2022. gada 22. martā Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica atklāja Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Sieviešu statusa komisijas diskusiju par Krievijas īstenotā kara ietekmi uz Ukrainas civiliedzīvotājiem, īpaši sievietēm. Diskusiju organizēja Latvija kopā ar Ukrainu, Kanādu un Nīderlandi.
“Latvija atbalsta un turpinās atbalstīt no kara bēgošos ukraiņus, kā arī sniegs palīdzību Ukrainā palikušajiem civiliedzīvotājiem. Latvija sniedz patvērumu tūkstošiem no kara bēgošu Ukrainas iedzīvotāju un daudzi Latvijas iedzīvotāji ukraiņus uzņem savās mājās,” sacīja parlamentārā sekretāre.
Apmēram 12 miljoniem cilvēku Ukrainā ir steidzami nepieciešama humānā palīdzība dzīvības glābšanai. Jau vairāk nekā 3 miljoni Ukrainas iedzīvotāju ir bijuši spiesti pamest savu valsti Krievijas izraisītās karadarbības dēļ, absolūti lielākā daļa no tiem ir sievietes, bērni un gados veci cilvēki.
Latvija sniedz visu iespējamo politisko un praktisko atbalstu Ukrainai, uzsvēra Z. Kalniņa-Lukaševica. Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre atkārtoti pauda stingru nosodījumu neizprovocētajam un neattaisnojamajam Krievijas iebrukumam Ukrainā, kas pārkāpj visas starptautiskās tiesības un normas. Latvija iestājas par Ukrainas suverenitāti, neatkarību un teritoriālo nedalāmību.
Diskusijas atklāšanā parlamentārā sekretāre sacīja: “Vēl gadu desmitiem ukraiņu sievietes un meitenes izjutīs Krievijas kara pret Ukrainu ietekmi un sekas. Krievija īsteno agresīvu un īpaši brutālu karadarbību, ne mazākā mērā nesaudzējot cilvēku dzīvības un cilvēcīguma vērtības. Kopš Krievija uzsāka šo karu Ukrainā, jau miljoniem ukraiņu sieviešu ir spiestas pamest savus mājokļus un doties bēgļu gaitās. Viņas ir pakļautas arī ar dzimumu saistītas vardarbības riskiem. Mums ir jāatbalsta ukraiņi visos iespējamos veidos, lai pēc kara sievietes un bērni var atgriezties mājās, ģimenes varētu apvienoties un audzināt bērnus mierīgā vidē.”
Diskusijas laikā tika pārrunāts plašs jautājumu loks – atbalsta sniegšana sieviešu tiesību aizstāvjiem Ukrainā, sieviešu iekļaušanas veicināšana politiskajā dialogā, tai skaitā miera sarunās, uz dzimumu vērstas vardarbības novēršana, minoritāšu tiesību aizstāvēšana.
Informācijai
2020. gada 14. septembrī Ņujorkā Latvija tika ievēlēta ANO Sieviešu statusa komisijā (United Nations Commission on the Status of Women), kurā darbosies līdz 2025. gadam. ANO Sieviešu statusa komisija dibināta 1946. gadā un ir ANO Ekonomisko un sociālo lietu padomes (ECOSOC) funkcionālā komisija. Tā ir galvenā starpvaldību struktūra ar mērķi apzināt sieviešu dzīves realitātes dažādus aspektus visā pasaulē un veidot globālus standartus dzimumu līdztiesības un sieviešu tiesību veicināšanas jomā. Latvijas pārstāvis šobrīd ir ievēlēts arī komisijas birojā, ieņemot vicepriekšsēdētāja amatu.