2024. gada 3. oktobrī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Attīstības palīdzības komitejas (OESD DAC) priekšsēdētājs Karstens Staurs (Carsten Staur) ieradās Rīgā pirmajā vizītē Baltijas valstīs. Viņš piedalījās Ārlietu ministrijas un LAPAS organizētā starptautiskā konferencē, kas veltīta Latvijas attīstības sadarbības 25. gadadienai. Tiekoties ar Ārlietu ministrijas un Centrālās finanšu un līgumu aģentūras, Saeimas, pilsoniskās sabiedrības, kā arī privātā sektora pārstāvjiem viņš guva plašāku ieskatu par Latvijas attīstības sadarbības sistēmu un novērtēja Latvijas iniciatīvu pievienoties komitejai. Sarunu laikā tika pārrunātas Latvijas attīstības sadarbības politikas prioritātes, tostarp atbalsts Ukrainas civiliedzīvotājiem un rekonstrukcijai, kā arī parlamenta, pašvaldību un pilsoniskās sabiedrības loma attīstības sadarbības politikā, tāpat sniegts ieskats politikas procesu pārvaldībā.
Latvija uzsāka iestāšanās procesu DAC 2024. gada 25. aprīlī. Iestāšanās nozīmēs faktiskās ietekmes un starptautiskās redzamības palielināšanos, kā arī sadarbības iespēju paplašināšanos. Tas ir būtisks solis Latvijas ārpolitisko prioritāšu, tai skaitā atbalsta Ukrainai un citām ES Austrumu partnerības valstīm aktualizēšanai starptautiskā līmenī. Latvijai kā DAC dalībvalstij būs iespēja ne tikai piedalīties lēmumu pieņemšanā un veicināt sadarbību ar citām DAC dalībvalstīm projektos, pozīciju koordinēšanā un citos formātos, bet arī uzlabot un efektivizēt savu attīstības sadarbības politikas sistēmu, pārņemot OECD ekspertu un dalībvalstu pieredzi.
K. Staurs akcentēja, ka Latvijas dalība DAC ir stingra politiska apņemšanās turpināt iesaistīties starptautiskajā sadarbībā attīstības jomā, paredzot, ka tā būs daļa no plašākiem donoru centieniem meklēt risinājumus un ieguldīties globālās dienaskārtības veidošanā. Mazam donoram kā Latvijai tas nozīmē lielu lēcienu, bet valsts ir gatava spert šo soli. DAC, tās dalībvalstis un OECD sekretariāts būs nozīmīgi partneri turpmākajā ceļā.
Noslēdzošais lēmums par Latvijas uzņemšanu DAC gaidāms 2025. gada pirmajā ceturksnī.
Informācijai
- Attīstības sadarbība ir palīdzības un ekspertīzes sniegšana partnervalstīm ar mērķi veicināt šo valstu un to sabiedrības ilgtspējīgu sociālo un ekonomisko attīstību.
- Latvijas attīstības sadarbības politika balstās uz Attīstības sadarbības politikas pamatnostādnēm 2021.–2027. gadam, kas ietver gan divpusējās, gan daudzpusējās sadarbības mērķus. Sadarbības ģeogrāfiskās prioritātes ir ES Austrumu partnerības valstis (īpaši Ukraina, Gruzija, Moldova, kā arī atbalsts Baltkrievijas pilsoniskajai sabiedrībai), Centrālāzijas valstis (īpaši Kirgizstāna, Tadžikistāna un Uzbekistāna), kā arī Āfrikas un vismazāk attīstītās valstis.
- OECD Attīstības palīdzības komiteja (DAC) ir vadošais starptautiskais forums un apvieno valstis, kas sniedz atbalstu attīstības sadarbības jomā, lai īstenotu politisko dialogu un vienotos par principiem un standartiem attīstības sadarbības jomā ar mērķi palielināt sniegtā atbalsta efektivitāti un veicinātu ilgtspējīgu attīstību. Līdz šim Latvija jau ir bijusi aktīva dažādās DAC darba grupās un jau kopš 2002. gada piedalās oficiālās attīstības palīdzības (OAP) statistikas ziņošanā, parādot vēlmi iesaistīties attīstības sadarbības politikas dienaskārtības veidošanā un sadarbībā ar citām DAC valstīm.
- Par konferenci: B. Braže attīstības sadarbības konferencē: agrāk Latvija saņēma palīdzību, tagad atbalstām partnerus Austrumeiropā, Centrālāzijā un Āfrikā
- Konferences atklāšanas video ieraksts: