Kā aktīva un atbildīga Apvienoto Nāciju Organizācijas dalībvalsts Latvija ir sniegusi ieguldījumu nozīmīgās ANO struktūrās – Cilvēktiesību padomē, Ekonomisko un sociālo lietu padomē un Miera veidošanas komisijā. Latvijas eksperti darbojas Starptautiskajā tiesību komisijā un Klimata pārmaiņu starpvaldību padomē.

Latvijas ANO Jauniešu delegātu programmas pārstāve Melisa Matvejeva
Latvijas ANO Jauniešu delegātu programmas pārstāve Melisa Matvejeva Apvienoto Nāciju Organizācijas Ekonomisko un sociālo lietu padomes (ECOSOC) Jaunatnes forumā 2023. gadā. Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas arhīvs.

Latvija nodrošina aktīvu sabiedrības un jauniešu līdzdalību lēmumu pieņemšanas procesos nacionālā līmenī un iestājas par caurskatāmību un atklātību Apvienoto Nāciju Organizācijā. Latvija ir sniegusi ieguldījumu ANO Jauniešu delegātu programmas izveidē.

Pēdējo 20 gadu laikā Latvija ir bijusi attīstības sadarbības īstenotāja. Savā starptautiskajā darbībā, Latvija ir pievērsusies labas pārvaldības, demokrātijas, cilvēktiesību ievērošanas, dzimumu līdztiesības un vides ilgtspējas jautājumiem.

Papildus apņēmībai īstenot Ilgtspējīgas attīstības mērķus savā valstī Latvija ir iesaistījusies arī starptautiskos pasākumos, kas veicina rīcību klimata jomā, digitālo pārveidi un kvalitatīvu izglītību.

Latvija ir uzkrājusi pieredzi viedo risinājumu izmantošanā ūdens un mežu apsaimniekošanā un lauksaimniecībā. Tā sniedz savu pieredzi, strādājot pie ilgtspējīgiem risinājumiem tīra ūdens pieejamības nodrošināšanai un jūras piesārņojuma novēršanai.

Dzimumu līdztiesība un sieviešu tiesību un iespēju veicināšana ir bijusi ilgstoša Latvijas prioritāte starptautiskajās organizācijās un attīstības sadarbībā. Esam apņēmušies veidot un īstenot starptautiskos standartus, darbojoties ANO Sieviešu statusa komisijā un ANO Dzimumu līdztiesības un sieviešu iespēju veicināšanas institūcijas (UN WOMEN) izpildvaldē. Kā valsts ar augstu sieviešu IT profesionāļu un zinātnieču īpatsvaru, īpaši pievēršamies sieviešu digitālo prasmju veicināšanai visā pasaulē.

Latvijas miera uzturētāji UNIFIL 2023. gadā
Latvijas miera uzturētāji UNIFIL 2023. gadā. Foto: Christian Donadeo (ITA), UNIFIL/ SHAMA/SW HQ PIO.

tārajās un civilajās misijās: no ANO misijām tās šobrīd ir ANO Pamiera uzraudzības organizācijas misija Jeruzalemē (UNTSO) un ANO miera uzturēšanas misija Libānā (UNIFIL), bet vēl nesen – arī ANO daudzpusējā integrētā stabilizācijas misija Mali (MINUSMA). Pēdējos gados Latvija arvien vairāk iesaistās ANO miera veidošanas centienos un bruņojuma kontroles, neizplatīšanas un eksporta kontroles režīmu stiprināšanā.

Gadu gaitā Latvija ir sniegusi brīvprātīgu finansiālu atbalstu dažādām ANO aģentūrām un fondiem, tostarp UNDP[1], UN OCHA[2], UNHCR[3], OHCHR[4], PBF[5], UN WOMEN[6], UNICEF[7], UNESCO[8], UNRWA[9], OSRSG-SVC[10], SIDS4[11] un ICC[12] Trasta fondam cietušajiem. Latvija konsekventi nodrošina, ka tās finanšu iemaksas ANO vispārējā un miera uzturēšanas budžetā tiek veiktas pilnā apjomā un laikā.

Latvija ANO ir demonstrējusi līderību un pieredzi dezinformācijas jautājumu risināšanā, tādējādi veicinot sabiedrības noturību. Covid-19 kontekstā Latvija ierosināja starpreģionālu paziņojumu par infodēmiju, kam sekoja vienprātīga ANO rezolūcijas pieņemšana par Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļu.

 


[1] ANO Attīstības programma
[2] ANO Humānās palīdzības koordinācijas birojs
[3] ANO Bēgļu aģentūra
[4] ANO Augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos birojs
[5] ANO Miera veidošanas fonds
[6] ANO Dzimumu līdztiesības un sieviešu iespēju veicināšanas institūcija
[7] ANO Bērnu fonds
[8] ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija
[9] ANO Palīdzības un darba aģentūra Palestīnas bēgļiem
[10] ANO Ģenerālsekretāra īpašā pārstāvja jautājumos par seksuālo vardarbību konfliktos birojs
[11] Mazo salu jaunattīstības valstu ceturtā Augsta līmeņa konference
[12] Starptautiskā Krimināltiesa