2025. gada 7. janvāra Ministru kabineta sēdē tika apstiprināts Ārlietu ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums par Latvijas Nacionālā rīcības plāna “Par sievietēm, mieru un drošību” izpildi mērķu īstenošanai 2020.–2025. gadam. Vidustermiņa izvērtējums ietver Latvijas paveikto rīcības plāna īstenošanā periodā no 2020. gada 15. jūlija līdz 2024. gada 1. jūnijam.
Ziņojums sagatavots sadarbībā ar līdzatbildīgajām iestādēm – Aizsardzības ministriju, Iekšlietu ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju un Labklājības ministriju. Līdzatbildīgajām iestādēm ir bijusi laba sadarbība ar nevalstisko sektoru, kas aktīvi iesaistījās rīcības plāna popularizēšanā un praktisku pasākumu īstenošanā.
Vidustermiņa izvērtējumā secināts, ka visvairāk apgūtie plāna rīcības virzieni ir izpratnes veicināšana par “Sievietes, miers un drošība” tematiku Latvijā, kā arī Latvijas pieredzes un zināšanu nodošana, piemēram, attīstības sadarbības politikas projektos un starptautiskajās organizācijās. Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gadā vairāki attīstības sadarbības projekti tika īstenoti sieviešu un meiteņu atbalstam Ukrainā.
Rīcības plānā turpmāk papildu uzmanība jāpievērš dzimumu līdztiesības aspekta ieviešanai Latvijas aizsardzības un iekšlietu nozarē.
Ņemot vērā, ka “Sievietes, miers un drošība” programma ir viens no ANO Drošības padomes darba kārtības jautājumiem, ievēlēšanas gadījumā ANO Drošības padomē 2025.–2026. gadā Latvijai būs iespēja sniegt ieguldījumu plašākā mērogā.
Latvija īstenos plānu līdz pat 2025. gada beigām. Ārlietu ministrija līdz 2026. gada 1. martam Ministru kabinetā iesniegs plāna izpildes un ietekmes izvērtējumu, paralēli sagatavojot jaunu Latvijas Nacionālo rīcības plānu.
Informācijai
2000. gadā ANO Drošības padome apstiprināja rezolūciju nr.1325 “Par sievietēm, mieru un drošību”. Šī rezolūcija un vēl deviņas rezolūcijas par tematiku “Sievietes, miers un drošība” iezīmēja sākumu jaunam procesam starptautiskā miera un drošības veicināšanā, pievēršot īpašu uzmanību ar dzimumu saistītas vardarbības novēršanā, kā arī uzsverot sieviešu pārstāvību un iesaisti militāro konfliktu risināšanā un miera uzturēšanas procesos. Lai izpildītu rezolūcijā nr. 1325 noteiktos mērķus, Ministru kabinets 2020. gadā apstiprināja Latvijas Nacionālo rīcības plānu “Par sievietēm, mieru un drošību”, apņemoties to izpildīt līdz 2025. gada beigām.
Viens no Latvijas ārpolitikas doktrīnas elementiem ir atbalsts starptautisko tiesību un likuma varas principu ievērošanai starptautiskajās attiecībās. Dzimumu līdztiesība un sieviešu pārstāvības un tiesību veicināšana ir Latvijas prioritāte cilvēktiesību jomā, darbojoties starptautiskajās organizācijās un īstenojot attīstības sadarbības politiku.
Latvijas pieredze un labie rādītāji sieviešu aktīvā rīcībā un pārstāvībā ir priekšnoteikums un iespēja Latvijai aktīvi pozicionēties dzimumu līdztiesības jautājumos un “Sievietes, miers un drošība” tematikas veicināšanā starptautiski nozīmīgākajos starptautiskajos formātos.