Ziņas

2020. gadā atzīmējot Otrā pasaules kara beigu 75. gadadienu, mēs izrādām cieņu kara upuriem un visiem kareivjiem, kuri cīnījās, lai sakautu nacistisko Vāciju un izbeigtu holokaustu.

Lai gan 1945. gada maijs Eiropā nesa Otrā pasaules kara beigas, tas nenesa brīvību visai Eiropai. Kontinenta centrālā un austrumu daļa vēl gandrīz 50 gadu palika komunistiskā režīma varā. Baltijas valstis tika pretlikumīgi okupētas un anektētas, un Padomju Savienība ar militāru pārspēku, represijām un ideoloģisko kontroli dzelžainā tvērienā sagrāba vēl citas paverdzinātās nācijas.

Daudzus gadu desmitus neskaitāmi daudz eiropiešu kontinenta centrālajā un austrumu daļā ziedoja savas dzīvības, tiecoties pēc brīvības, jo miljoniem cilvēku tika liegtas viņu tiesības un pamatbrīvības, viņus ar spēku pakļāva spīdzināšanai un izsūtīšanai. Ļaudis aiz dzelzs priekškara izmisīgi tiecās izlauzt ceļu uz demokrātiju un neatkarību.

1956. gada notikumi, Hartas 77 izveide un darbība, „Solidaritātes” kustība, Baltijas ceļš, 1989. gada „nāciju rudens” un Berlīnes mūra krišana bija svarīgi pavērsiena punkti, kas sniedza izšķirošu ieguldījumu brīvības un demokrātijas atjaunošanā Eiropā.

Mēs šobrīd sadarbojamies, lai izveidotu stipru un brīvu Eiropu, kur valda cilvēktiesības, demokrātija un tiesiskums. Nākotnei jābalstās vēstures faktos un taisnīgā attieksmē pret totalitāro režīmu upuriem. Mēs esam gatavi dialogam ar visiem, kas ir ieinteresēti atbalstīt šos principus. Manipulēšana ar vēsturiskajiem notikumiem, kas izraisīja Otro pasaules karu un Eiropas sadalīšanu pēc kara, ir nepieņemams vēstures falsifikācijas mēģinājums.

Mēs vēlamies atgādināt visai starptautiskajai sabiedrībai, ka ilgstošai starptautiskai drošībai, stabilitātei un mieram ir nepieciešama starptautisko tiesību un normu, tai skaitā visu valstu suverenitātes un teritoriālās integritātes, patiesa un nepārtraukta ievērošana.

Apzinoties Otrā pasaules kara nežēlīgās mācības, mēs aicinām starptautisko sabiedrību pievienoties mums, lai stingri noraidītu ietekmes sfēru konceptu un uzstātu, ka visas suverēnas nācijas ir vienlīdzīgas.