2022. gada 24. maijā Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica tikās ar Eiropas Parlamenta (EP) Īpašās komitejas attiecībā uz ārvalstu iejaukšanos visos demokrātiskajos procesos Eiropas Savienībā (ES), tostarp dezinformāciju (INGE 2 komiteju) delegācijas pārstāvjiem. Sarunu partneri pārrunāja ES noturību pret manipulācijām ar informāciju un iejaukšanos, īpaši risinājumus, lai stiprinātu noturību pret Krievijas izplatīto dezinformāciju un propagandu.
Tiekoties ar komitejas prezidentu Rafaelu Gliksmani (Raphaël Glucksmann) un komitejas delegācijas locekļiem, Z. Kalniņa-Lukaševica pauda, ka ES spēja stāties pretī dezinformācijai ir cieši saistīta ar mediju vides stiprināšanu: “Ne tikai valdībām, bet arī pilsoniskajai sabiedrībai un neatkarīgajiem medijiem ir svarīga loma, lai nepieļautu Krievijas centienus vājināt Eiropas demokrātiskās institūcijas.”
Īpašu pateicību parlamentārā sekretāre pauda EP deputātei Sandrai Kalnietei, kura kā komitejas izvirzītā ziņotāja, bija atbildīga par šā gada 9. martā EP apstiprinātā INGE komitejas ziņojuma sagatavošanu. Tas tapa, organizējot vairāk nekā 50 noklausīšanās ar vairāk nekā 130 ekspertiem, un ir vērtīgs pienesums ES demokrātiskās noturības stiprināšanā.
Parlamentārā sekretāre uzsvēra, ka Krievijas agresijas Ukrainā kontekstā vēl aktuālāks kļuvis jautājums par ES rīcības plāna un instrumentu izstrādi, lai sodītu trešo valstu personas un institūcijas, kas mērķtiecīgi izplata dezinformāciju un iejaucas Eiropas valstu demokrātiskajos procesos. Šādas rīkkopas izstrādi paredz Eiropas Demokrātijas rīcības plāns. “Lai gan virkne tiešsaistes platformas aktīvi cīnās pret Kremļa propagandu, kas attaisno vai izplata nepatiesu informāciju par Krievijas karu Ukrainā, tomēr ar to nepietiek,” norādīja parlamentārā sekretāre.
Z. Kalniņa-Lukaševica pauda arī Latvijas atbalstu INGE komitejas ziņojuma rekomendācijām atbalstīt neatkarīgu žurnālistiku un plašsaziņas līdzekļus, tostarp arī ES Austrumu kaimiņvalstīs.
Informācijai
EP Īpašā komiteja attiecībā uz ārvalstu iejaukšanos visos demokrātiskajos procesos Eiropas Savienībā, tostarp dezinformāciju (European Parliament’s Special Committee on Foreign Interference in all Democratic Processes in the European Union, including Disinformation – INGE 1) tika izveidota 2020. gadā. Komisija izvērtēja ārvalstu iejaukšanos demokrātiskajos procesos, ES institūcijās un dalībvalstīs, tostarp dezinformācijas, draudu līmeņus dažādās jomās, kā arī izstrādāja rekomendācijas risinājumiem un atbildes rīkiem. 2022. gada 10. martā EP izveidoja jaunu komiteju – INGE 2, lai turpinātu darbu pēc INGE 1 komitejas ziņojuma un izvērtētu tā ieviešanu.