Sieviešu stendapa dalībnieces
Foto: Dmitri Kotjuh

2024. gada 2. jūnijā Tallinas teātra kafejnīcā “Ait” uzstājās apvienības “Sieviešu stendaps” mākslinieces Inga Gaile, Mairita Rosicka-Strūberga (Futurmamma), Lidija Ojeniji (Leadyah), Santa Biezā (Santa) un Marta Vilka. Performance notika Igaunijas lielākā literatūras festivāla “Head Read” programmas ietvaros.

Stāvizrāde “Latvian Women Take Over Estonian Head (Read)” pievērsās aktuālai un jūtīgai tēmai – attieksmei pret sievietēm sabiedrībā un politikā, arī diskriminācijai un vardarbībai. Krietnā humora deva, ko skatītāji varēja baudīt svētdienas pēcpusdienā, bieži ir vienīgais instruments, kas ļauj nosaukt vārdā vissāpīgākās un pat vistraģiskākās problēmas. Kā saka Inga Gaile – “stendaps ir vienīgā iespēja nesodītai pateikt, ko viņa par to visu domā”, savukārt Lidija ir pārliecināta, ka “komēdija ir skaists veids kā paust patiesību”.

Atklājot pasākumu, Latvijas vēstniece Igaunijā Kristīne Našeniece uzsvēra, ka cieņas un tolerances trūkums sabiedrībā noved pie naida, kara un apspiestības. Tāpēc feminisms nav tikai sieviešu lieta, bet arī vēlme un nepieciešamība veidot citādu – daudz iekļaujošāku sabiedrības modeli.

Latvijas “Sieviešu stendapam” pievienojās pazīstamā Igaunijas rakstniece, Igaunijas PEN vadītāja, Ketlīna Kaldmā (Kätlin Kaldmaa), kuras vārds nav svešs arī latviešu lasītājiem. Latviski tulkota viņas grāmata “Būt sliktai meitenei ir dievīgi” (Maimas Grīnbergas tulkojumā, izdevniecība “Liels un mazs”, 2019).

“Sieviešu stendapa” dalībnieces dalījās pārdomās par to, ko nozīmē būt sievietei sabiedrībā, brīžam caur samērā skarba humora prizmu, stāstot par piedzīvoto un pieredzēto, par bērnu audzināšanu, par vēlmi īstenot savas radošās spējas, arī par to, kā, K. Kaldmā vārdiem sakot, ir “būt medījumam”, par vardarbību ģimenē un sabiedrības patriarhālās daļas attieksmi. Pilnajā zālē klātesošās publikas atsaucību varēja mērīt ne vien smieklu decibelos, bet arī pārdomu un sarunu intensitātē, kas sekoja pēc stāvizrādes.

Latvijas mākslinieču uzstāšanos noskatīties bija ieradušies gan festivāla “Head Read” viesi, gan Tallinā akreditētā diplomātiskā korpusa pārstāvji, gan Igaunijas amatpersonas, gan mediju pārstāvji.

“Sieviešu stendaps” pastāv jau desmit gadus un ir pazīstams kā izklaidējoša, bet tai pašā laikā sociāli kritiska feminisma platforma Latvijā.

Starptautiskais literatūras un performanču festivāls “Head Read” ir lielākais un zināmākais Igaunijā, tajā piedalījušies tādi rakstnieki kā Toms Stopards, Margareta Atvuda, u.c. Arī “Sieviešu stendapa” dibinātāja un dalībnece Inga Gaile ir piedalījusies festivālā kā romāna “Stikli” autore, viņas vārds ir labi zināms Igaunijas publikai.

Apvienības “Sieviešu stendaps” uzstāšanās tika rīkota publiskās diplomātijas programmā Latvijas kandidatūras ANO Drošības padomes lobija kampaņas atbalstam. Kampaņas mērķis ir nodrošināt Latvijas sekmīgu ievēlēšanu 2025. gada vēlēšanās ANO Drošības padomē uz laiku no 2026. līdz 2027. gadam, kur uz vēlētā locekļa vietu Latvija kandidē pirmo reizi. Tās moto – “Kopā par mieru un noturību”. Dalība ANO Drošības padomē būtu viens no nozīmīgākajiem instrumentiem Latvijas ārpolitisko interešu īstenošanai un aizstāvēšanai, kā arī ļautu vēl vairāk paplašināt Latvijas starptautisko sadarbību, dodot ieguldījumu pasaules mieram un noturībai.

Dzimumu līdztiesība, sieviešu tiesības un iespējas ir tēmas, kam Latvija vēlas pievērst uzmanību ANO ietvaros. 

Informatīvo atbalstu stāvizrādei sniedza platforma “Latvian Literature” un izdevniecība “Hunt Kirjastus”.