2023. gada 9. maijā, Ministru kabinets apstiprināja ārlietu ministra iesniegtās Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejā prioritātes: demokrātijas un likuma varas stiprināšana; vārda brīvības, žurnālistu drošības un Eiropas Padomes digitālās darba kārtības veicināšana; Eiropas Padomes reformu virzība.
Viens no galvenajiem Latvijas prezidentūras uzdevumiem būs praksē īstenot Reikjavīkā notikušā Eiropas Padomes samita lēmumus – stiprināt Eiropas Padomes lomu un ietekmi, risināt aktuālos izaicinājumus cilvēktiesību jomā, sniegt organizācijas atbalstu Ukrainai, tai skaitā, lai panāktu Krievijas starptautisko atbildību par agresijas noziegumu Ukrainā.
Vienlaikus ar prezidentūras prioritātēm valdība apstiprināja šo prioritāšu īstenošanai plānotos saturiskos pasākumus. Latvijas prezidentūras laikā tiek plānoti 17 saturiskie pasākumi, kas tiks nodrošināti no 2023. gada budžetā paredzētā finansējuma, tajā skaitā no starpnozaru prioritārajam pasākumam “Latvijas prezidentūra Eiropas Padomē 2023. gadā” piešķirtā papildu finansējuma. Vairāki pasākumi tiks organizēti ar Eiropas Padomes finansiālo atbalstu. Pasākumu organizēšanā ir iesaistītas nozaru ministrijas un citas valsts institūcijas, Satversmes tiesa un Augstākā tiesa, Tiesībsarga birojs, Latvijas Universitāte, kā arī nevalstiskais sektors.
Prezidentūras īstenošanā svarīga loma būs Saeimas delegācijai Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejā.
Informācijai
Latvija prezidentūru Eiropas Padomes Ministru komitejā pārņems 2023. gada 17. maijā Eiropas Padomes dalībvalstu 4. samita laikā Reikjavīkā, Islandē. Latvijai tā būs otrā prezidentūra kopš iestāšanās organizācijā. Latvijas prezidentūra ilgs sešus mēnešus un tās laikā Latvijas ārlietu ministrs būs Eiropas Padomes Ministru komitejas priekšsēdētājs. Ārlietu ministra pienākumos ietilps arī ziņošana Eiropas Padomes Parlamentārajai asamblejai (turpmāk – EPPA) par Ministru komitejas darbu, kā arī atbilžu sniegšana uz parlamentāriešu jautājumiem.
Eiropas Padome dibināta 1949. gadā, un tā ir vecākā politiskā organizācija Eiropā, kas apvieno 46 Eiropas valstis. Organizācijas mērķis ir veidot kopēju demokrātisku un tiesisku telpu, nodrošinot tās pamatvērtību – cilvēktiesību, demokrātijas un tiesiskuma – ievērošanu un aizsardzību. Latvija par Eiropas Padomes dalībvalsti kļuva 1995. gadā.
Plašāk par Latvijas prezidentūru Eiropas Padomē šeit.