sistēmu pakalpojumus:
-
Latvijas vēstniecība VAR palīdzēt
- ja Jums ārvalstīs ir nozagts vai nozaudēts ceļošanas dokuments – izsniegt atgriešanās apliecību;
- ja esat ārvalstīs palicis bez naudas – palīdzēt sazināties ar radiniekiem vai draugiem, kas Jums varētu sniegt finansiālu palīdzību;
- ja noticis nelaimes gadījums – informēt par to Jūsu tuviniekus, sniegt padomu un palīdzību formalitāšu kārtošanā;
- ja esat aizturēts vai apcietināts – apmeklēt Jūs ieslodzījumā vietā, kā arī sazināties ar Jums, lai pārliecinātos, ka tiek ievērotas Jūsu tiesības un likumiskās intereses.
-
Latvijas vēstniecība NEVAR palīdzēt
- iejaukties tiesu, policijas un tiesību aizsardzības iestāžu darbībā, ja ārvalstī esat izdarījis likumpārkāpumu;
- sniegt juridisku konsultāciju;
- panākt labākus ārstēšanās apstākļus slimnīcā vai ieslodzījuma apstākļus cietumā nekā vietējiem iedzīvotājiem;
- apmaksāt Jūsu rēķinus par viesnīcu, jurista pakalpojumiem, medicīnisko palīdzību vai segt jebkurus citus rēķinus;
- kārtot nepieciešamās formalitātes, kas saistītas ar brauciena organizāciju, aviosabiedrību, banku vai citu iestāžu darbības jautājumiem;
- sameklēt Jums apmešanās vietu.
- Pirmās palīdzības tālruņi Francijā:
112 – Vienotais palīdzības tālrunis ārkārtējām situācijām (ātrā medicīniskā palīdzība/policija/ugunsdzēsēji-glābēji). - Latvijas vēstniecība Parīzē, Francijā:
6, Villa Saïd, 75116 Paris, France
Tālruņi: + 33 (0)1 53 64 58 10; + 33 (0)1 53 64 58 16; +33 6 67 19 49 53
E-pasts embassy.france@mfa.gov.lv
Tīmekļvietne: www2.mfa.gov.lv/paris - Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments Rīgā:
Informatīvais tālrunis darba laikā: +371 67 015 905
24/7 tālrunis ārkārtas situācijām: +371 26 33 77 11
E-pasts: palidziba@mfa.gov.lv
Tīmekļvietne: www.mfa.gov.lv/konsulara-informacija