Atbalsts Ukrainai Eiropas Savienība Ziņas
Eiropas Savienības Ārlietu padomes Kopējās tirdzniecības politikas jautājumos sanāksme
Foto: Eiropas Savienība

2024. gada 30. maijā Briselē Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andris Pelšs piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes Kopējās tirdzniecības politikas jautājumos sanāksmē. Tajā tika apstiprināta Padomes Regula par grozījumiem ES kopējos muitas tarifos, ar kuru paaugstina muitas tarifus Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes labībai, eļļas augu sēklām un atvasinātajiem produktiem.

Regula tiks piemērota no 1. jūlija. Vienlaikus Latvija un vēl sešas ES dalībvalstis – Čehija, Dānija, Igaunija, Lietuva, Somija un Zviedrija – nāca klajā ar kopīgu paziņojumu atzinīgi novērtējot minētā regulējuma apstiprināšanu, kā arī aicinot Eiropas Komisiju turpināt sniegt priekšlikumus tirdzniecības ierobežošanai ar Krieviju un Baltkrieviju.

“Ņemot vērā kritisko situāciju Ukrainā, mēs nevaram apstāties un ES ir jāturpina samazināt Krievijas ienākumus un tās spēju finansēt karadarbību Ukrainā,” uzsvēra A. Pelšs.

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām un Eiropas Komisijas maiņai, ministri tika aicināti dalīties pārdomās par ES tirdzniecības politikas nākotni un tās globālo konkurētspēju. Valsts sekretārs uzsvēra atvērtas, izlēmīgas un uz nākotni vērstas tirdzniecības politikas nozīmi, norādot, ka tai jāvairo Eiropas konkurētspēja un jāveicina inovācijas, ekonomikas izaugsmi un piekļuvi zaļajām tehnoloģijām.

A. Pelšs uzsvēra, ka “ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un šī brīža izaicinājumus, tostarp protekcionisma pastiprināšanos un ES ekonomiskā svara samazināšanos globālajā ekonomikā, ES vairs nevar paļauties tikai uz vienotā tirgus pievilcību”.  

Pārrunājot ES un Āfrikas tirdzniecības attiecības, tika secināts, ka uzturēt pastāvīgu sadarbību ar dabas resursiem bagāto Āfrikas kontinentu ir izšķiroši, lai veicinātu ražošanas un piegāžu ķēžu noturību, kā arī zaļo un digitālo pāreju. Latvija atbalsta Eiropas Komisijas apņemšanos spēcināt savstarpējo sadarbību un nodrošināt abpusēju ekonomisko izaugsmi, uzlabojot ieguldījumu politiku un izstrādājot pievilcīgāku alternatīvu pretstatā citu trešo valstu piedāvājumiem.

Ministri arī atskatījās uz PTO 13. Ministru konferences rezultātiem, lai vienotos par turpmākajiem soļiem PTO darbā, jo īpaši organizācijas reformas griezumā.

Informācijai

ES Ārlietu padome kopējās tirdzniecības politikas formātā apskata jautājumus par ES tirdzniecības attiecībām ar trešajām valstīm, ietverot preču un pakalpojumu tirdzniecību, intelektuālā īpašuma tiesību komerciālo pusi, starptautiskā publiskā iepirkuma un ārvalstu tiešo ieguldījumu noteikumu aspektus. Sanāksmes vada prezidējošās valsts ES Padomē ministrs, kas atbild par tirdzniecības jautājumiem.

PTO 13. Ministru konference notika no 2024. gada 26. februāra līdz 1. martam Abū Dabī, Apvienotajos Arābu Emirātos.

30.05.2024. ĀM valsts sekretārs Andris Pelšs piedalās ES Ārlietu padomes Kopējās tirdzniecības politikas jautājumos sanāksmē Briselē