“Eiroatlantiskā un Indijas un Klusā okeāna reģiona drošība ir cieši saistīta, tāpēc augstu vērtēju Indonēzijas iestāšanos par ANO Statūtos noteiktajiem principiem, tostarp agresijas nepieļaušanu, teritoriālās integritātes, demokrātijas un noteikto robežu cienīšanu, kā arī atbilstošus balsojumus ANO, nosodot Krievijas agresiju Ukrainā,” uzsvēra ārlietu ministre Baiba Braže.
Indonēzija ir nozīmīga Latvijas sadarbības partnere Dienvidaustrumāzijā. Tā ir lielākā valsts, kā arī ekonomiski un politiski ietekmīgs spēks reģionā. Latvija vēlas veicināt ekonomisko sadarbību un kāpināt tirdzniecības apjomus. Ārlietu ministres atzinīgi novērtēja sadarbības memoranda noslēgšanu starp Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru un Indonēzijas tirdzniecības kameru.
B. Braže un R. Marsudi pārrunāja divpusējās attiecības un aktualitātes reģionā, kā arī sadarbību starptautiskos formātos, tostarp Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) un Eiropas Savienības (ES)-Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas (ASEAN) dialogā. B. Braže pauda atbalstu Indonēzijai ceļā uz pievienošanos Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (ESAO/OECD).
B. Braže apliecināja Latvijas atbalstu Visaptverošas ekonomiskās partnerības nolīguma sarunām, kura noslēgšana sekmēs sabalansētu tirdzniecības izaugsmi un stiprinās ES-Indonēzijas sadarbību, un ir stratēģiski svarīgi pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos. Ministres vienojās turpināt aktīvu divpusējo politisko un ekonomisko dialogu.
Ministres bija vienisprātis, ka jāstiprina saites abu valstu parlamentu starpā, kā arī sadarbība izglītībā, kultūrā un tūrismā. Tāpat jāizmanto iespēja aktivizēt ekonomiskos kontaktus, īpaši IKT un augsto tehnoloģiju jomā.
Pārrunājot jautājumus par līgumtiesisko bāzi, B. Braže atzīmēja, ka Latvija ir ieinteresēta noslēgt līgumu par nodokļu dubultas aplikšanas novēršanu.
Ar ES delegācijas Indonēzijā vadītāju Denisu Šaibi (Denis Chaibi) ārlietu ministre B. Braže pārrunāja aktuālo ES un Indonēzijas attiecībās.
Apmeklējot vienu no Indonēzijas vadošajām privātajām universitātēm Pelita Harapan University, ārlietu ministre tikās ar tās vadību un studentiem, kā arī uzstājās ar publisku lekciju Together for Peace and Resilience, izklāstot Latvijas ārpolitikas prioritātes un reģionālās aktualitātes.
Vizītes laikā ministre tikās arī ar Indonēzijas ārpolitikas pētniekiem un sniedza interviju vietējiem medijiem.
Indonēzijā B. Braže tiksies ar kompānijas Citraweb Solusi Teknologi pārstāvjiem, kuriem izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Latvijas datortīklu aprīkojuma ražotāju MikroTik.
Ministre arī tiksies ar Ziemeļu Sulavesi provinces gubernatoru Olli Dondokambeju (Olly Dondokambey), lai apliecinātu Latvijas intereses attīstīt sadarbību tūrisma un izglītības jomā.
Papildu informācija / fakti
- Latvijas Republikas diplomātiskās attiecības ar Indonēziju nodibinātas 1993. gada 25. augustā. Latvija bija pirmā no Baltijas valstīm, ar kuru Indonēzija nodibināja diplomātiskās attiecības.
- Latvija un Indonēzija politiskā līmenī aktīvi sadarbojas gan divpusēji, gan daudzpusējos formātos.
- Indonēzija ir nozīmīga Latvijas ārējās tirdzniecības partnere Dienvidaustrumāzijā.
- Kā Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas (Association of Southeast Asian Nations (ASEAN)) dibinātājvalstij Indonēzijai ir nozīmīga loma reģionālās integrācijas un stabilitātes veicināšanā – tā aktīvi risina reģionālos jautājumus un veicina ekonomisko sadarbību, drošību un ilgtspējīgu attīstību ASEAN reģionā.
- Kopš 2018. gada Latvijas nerezidējošais vēstnieks Indonēzijā ir Normans Penke.
- Latvijas goda ģenerālkonsuli Indonēzijā ir Ajubs Junus un Jahja Santoso.
- Ārlietu ministre Baiba Braže darba vizītē apmeklē Austrāliju, Singapūru, Indonēziju un Korejas Republiku.