OECD Ziņas
Dace Melbārde Demokrātiju forumā Milāna, 21.10.2024
Foto: Aelita Čākure, Latvijas vēstniecība Itālijā

2024. gada 21. oktobrī Milānā notiekošajā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Demokrātiju forumā Latviju pārstāvēja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Dace Melbārde.

Parlamentārā sekretāre teica uzrunu paneļdiskusijā par demokrātiskas valsts pārvaldes stiprināšanu, valsts pārvaldes institūciju noturību, kā arī Krievijas brutālā kara ietekmi uz demokrātijas kvalitāti Austrumu partnerības valstīs.

Dace Melbārde akcentēja, ka Austrumu partnerības valstu Eiropas Savienības (ES) integrācijas process ir Latvijas prioritāte. Latvija ir sniegusi būtisku atbalstu Austrumu partnerības valstu labas pārvaldības un administratīvo spēju, kā arī reģionālās attīstības un pašvaldību stiprināšanā. Latvija īpaši fokusējusies uz atbalstu dezinformācijas apkarošanā,  mediju pratības uzlabošanā un neatkarīgo mediju stiprināšanā šajās valstīs, ņemot vērā Latvijas ekspertīzi un uzkrāto pieredzi.

Latvija ir pieredzējusi, ka integrācijas process Eiropas Savienībā prasa lielu apņēmību un smagu darbu. Tomēr tā rezultātā iegūtā politiskā stabilitāte, Eiropas Savienības pilsoņu priekšrocības, piekļuve ES iekšējam tirgum, augstākie sociālie, vides un patērētāju standarti ir ieguldītā darba vērti.

Dace Melbārde akcentēja: “ES integrācijas process sākas ar kandidātvalstu un to sabiedrību gribas apliecinājumu vispirms stabilizēt demokrātiskās institūcijas, tiesiskumu un cilvēktiesības. Šo principu ieviešana nav apspriežama, jo tie veido Eiropas Savienības mugurkaulu.”

Dace Melbārde uzsvēra arī mazo un vidējo uzņēmumu stiprināšanas nozīmību demokrātiskas, pārtikušas un aktīvas sabiedrības stiprināšanā. Tieši mazie un vidējie uzņēmumi veido vidusšķiru, kas pieprasa caurspīdīgu un atbildīgu pārvaldību ar līdzvērtīgiem spēles noteikumiem visiem. Latvija savu atbalstu virza uz Austrumu partnerības valstu mazo un vidējo uzņēmumu straujāku digitalizāciju.

Papildus Latvija ir sniegusi attīstības sadarbības atbalstu Gruzijai, Moldovai un Ukrainai labas pārvaldības, tiesiskuma, pretkorupcijas un labas finanšu pārvaldības jomās, kā arī nodrošinājusi jauno profesionāļu, tostarp valsts pārvaldē nodarbināto, apmācības par Eiropas Savienības politiku un tiesībām.

Informācijai

OECD Demokrātijas stiprināšanas iniciatīva tika uzsākta 2022. gada OECD globālajā forumā un ministru sanāksmē par uzticības veidošanu un demokrātijas stiprināšanu. Iniciatīvas mērķis ir sniegt uz pierādījumiem balstītas vadlīnijas un labu starptautisko praksi, lai palīdzētu valstīm stiprināt demokrātiskās vērtības un institūcijas.

Austrumu partnerība ir Eiropas kaimiņattiecību politikas Austrumu dimensija, kuras mērķis ir padziļināt ES sadarbību un ekonomisko integrāciju ar partnerībā ietvertajiem ES Austrumu kaimiņiem: Armēniju, Azerbaidžānu, Gruziju, Moldovu, Ukrainu. Sadarbība ar Baltkrieviju ir ierobežota līdz ES atbalsta sniegšanai Baltkrievijas neatkarīgiem medijiem, pilsoniskajai sabiedrībai un jauniešiem. Austrumu partnerības politikas ietvaros sadarbība notiek gan divpusēji ar katru partnervalsti atsevišķi, gan arī daudzpusēji.