Ziņas Atbalsts Ukrainai
Attīstības sadarbības politikas konsultatīvās padomes sanāksme
Foto: Zane Bitere, LETA

2023. gada 9. novembrī notika Attīstības sadarbības politikas konsultatīvās padomes sanāksme. Ārlietu ministrijas valsts sekretāra Andra Pelša vadībā Konsultatīvā padome izskatīja 2023. gadā paveikto Latvijas attīstības sadarbības politikā un izvērtēja Attīstības sadarbības politikas plānu 2024.-2027. gadam (turpmāk – plāns).

Sanāksmi atklāja ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Uzrunājot sanāksmes dalībniekus, ministrs norādīja, ka, reaģējot uz arvien pieaugošajām vajadzībām, Latvijas attīstības sadarbības nozīme  arvien palielinās. K. Kariņš uzsvēra, ka attīstības sadarbības politikas izaugsme ir  viena no Latvijas ārpolitikas prioritātēm, kam pakāpeniski tiks plānots atvēlēt lielāku finansējumu. Tas ļaus pilnvērtīgāk izmantot Latvijā pieejamo ekspertīzi un sniegs jaunas iespējas pilsoniskās sabiedrības organizācijām, privātajam sektoram un Latvijas valsts institūcijām.

Sanāksmes gaitā Andris Pelšs informēja par Ārlietu ministrijas jauno plānu, un pateicās par atbalstu un iesaisti tā tapšanā. Valsts sekretārs noradīja, ka plānā saglabātas Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnēs 2021.-2027. gadam noteiktās tematiskās un ģeogrāfiskās prioritātes. “Viens no galvenajiem plāna mērķiem ir palielināt citu donoru līdzfinansējuma apjomu, kurš piesaistīts Latvijas īstenotāju projektiem. Īpaši vēlamies atbalstīt un veicināt Latvijas digitalizācijas pieredzes nodošanu partnervalstīm, kas pavērtu iespēju citām valstīm pārņemt Latvijas labo praksi un standartus šajā jomā, kā arī radītu jaunas sadarbības iespējas ar Latvijas IKT jomas pārstāvjiem,” uzsvēra valsts sekretārs.

Konsultatīvā padome konceptuāli atbalstīja Ārlietu ministrijas piedāvāto finansējuma sadalījumu un Plāna virzību apstiprināšanai Ministru kabinetā. Plānā divpusējās attīstības sadarbības īstenošanai finansējums nākamajiem četriem gadiem paredzēts 1 863 813 eiro apmērā ik gadu.

Informējot par 2023. gadā paveikto, A. Pelšs atzīmēja, ka ģeogrāfiski prioritāte arī šogad ir Ukraina. Latvijas sniegtais atbalsts Ukrainai ietver palīdzību Krievijas agresijas upuriem, veselības sektoram, labas pārvaldības, uzņēmējdarbības un lauksaimniecības jomās. Īstenota mājokļu un sociālās infrastruktūras rekonstrukcija Čerņihivas reģionā. Tāpat turpinās atbalsts Eiropas Savienības Austrumu partnerības un Centrālāzijas valstīm, kā arī paplašinātas attīstības sadarbības aktivitātes Āfrikā.

Valsts sekretārs arī informēja Konsultatīvo padomi par aktualitātēm Latvijas attīstības sadarbības aģentūras stiprināšanā, atzīmējot, ka tikko apstiprināti Ministru kabineta noteikumi par Attīstības sadarbības aģentūras sniegto atbalstu dalībai attīstītības sadarbības projektos.

Informācijai

Attīstības sadarbības politikas Konsultatīvā padome ir konsultatīva institūcija, kas izveidota, lai sekmētu Latvijas aktīvu un atbildīgu iesaistīšanos Eiropas Savienības attīstības sadarbības politikas veidošanā un īstenošanā, stiprinātu Latvijas kā divpusējā donora lomu, veicinātu sabiedrības izpratni par attīstības sadarbības mērķiem un politiku un sniegtu atbalstu tās īstenošanā. Saskaņā ar Attīstības sadarbības politikas konsultatīvās padomes nolikumu tajā pārstāvētas publiskās pārvaldes iestādes un pilsoniskās sabiedrības organizācijas.

Latvijas attīstības sadarbības aģentūra izveidota 2022. gadā, paplašinot Centrālās finanšu un līgumu aģentūras funkcijas. Jaunās aģentūras galvenais uzdevums ir veicināt Latvijas attīstības sadarbības projektu īstenotāju dalību ārvalstu starptautiskās palīdzības sniedzēju finansētos projektos. Turpinās aģentūras akreditācijas process Eiropas Komisijā, lai Latvija varētu uzņemties vadošās valsts lomu Eiropas Savienības attīstības sadarbības finansējuma ieviešanā. Akreditācijas procesu paredzēts noslēgt nākamgad.

09.11.2023. Ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš un Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs piedalās Attīstības sadarbības politikas konsultatīvās padomes sēdē