Ziņas
ZKL
Copyright: European Union

2021. gada 11. novembrī Briselē Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica piedalījās Eiropas Savienības (ES) Ārlietu padomes sanāksmē par kopējās tirdzniecības politikas jautājumiem. Sanāksmes uzmanības centrā bija ES un ASV tirdzniecības attiecības, kā arī ES prioritātes Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) 12. Ministru konferencei, kas notiks no šī gada 30. novembra līdz 3. decembrim Ženēvā, Šveicē.

Parlamentārā sekretāre atzīmēja panākto progresu transatlantisko tirdzniecības attiecību stiprināšanā, īpaši paužot atbalstu ESASV Tirdzniecības un tehnoloģiju padomes uzsāktajam darbam, izstrādājot kopīgās vērtībās balstītus jauno tehnoloģiju standartus. “Es esmu gandarīta, ka ES un ASV tirdzniecības attiecības attīstās pozitīvā gaisotnē un ka esam spējuši pavirzīties, lai rastu risinājumus divpusējām domstarpībām, īpaši attiecībā uz civilās aviācijas un tērauda un alumīnija nozarēm,” sacīja Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Sarunā ar ASV tirdzniecības pārstāvi Ketrīnu Tai (Catherine Tai) parlamentārā sekretāre akcentēja ES un ASV ciešākas sadarbības lomu globālos tirdzniecības izaicinājumos: “Ir svarīgi sadarboties ES un ASV, lai risinātu Ķīnas ekonomiskās prakses radītās problēmas. ES un ASV saskaņota rīcība ir svarīga arī, lai panāktu veiksmīgus PTO 12. Ministru konferences rezultātus.”

30. novembrī sāksies PTO 12. Ministru konference, tādēļ sanāksmē ministri diskutēja par panākto progresu ES prioritāros jautājumos. Organizācija saskaras ar problēmām visās tās pamatfunkcijās, tādēļ dalībvalstīm pēc iespējas ātrāk ir jāvienojas par PTO reformas darba grupu, uzsvēra parlamentārā sekretāre. Tāpat ir svarīgi panākt progresu sarunās par kaitīgo zivsaimniecības subsīdiju ierobežošanu un vienoties par PTO ieguldījumu Covid-19 pandēmijas novēršanā.

Sanāksmē ministri diskutēja arī par aktuālo situāciju ES tirdzniecības sarunās. Šobrīd vistuvāk noslēgumam ir sarunas ar Čīli un Jaunzēlandi. “Svarīgi, ka ES turpina radīt jaunas eksporta un uzņēmējdarbības iespējas, kas sniegs ieguldījumu ekonomikas atlabšanā un stiprinās piegādes ķēdes,” sacīja parlamentārā sekretāre, atbalstot jaunu tirdzniecības nolīgumu noslēgšanu.

Eiropas Komisija prezentēja arī pirmo konsolidēto ziņojumu tirdzniecības jomā, kas ir publicēts 2021. gada 27. oktobrī. Šobrīd ES ir galvenā tirdzniecības partnere 74 valstīm visā pasaulē. Ziņojumā uzsvērts, ka 2020. gadā ES brīvās tirdzniecības nolīgumi turpināja sekmēt tirdzniecību starp ES un tās partnervalstīm. Būtiski, ka ES paliek atvērta tirdzniecībai, lai uzņēmēji varētu izmantot tirdzniecības nolīgumu sniegtās priekšrocības, uzsvērts ziņojumā.